ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Již několik let úspěšně probíhají návštěvy školních divadelních představení v Táboře (Divadlo Oskara Nedbala, www.divadlotabor.cz), v Praze (oblíbené je zejména Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Pod Palmovkou a Divadlo Komedie) i v bechyňském kulturním domě. Návštěvy těchto představení jsou organizovány vyučujícími českého jazyka Mgr. Ludmilou Krůčkovou, PhDr. Ivou Vágnerovou a vychovatelkou Soňou Houdkovou. V DON Tábor mají naši žáci možnost navštěvovat večerní divadelní představení podzimníi jarní sezóny v předplatném některé za skupin předplatného za zvýhodněnou cenu. Poděkování patří všem, kteří se na organizaci návštěv divadelních představení podílejí, i studentům, kteří o tuto aktivitu mají zájem.

Divadelní představení ve školním roce 2019/2020  
Divadelní představení ve školním roce 2018/2019
Divadelní představení ve školním roce 2017/2018
Divadelní představení ve školním roce 2016/2017
Divadelní představení ve školním roce 2015/2016
Divadelní představení ve školním roce 2014/2015
Divadelní představení ve školním roce 2013/2014

Divadelní představení ve školním roce 2012/2013
Divadelní představení ve školním roce 2011/2012
Divadelní představení ve školním roce 2010/2011
Divadelní představení ve školním roce 2009/2010
 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

NABÍDKA INDIVIDUÁLNÍCH VEČERNÍCH PŘEDSTAVENÍ V DON TÁBOR VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

V letošním a v příštím roce probíhá rekonstrukce Divadla Oskara Nedbala v Táboře, takže nebylo nabízeno předplatné ani v podzimním, ani v jarním termínu. Divadelní představení probíhají v táborské Střelnici.


DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ FRIDA K.

V úterý 12. 11. 2019 se v táborské Střelnici koná divadelní představení Frida, které studentům 4. ročníků přibližuje životní osudy mexické malířky Fridy Kahlo. Studenti navštíví nejen divadelní představení, ale i výstavy v Táboře. Poděkování patří Mgr. Ludmile Krůčkové a Mgr. Martě Kotkové, které akci zorganizovaly.

Autorkou monologu pro jednu herečku na motivy životního příběhu malířky, jehož mottem je "Kdybych svůj život prožila jinak, napadlo by mě vůbec malovat?" , je Gloria Montero. V režii Martina Vokouna září Dana Šoltýsová, jedna z nejvíce obsazovaných hereček současnosti.

Ohlasy studentů:

"Celý náš 4.ročník se v úterý 12. listopadu 2019 vydal do Tábora na představení o životě Fridy Kahlo. Představení, ve kterém byla obsazena jen jedna herečka, se konalo v malém sále na Střelnici. Svůj život nám odvyprávěla "samotná" Frida, surrealistická mexická malířka. Poutavý příběh o překonání obrny, částečném ochrnutí a přesto nevyhasínajícím ohni revoluce v podobě malířství jsme si vyslechli za občasného doprovodu autentické hudby. Před očima se nám zrodila velmi proměnlivá láska k životnímu partnerovi Diegu Riverovi, a také její velmi pevná víra v marxistickou teorii. Přes všechny nemoci a havárie procestovala svět a vše, co viděla a v co věřila, malovala.  Diana Šoltýsová, která  ji ztvárnila, nám také přiblížila její velmi výbušný charakter. V divadelním duchu jsme pokračovali i poté, kdy jsme se přesunuli do táborského divadla DON prohlédnout si zákulisí a vyzkoušet si, jaké to je dívat se na svět z divadelních prken. Výklad nám k tomu poskytl i jevištní mistr. A tak jsme zakončili náš divadelní den."
Michala Šatopletová, 4.G
 
"Monodrama Frida K. ve mně, musím uznat, zanechalo velmi příznivý  dojem. Ale zároveň přiznávám, že ne vždy dojem zcela pozitivní. Představení se týkalo jejího života, nebo snad jenom jejích pocitů a křivd, které jí byly souzeny ? Diana Šoltýsová je skvělá herečka, v některých chvílích mě  nutila přemýšlet, zda je opravdu tak  dobrá, anebo jí je Frida tak svými pocity blízká, že roli tak zvládá? Je zajímavé, jak někdy jeden herec dokáže upoutat pozornost, vzít za srdce, možná i o dost víc než podium přeplněné herci i kulisami. Ač jsem se o život Fridy zajímala už dříve, měla informace a je mi jako umělkyně blízká, prvních několik minut představení na mě působilo - jak to říct - ne zcela upřímně, ale postupně mě pohltilo. Tlučou se  ve mně myšlenky -  byla to silná žena, která zvládla spoustu nehezkých chvil, nebo spíš lehce "tichý, zbabělý" člověk, který vylévá emoce ve svých dílech. Anebo právě díky svým obrazů je upřímná, pouze svůj názor vyjevuje jinak než ostatní. Prostě toto představení mi do hlavy vneslo myšlenku na velmi dlouho, že životy a osudy jsou nevyzpytatelné a každý příběh je jedinečný."
Viktorie Kákonová, 4.G
 
"Monodrama na téma života Fridy zpracovávalo důležité etapy jejího života - sťastné , ale převážně ty tragické. Ten, kdo její životní příběh neznal, nebo o ní dokonce nikdy neslyšel, bohužel tím přeskakováním v čase i díky mnohým metaforám musel být zmaten a neměl moc šanci některé pasáže pochopit. Naštěstí tento "tvůrčí zmatek" zachránil vynikající výkon herečky Diany Šoltýsové, která nás sama vedla celým představením. Na konce také sklidila veliký potlesk, především za svůj výkon, plný energie. Za mne bylo představení zajímavé a poutavé právě díky paní Šoltýsové, scénář mě zklamal."
Majda Zinková, 4. G

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2018/2019

Během podzimu 2018 opět probíhá návštěva divadelních představení v Divadle Oskara Nedbala v Táboře, která zajišťuje Mgr. Ludmila Krůčková a vychovatelka Soňa Houdková. Tentokrát DON Tábor nabídl jiný způsob spolupráce se školami, a to konkrétní divadelní představení zaměřená na žáky a studenty.

NABÍDKA INDIVIDUÁLNÍCH VEČERNÍCH PŘEDSTAVENÍ V DON TÁBOR VE školním roce 2018/2019

Jarní předplatné 2019
Ve spolupráci s DON v Táboře mohou studenti i na jaře 2019 navštívit večerní divadelní představení (s 50% slevou):

  • ŠVIHLA / Hradilková  - Divadlo Ponec Praha
    taneční solo nejen o skákání přes švihadlo
  • W. A. MOZART a jeho čeští současníci - Lyra de camera
    koncert klasické hudby
  • KŘÍŽ U POTOKA / Světlá  - Slovácké divadlo Uherské Hradiště 
    příběh lásky a tvrdého života z horských samot
  • RAPPER / Nvota  -  one man show
    Divadelní spolek Frída Brno
  • RYCHLÉ ŠÍPY / Foglar  -  komedie na druhou
    Slovácké divadlo Uherské Hradiště

RAPPER
V rámci jarního předplatného v DON Tábor navštívila skupina studentů s paní vychovatelkou Soňou Houdkovou divadelní představení Rapper (one man show, Divadelní spolek Frída Brno).

Hodnocení studentů:

"Představení „Rapper“ bylo velice vtipné a úsměvné."

Lucie Szücsová, 2.M

"Divadlo bylo velice zábavné a vtipné. Hlavní protagonista podal skvělý výkon a jeho rap se vyrovnal i rapu, který je blízký naší generaci."

Nikola Šmídová, 2.M

"Divadlo bylo super, zvlášť proto, že mně zaujalo téma. Bylo osvěžující a hlavní hrdina podal skvělý výkon coby rapující učitel."

Thomas Coliins, 2.D

"Představení bylo vtipné a zajímavé. Celý sál se velice dobře bavil a já si to hodně užila."

Adéla Linhartová, 2.M

Představení bylo zajímavé, plné humoru, ale mělo to tam i dojem a smutek. Velice mě pobavila věta hlavního protagonisty: “ Máme tu herce, režiséry a tam vzadu vidím i pár umělců“. Ono totiž v zadní řadě jsme seděli jenom já a mojí spolužáci…"

Nikola Matějů, 2.M

 

Kromě nabídky DON Tábor využíváme i volná místa na různých představeních, takže v úterý 12. února zájemci ze 4.ročníku viděli představení  ANNA KARENINA podle L. N. Tolstého v dramatizaci Divadla Kampa Praha.

Hodnocení studentů:

"Divadelní dramatizace pouze s 5 herci nás přenesla do Ruska 19. století a spletitého života Anny Kareniny. V roli Anny jsme mohli vidět P. Drtinovou, která byla velmi osobitá a přesvědčivá. Z první části jsem měla rozpačité pocity, děj působil zdlouhavě, ale k ruskému stylu patří... Naopak druhá část byla působivá, příběh  dostal patřičný spád, až běhal mráz po zádech."

                                                                                                                      Petra Šimková,4. K

"Divadelní představení na mě zapůsobilo velmi hlubokým dojmem. Zaujal mě především brilantně zahraný kontrast mezi Annou a Kitty, jejichž myšlenky a chování bylo naprosto opačného rázu. Celý příběh doplňovala ruská hudba, dodala představení opravdovost. V druhé části představení nabývalo na dramatičnosti, až k osudovému okamžiku. A diváci odcházeli zaplaveni ať smutkem, či smíšenými pocity, otázkami nad životem, který si Anna  zvolila."

                                                                                                                        Marie Dvořáková, 4. K

"Představení mě zaujalo například zpracováním scény - vhodně zvolená jednoduchost, a také prací herců s prostorem - ve dvou tvořili dav na plese, předváděli bruslení ... Příběh samotný byl emočně náročný i pro diváky, a proto někdy až zdlouhavý. Ale myslím, že k takovémuto příběhu a stylu to prostě patří."

                                                                                                                          Magdalena Čápová, 4.K

"Úterní představení bylo vskutku minimalistické, ale to se nedá říci o emocích, které probíhaly na jevišti mezi herci. Anna Kareninová, kterou představila P. Drtinová, byla opravdu přesvědčivá jak v roli krásné ženy, tak ve stavu šílenství, plynoucího ze štvanice vlastního svědomí."

                                                                                                                          Anna Stifterová, 4. K

Dalším večerním představením, které naši studenti v doprovodu vychovatelky paní Soni Houdkové navštívili, byl ZAMILOVANÝ SHAKESPEARE. Přinášíme ohlasy studentů:

"Představení se mi velmi líbilo, bylo dojemné a také mne donutilo přemýšlet v průběhu hry nad dějem. A příběhy, kde musíme přemýšlet o ději, mám velice rád."

Radek Trojášek, 2.M

"Od názvu „Shakespeare“ jsem čekala, že to bude větší klasika, ale mile mě překvapilo, jak to herci zahráli s humorem. Takže mně to bavilo a těším se na další představení."

Lucie Szücsová, 2.M

"Divadlo se mi velice líbilo. Bylo to vtipné a zároveň jsem se do toho vžila tak, že jsem chvilinku u dojemnějších scén měla slzy na krajíčku. Výkon herců byl výborný. Osobně jsem doufala, že to bude delší, jelikož mě to bavilo hrozně moc. A doufám, že pokud pojedu příště, budu mít stejnou radost. A samozřejmě skvělý byl i náš dozor, který nemohl být lepší."

Nikola Šmídová, 2.M

Podzimní předplatné 2018

  • PROČ NEMOHU SPÁT aneb Příběh Osvobozeného divadla / Orchestr Ježkovy stopy Praha
    hudební revue
  • DEBURAU / Smrčková, Khek - Městské divadlo Mladá Boleslav
    životopisné drama
  • ČESKÁ HUDBA ZNÍ - Jihočeská filharmonie České Budějovice
  • KOLAPS / Horníček, Legierski, Ramba - Losers Cirque Company Praha
    poetické putování životními kolapsy
  • TÉMĚŘ DOKONALÁ LÁSKA / Moeller - Jihočeské divadlo České budějovice
    psychologické drama
  • THE BEATLES CELEBRATION / Moravské divadlo Olomouc
    baletní projekt
  • TICHÝ TARZAN (Zcizené deníky fantoma erotické fotografie) / Petrů, Kryštof - Divadlo husa na provázku Brno
    poetický portrét svérázného umělce

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2017/2018

NABÍDKA INDIVIDUÁLNÍCH VEČERNÍCH PŘEDSTAVENÍ V DON TÁBOR NA JARNÍ SEZÓNU 2018

  • ROK NA VSI / Mrštíkové, Krobot - Horácké divadlo Jihlava
    mozaika lidských osudů v divadelní adaptaci románu českého realismu
  • DON JUAN / Moliere - Divadlo pod Palmovkou Praha
    trpká komedie o svérázném muži, kterému ležel svět u nohou, a přesto jej vyzval na souboj
  • MACBETH - too much blood / Shakespeare, DJ - Divadlo Na Zábradlí  Praha
    černá komedie na klasické téma (a navíc lekce angličtiny pro začátečníky)
  • TOLIK HLAV / Střihavka - Divadelní společnost  Kamila Střihavky Praha
    hořká komedie o přátelství, odvážných snech a lásce k big beatu na přelomu 70. a 80. let v tehdejším Československu
  • BALADA PRO BANDITU / Štědroň, Uhde - Jihočeská filharmonie České Budějovice
    koncertní provedení legendárního muzikálu s herci brněnského Divadla Husa na provázku
  • ČAPEK / Mašková, Khek - MDP - Divadlo Rokoko Praha
    inscenace o sklonku života velkého spisovatele a člověka


OBLOMOV

V rámci předplatného v DON Tábor navštívili naši studenti 10. 1. 2018 divadelní představení Oblomov, dramatizaci románu Ivana Alexandroviče Gončarova. Autory dramatizace jsou Hana Burešová a Štěpán Otčenášek (s použitím překladu Libora Dvořáka), režisérkou Hana Burešová. V titulní roli hrál Michal Isteník z Městského divadla Brno (držitel ceny Thálie za roli Čičikova v Gogolových Mrtvých duších; v širší nominaci na tuto cenu byl i za roli Oblomova a ve výroční anketě serveru i-divadlo.cz za něj získal třetí místo).

Komentáře studentů:

"Dne 10. ledna 2018 jsem se zúčastnila divadelního představení "Oblomov" , dramatizace románu I. A. Gončarova. Představení bylo velmi zajímavé, herci z Divadla v Dlouhé vtáhli  diváka do "romantického" příběhu, který vedl  k zamyšlení nad danou situací. Myslím, že nejsem jediná, kdo si po konci představení kladl otázku, zda svůj život žiju, jak bych nejlépe chtěla, podle svého uvážení."

Mája Dvořáková

"Představení, které vás pobaví i donutí k zamyšlení. I přes délku a náročnost příběhu z poloviny 19. století nedokážete myslet na nic jiného. Tak moc vás, i díky hereckému výkonu, hra upoutá a vtáhne do děje. Jsem vděčná, že jsem se mohla tohoto představení zúčastnit."

 Petra Šimková

"Hra na mě udělala velký dojem. Ze začátečního zmatku mě herci rychle vtáhli mezi sebe na jeviště a děj mě zcela pohltil. A tak jsem sledovala spletitý život Ivana Ivanoviče, ruského statkáře, a první ´polovinu jsem "zhltla"  jedním dechem. Ale po přestávce se našemu milému začíná stávat stále více komplikací až ke zklamání ze života, vše hezké se zdánlivě zhroutí, ale to k životu patří. Zároveň celou hru doprovází vtipné poznámky všech postav, a tak jsem se velmi dobře bavila."

Anička Stifterová

ROMANCE PRO KŘÍDLOVKU

V Divadle Oskara Nedbala v Táboře se v úterý 28. 11. 2017 konalo školní divadelní představení Romance pro křídlovku Františka Hrubína. V režii Miroslava Hanuše se představili členové kladenského divadla M. Vejdělek, J. Slánský, V. Čaněk, Z. Mixová, A. Rusevová, A. Kratochvílová, M. Večerka, M. Tichý, G. Vermelho (divadlokladno.cz)

"Divadelní adaptace básnické povídky Františka Hrubína přináší křehký příběh první lásky i prvního setkání se smrtí. Hlavní hrdina - mladík Vojta prožívá na prázdninách první sexuální dobrodružství s místní podivínkou Tonkou i první skutečné milostné vzplanutí s Terinou, dívkou od kolotoče. Ve vyprávění se vrací k zásadním momentům svého života, chvílím, kdy mladická nerozvážnost převážila nad zodpovědností, chvílím, kdy hledal sám sebe a staral se o nemocného dědečka. Prožijte spolu s námi atmosféru vlahých letních nocí, křehkých vzpomínek i bláznivou jízdu na kolotoči. Nedávno premiérovaná inscenace Městského divadla Kladno přináší jedno z nejpoetičtějších děl české literatury pod osobní taktovkou hostujícího režiséra Miroslava Hanuše. Velkorysá a vysoce esteticky pojatá scéna, v níž se potkává poetika poutě i jezu, je podpořena citlivým světelným  talentované Gabriely Vermelho, femme fatale v personifikaci křídlovky."

(Zdroj: http://www.divadlotabor.cz/program/romance-pro-kridlovku)

Komentáře studentů:

Divadelní den v Táboře. V úterý 28. 11. 2017 jsme navštívili táborské Divadlo Oskara Nedbala, kde se chystalo představení Romance pro křídlovku, ztvárněné  divadelníky z Kladna. Jak už mám ve zvyku, prošla jsem si dopředu herecké obsazení a recenze od jiných diváků, abych měla alespoň lehkou představu o tom, co mě čeká. Nejvíc jsem se těšila na herečku A. Rusevovou, jelikož jsem se s ní setkala už několikrát prostřednictvím televizních seriálů. Představení mě ani v nejmenším nezklamalo. Celá scéna na mě působila velice profesionálně. Ať už se poohlédnu za zdařilým výběrem kostýmů, prací se světlem, nebo v neposlední řadě personifikací křídlovky v podání Gabriely Vermelho. Pokud někdo toto představení nestihl, a bude mít možnost na něj v budoucnu zavítat, být Vámi, určitě bych neváhala."

 Mája Kučerová, 4. K

Romance pro křídlovku. Většina z vás zajisté ví, že Romance pro křídlovku je básnické drama napsané Františkem Hrubínem, který je vystavil na kontrastu mezi životem a smrtí. Role všech postav jsou ztvárněny velmi věrohodně a profesionálně, ať už jde o senilního dědečka, rozpustilou, ale jemnou Terinu či její divoký protipól v podobě Tonky. I přes nepříjemné technické problémy a složitost děje je Romance vskutku zdařilou inscenací Hrubínova díla. A to vše i díky práci režiséra Miroslava Hanuše a herců, mezi něž patří M. Vejdělek, J. Slánský a dalších."

 Michal Lukáč, 4. D.
 

LABYRINT SVĚTA

Ve spolupráci s Kulturním střediskem města Bechyně zorganizovala PhDr. Iva Vágnerová školní divadelní představení Labyrint světa. Proběhlo v bechyňském kině 7. 11. 2017. Jednalo se o adaptaci známého díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, jejímž autorem je Víťa Marčík.

Víťa Marčík (1963) je zakladatel a čelní představitel alternativního divadelního spolku Teátr Víti Marčíka, kde působí jako scénárista, herec, režisér a hudebník. Původním povoláním je elektrikář. Vystudoval Lidovou konzervatoř v Ostravě, žije v Drahotěšicích. "Labyrint jsem chtěl vyprávět, protože mám také touhu zjistit, proč jsem tady.Ale hlavně chci konečně poznat toho, který, když jsme nebyli doma, uklidil nám v bytě a naplnil ledničku vším, co máme tak rádi."

"Labyrint jsme chtěli vydat, protože máme také touhu zprostředkovat nám všem možnost neloučit se ještěpo Víťově představení s moudrým a nadčasovým textem. Díky představení máme v sobě uklizeno jako v pokojíčku, naše duchovní lednice jsou naplněné tím, co potřebujeme a po čem naše srdce a duše touží, ale co kdyby přišla nouze a Víťa s Amosem někde za horama... Proto tato kniha, navíc s bonusovou Pohádkou o lásce."

(Zdroj: Labyrint světa, vydalo ANAON, o. s., Liberec, 2013)

Ohlasy studentů:

"Takto zpracovaná hra na mě působila velice kladně. Úvod celého přestavení byl pojat netradiční formou, která pobavila, ale zároveň jste si zapamatovali důležité informace o J. A. Komenském.  Líbilo se mi zapojení hudby, která celou vážnou hru jistým stylem odlehčila, stejně jako malá přerušení hry. Dobře také vypadaly kulisy, vše bylo takové „příjemné“ na pohled. Jediné, co bych tomu vytkla, byla délka představení. Co se týče doplňkové pohádky o lásce (svým způsobem se k danému tématu hodila), byla velice pěkná. Sice smutná, ale přesto pravdivá a pro mnohé k zamyšlení. Vůbec nevadilo, že nám ji p. Marčík jenom vyprávěl. Působilo to ohromným dojmem. Celé představení bych vřele doporučila."

A. Kocmichová, 3.G

 

"Líbilo se mi, že díky hereckému umu pana Marčíka jsem měla pocit, jako kdybych se skutečně ocitla na místech, kde se právě příběh odehrával. Obdivuji i to, že dokázal jen pomocí sebe, nebo i některých rekvizit ztvárnit všechny role, jichž bylo bezpočet. Průpovídky, které p. Marčík sem tam vsunul mezi příběh samotný, byly velice osvěžující a člověk se mohl na chvíli nesoustředit na hru. Pohádka o lásce, kterou nám na konci vyprávěl, se mi velice líbila a myslím, že byla velmi poučná a k zamyšlení, protože opravdu, jak říkal p. Marčík, „nejdřív by měla přijít Amor a až potom teprve Eros.“Nakonec bych chtěla ještě jednou vyjádřit svůj obdiv k hereckému umění, které mě včera tak oslovilo, pobavilo, ponaučilo, možná i trochu obohatilo, ale hlavně uchvátilo."

M. Strnadová, 3.G

"Na divadelní hře p. Marčíka se mi nejvíce líbil jeho herecký výkon v doprovodu geniálně vyrobených kulis. Občas mám tendenci se v divadle ztrácet mezi postavami, což se mi zde vůbec nestalo, a to i přes to, že p. Marčík tam stál sám a pouhým hlasem a gesty nebo i rekvizitami znázorňoval různé postavy. Líbilo se mi, jak podal hru svým stylem a donutil nás o příběhu přemýšlet. Je velmi sympatický a charismatický, a i když se to někomu mohlo zdát dlouhé nebo i nudné, tak mě to moc zaujalo."

 A. Janoušková, 3.G

 


PODZIMNÍ PŘEDPLATNÉ 2017 V DON TÁBOR

I letos pokračuje spolupráce s Divadlem Oskara Nedbala Tábor. Mgr. Ludmila Krůčková a Soňa Houdková připravily nabídku večerních představení pro studenty v podzimní sezóně.

  • PETROLEJOVÉ LAMPY / Havlíček  -  Divadlo Petra Bezruče Ostrava
    paralyzující thriller o chorobách venerických, vyhořelých lampách a vyprázdněném srdci
  • KRÁSKA A ZVÍŘE / Hrubín  -  Východočeské divadlo Pardubice
    poetický pohádkový příběh o dobru, zlu a zázraku lásky s hudbou a písněmi zpěváka a skladatele M. Hrůzy
  • SAMETOVÁ  NOC / Schulczová, Olekšák  -  Divadlo v Řeznické Praha
    mrazivé drama o moci, revoluci a převlékání "sametových"  kabátů s M. Etzlerem a Z. Slavíkovou
  • LOUSKÁČEK / Čajkovskij  -  Moravské divadlo Olomouc
    klasický pohádkový balet v adventním čase
  • ŽENA Z KORINTA / Daněk  -  Divadlo Viola Praha
    H. Maciuchová v hříčce o starověkém dramatikovi Euripidovi a o tom, jak třeba mohla vzniknout  jeho nejslavnější tragédie Médeia
  • OBLOMOV / Gončarov  -  Divadlo v Dlouhé Praha
    dramatizace slavného románu se strhujícím M.Isteníkem, držitelem herecké  Thálie i Ceny Alfréda Radoka

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2016/2017

ZA KULTUROU DO PRAHY

Červen je pro většinu studentů časem školních výletů, a proto jsme pro žáky naší školy připravili na úterý 13. 6. 2017 celodenní výlet do Prahy. No, a jelikož jsme umělecká škola, tak s velkou dávkou kulturních a uměleckých zážitků.

Z bohaté nabídky výstav a divadelních představení jsme se rozhodli pro návštěvu Galerie Mánes, kde probíhá výstava Lukáše Musila (MUSA) pod názvem Signatura. Jde o první takto rozsáhlou pražskou expozici mladého výtvarníka, který už dosáhl uznání jako mezinárodně proslulý tatér. Hlavním tématem výstavy je vzájemný vztah člověka a zvířat. Díla tohoto mladého výtvarníka jsou velmi osobitá, někdo by řekl „čmáranice“, ovšem podle reakcí studentů vzbuzují v každém návštěvníkovi galerie zvědavost a touhu přečíst si obraz do hloubky.

ZA KULTUROU DO PRAHYZA KULTUROU DO PRAHYZA KULTUROU DO PRAHY

Dalším místem návštěvy byla již tradičně Kampa. Kouzelné místo s pohledem na Vltavu, rozsáhlým parkem vyzývajícím k odpočinku a relaxaci a hlavně s muzeem, které nabízí jedinečné expozice. Letos nás zaujala velká přehlídka díla Adolfa Borna, která byla uspořádána u příležitosti výročí úmrtí tohoto jedinečného výtvarníka, jenž nebyl jenom ilustrátorem ale také uznávaným grafikem a scénografem.

Procházkou po turisty přeplněném Karlově mostě, mimochodem také s přehlídkou pouličních výtvarníků a hudebníků, jsme se dostali k Národnímu divadlu, kde na studenty čekala prohlídka historické části divadla s odborným a zajímavým výkladem o historii „zlaté kapličky“. Ta neměla chybu! Divadlo jsme si prohlédli doslova od sklepa až po půdu. Studenti měli možnost vidět základní kameny divadla, dozvěděli se spoustu zajímavých historek o architektonickém zpracování stavby, o stavitelích a výtvarnících. Velkým zážitkem bylo také zpřístupnění střechy ND a pohled na Prahu z výšky.

ZA KULTUROU DO PRAHYZA KULTUROU DO PRAHYZA KULTUROU DO PRAHY

Na závěr dne jsme zhlédli divadelní představení Manon Lescaut v hlavní roli s Vladimírem Polívkou a Pavlínou Štorkovou. Zmodernizovaný milostný příběh v režii Daniela Špinara byl uměleckou tečkou příjemně stráveného dne v matičce Praze.

Soňa Houdková

Ohlasy studentů:

Podpis Můzy  
"Milujete skvrny a cákance ve tvaru rostlin a zvířat ? Pokud ano, tak vás návštěva výstavy s názvem Signatura od českého umělce Lukáše Musila, vystupujícího pod pseudonymem Musa, jistě ohromí /ochromí ?/. Protože přesně takto se cítila naše studentská skupina. Ti, kteří nepadli před dvoumetrovými plátny na kolena, padli na lehátka, ze kterých mohli sledovat celou parádu."

Michal Lukáč  3.D

Kýbl barvy a obal od Fidorky
"Po našem skvrnitém prvním prožitku jsme se po částech přesunuli na následující návštěvu, dostatečně známého Muzea Kampa. A tam jsme zřeli vskutku poutavou sbírku opět moderního umění, nehynoucích velikých pláten, pokrytých často jednou, někdy i dvěma barvami. Opravdoví "fajnšmekři" si mohli vychutnat zarámované obaly od čokolád."

Michal Lukáč  3.D

Kde se rodí světy   /Born - narodit se/
"Ten, kdo nerozuměl modernímu ? umění, nemusel ronit slzy, neboť se mohl ponořit do nostalgie, kterou  probouzela expozice děl Adolfa Borna. Mezi známými tvářemi jste mohli poznat Macha a Šebestovou, Jonatána, ale i Mloky, bájné stvůry, anebo netvory propletené jazyky, však to znáte. Po této psychicky vyčerpávající výstavě jsme se odebrali degustovat naše zážitky do parku, a odtud se přemístili do Národního divadla, kde nám byla stručně převyprávěna historie ND, společně s ukázkou epochálních kamenů, základů našeho ND."

Michal Lukáč  3.D

"A po individuálním volnu jsme se sešli v 18.15, neboť v 19.00 už začínalo dlouho očekávané divadelní představení. Už po šesté se před ND začali shromažďovat gentlemani v oblecích, po boku elegantních dam, dívek a slečen. A to ve mně vzbudilo  velmi příjemný pocit, protože i z nás všech se rázem stali elegantní lidé. Škoda jen, že na jediný den. A tak jsme po obdržení vstupenek, instrukcí povzneseně odcházeli do divadla, foyer, na svá místa. Značnou výhodou byla odpolední naučná prohlídka, díky které jsme nebloudili a lehce našli naše místa na 1. galerii. A JE TO TU. Světla zhasla a my se stali  svědky divadelního ztvárnění Manon Lescaut od Vítězslava Nezvala. Nejvíc mě zaujal rytíř de Grieux, kterého, přesvědčivě zahrál Vladimír Polívka.  Krásně nastínil povahu rytíře a jeho čistou lásku k Manon. Nesmím však zapomenout ani na ostatní herce, neboť i jejich výkony byly skvělé. Moc se mi divadlo líbilo, jsem velmi ráda, že jsem se mohla zúčastnit. Hodnotila bych celý výlet do Prahy kladně."

                                                                                    Mája Kučerová   3. K 

Ředitelství školy děkuje Soně Houdkové a Mgr. Ludmile Krůčkové za zorganizování zajímavé exkurze a návštěvy divadelního představení.

 

JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI FILIPA

Ve čtvrtek 23. 3. 2017 navštívili žáci třetích ročníků školní divadelní představení v Divadle Oskara Nedbala v Táboře Jak je důležité míti Filipa anglického dramatika a spisovatele Oscara Wildea. Poděkování za zorganizování návštěvy představení patří Mgr. Ludmile Krůčkové a Ing. Jaroslavě Bínové.
 
Hru nastudovalo Městské divadlo Mladá Boleslav v režii Pavla Kheka (hrají: M. Ruml, A. Petráš, R. Madeja, I. Nováčková, S. Milková, S. Černodrinská, K. Frydecká, M. Koníček, P. Nedvěd, H. M. Maroušková; více na http://www.mdmb.cz/).

Jedná se o konverzační komedii britského spisovatele irského původu o dvou mladých gentlemanech, kteří si pohrávají s pravdou, jen aby vnesli do svého poklidného venkovského života trochu vzrušení. Vymyslí si imaginární přátele, kteří jim začnou přerůstat přes hlavu v okamžiku, kdy jim poplete hlavu láska.

Klasika s podtitulem lehkovážná komedie pro vážné lidi o lásce a námluvách ve vyšší společnosti s řadou překvapivých zvratů a nenapodobitelným suchým anglickým humorem je hereckým koncertem Matouše Rumla a Aleše Petráše.

(Zdroj: http://www.divadlotabor.cz/program/jak-je-dulezite-miti-filipa)

Komentáře studentů:

"Táborské divadelní představení, dne 23. března 2017, můžeme hodnotit  jako vskutku povedenou inscenaci hry Oscara Wilda "Jak je důležité míti Filipa". Požitek z bravurních hereckých výkonů a perfektní choreografie bohužel narušovaly možná až příliš moderní písně a nemístný smích Cecílie. Celkovou atmosféru dotvářely dynamické kulisy pestrých barev a dobové kostýmy. Kolem a kolem hra je ztvárněna výborně, spíš určena pro mladší generace, ale jistě neurazí i starší diváky."

                                                                                              Michal Lukáč 3.D

"Nejprve bych ráda vyzdvihla herecký výkon Jacka Worthinga a Algernona Moncrieffa. Vžili se do rolí naprosto suverénně, přesvědčivě a s humorem. Co naopak musím vytknout, je místy nedobré ztvárnění Cecílie, kdy herečka několikrát "vypadla"  ze své role nezadržitelným smíchem. Kostýmy a kulisy byly velice příjemné a zapadaly do děje, který se na jevišti odehrával. Krokem vedle bylo zvolení hudby. Příliš moderní hudbu doplňovaly místy až přehnané erotické narážky a skryté významy.  Zároveň však asi chápu záměr přiblížit takto moderně tuto hru mladým divákům. Celkově hra působí převážně dobře, a určitě by jí prospělo časově zkrátit (150 minut). Se spolužáky celkově hodnotíme na 72 %."

                                                                                                Mája Kučerová a celá 3.DK


DIVADELNÍ PŘESTAVENÍ LEGENDA V+W ANEB PŘÍBĚH OSVOBOZENÉHO DIVADLA

V úterý 14. 3. 2017 proběhlo v KD Bechyně školní divadelní představení s názvem Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla, které odehrálo Divadélko pro školy Hradec Králové (v režii Karla Morávka j.h.). Poděkování za zorganizování návštěvy divadla patří PhDr. Ivě Vágnerové.

Toto divadelní představení je souborem ukázek nejslavnějších divadelních her autorů Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Ve více než šedesáti minutách přibližuje divákům nejzásadnější okamžiky života a kariéry těchto mistrů českého humoru. Odborný výklad doplňují chronologicky řazené úryvky dialogů a písní, dokumentující rozsah a význam tvorby Osvobozeného divadla a jeho vliv na vývoj českého divadla 20. století.

Počátky a studentskou recesi zachycuje ukázka z avantgardní West pocket revue, období romantických komedií do roku 1932 pak symbolizuje dialog šermířů ze známé hry Golem. S ohledem na historické události v předválečném Československu jsou do představení jako příklad politické a sociální satiry zařazeny ukázky ze Světa za mřížemi a hlavně protifašisticky laděné Nebe na zemi. Pro střední školy je uváděna i část forbíny Jana Wericha s Miroslavem Horníčkem z totalitních padesátých let o svobodě slova. Představení uzavírá slavná poprava kanónem z Faty Morgány, ve které účinkují dobrovolníci z řad diváků.

Celé představení je koncipováno jako neobvyklá výuková hodina s důrazem na kontakt s diváky, doplněná navíc originální hudební úpravou písní Jaroslava Ježka. Pořad Legenda V+W aneb Příběh Osvobozeného divadla je vhodný nejen jako doplněk výuky či součást přípravy k maturitě, ale především poutavou formou poskytuje základní informace pro všeobecné kulturní povědomí, které by mladý divák bez ohledu na věk měl mít.

(Zdroj: Leták k divadelnímu představení)

JARNÍ PŘEDPLATNÉ V DIVADLE DON TÁBOR

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře nabízí studentům další zajímavá večerní představení. Zájemci se mohou informovat u paní vychovatelky Soni Houdkové na DM a u Mgr. Ludmily Krůčkové.

  • BÍLÁ NEMOC - Východočeské divadlo Pardubice - klasické drama Karla Čapka
  • MALOVANÉ NA SKLE /Bryll,Gartnerová/ - Městské divadlo Zlín - zbojnický muzikál autorů Brylla a Gardnerové
  • SKLENĚNÝ ZVĚŘINEC - Agentura Harlekýn Praha - americká poválečná klasika T. Williamse
  • NA MISKÁCH VAH - MDP - Divadlo ABC Praha - strhující drama o poválečném uspořádání autora Harwooda
     

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ "MARYŠO! EVO! DOM!"

Ve čtvrtek 8. 12. 2016 se v DON Tábor konalo divadelní přestavení pražského divadla Spektákl Maryšo! Evo! Dom! Jde o pohled dnešní mladé generace na tradiční příběh dívek, které daly přednost zakázané lásce před voláním svých rodičů.

Koláž klasických děl českého realistického dramatu, jejichž hrdinky se pro své ideály rozhodly vzdorovat tradici. Tragické příběhy nenaplněné lásky, manželství z donucení, podřízenosti, předsudků, ale i tvrdohlavosti, vášně a odhodlání. Eva a Maryša, Mánek a Francek, Samko a Lízal. Manželé a milenci a láska až za hrob. Jedna se z nešťastné lásky utopí, druhá otráví svého manžela. Muselo to tak skutečně skončit?
 

TAK TROCHU SVÁTEČNÍ SHAKESPEAROVSKÁ POŠTA

Na středu 12. října 2016 bylo připraveno divadelní představení Tak trochu sváteční shakespearovská pošta v DON Tábor. Autory představení jsou Daniel Dobiáš a Martin Hilský. V roce 400. výročí od úmrtí velikána světové dramatické tvorby reprízuje KD Bechyně výjimečný literárně hudební pořad o Shakespearových Sonetech v překladech Martina Hilského a v hudební interpretaci Daniela Dobiáše.

Martin Hilský zajímavou formou přibližuje Shakespearovy Sonety v kontextu anglické a evropské renesance. Daniel Dobiáš zhudebnilk a prezentuje Sonety jako výrazové šansony. Výsledkem je jedinečný pořad, který má současně vzdělávací přesah a neotřelou formou přibližuje skvostné texty divadelního básníka.

Prof. PhDr. Martin Hilský, Csc., dr.h.c., MBE, profesor anglické literatury, překladatel, shakespearolog. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. V roce 2011 byl vyznamenán Medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cenou za literaturu a překlaatelské dílo. Vrcholem jeho rozsáhlé překladatelské činnosti je kniha William Shakespeare: Dílo, kde je shromážděna kompletní dostupná Shakespearova literární práce ddoplněná analytickými texty.

Ve středu 12. října 2016 se konalo divadelní představení v Divadle Oskara Nedbala v Táboře. Autory představení jsou Daniel Dobiáš a Martin Hilský. V roce 400. výročí od úmrtí velikána světové dramatické tvorby reprízuje DON Tábor výjimečný literárně hudební pořad o Shakespearových Sonetech v překladech Martina Hilského a v hudební interpretaci Daniela Dobiáše.

Martin Hilský zajímavou formou přibližuje Shakespearovy Sonety v kontextu anglické a evropské renesance. Daniel Dobiáš zhudebnilk a prezentuje Sonety jako výrazové šansony. Výsledkem je jedinečný pořad, který má současně vzdělávací přesah a neotřelou formou přibližuje skvostné texty divadelního básníka.

Prof. PhDr. Martin Hilský, Csc., dr.h.c., MBE, profesor anglické literatury, překladatel, shakespearolog. V roce 2001 byl za zásluhy o šíření anglické literatury v Česku jmenován čestným členem Řádu britského impéria. V roce 2011 byl vyznamenán Medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury a školství a Státní cenou za literaturu a překladatelské dílo. Vrcholem jeho rozsáhlé překladatelské činnosti je kniha William Shakespeare: Dílo, kde je shromážděna kompletní dostupná Shakespearova literární práce ddoplněná analytickými texty.


Ohlasy studentů:

"Divadelní představení bylo přesně takové, jaké jsem si představoval. Pán, který sonety vyprávěl či citoval, měl velmi příjemný hlas a vše dokázal i pro nás laiky dobře vysvětlit (odborná slova). Působil klidně a hlavně bylo znát, že se v tom opravdu vyžívá. Spoustu věcí dokonce oživil a sem tam i zavtipkoval. Naopak pán, který hrál na klavír mě zklamal. Věřím tomu, že klavírista má opravdu talent, ale do některých sonetů se zkrátka netrefil. Hudba byla smutná i v sonetu, kde byla "sranda". Jednoduše řečeno, díky tomuto představení jsem se více přiblížil k tak dobrému dramatikovi, jako byl W. Shakespear, a lépe jsem ho pochopil. Jsem rád, že jsem se představení mohl zúčastnit."

Pavel Smrž, 4.G

"Dopoledne 12. října 2016 se konal v táborském Divadle Oskara Nedbala pořad anglisty a překladatele Martina Hilského s hudebním doprovodem pana Daniela Dobiáše. Část naší školy ho jela navštívit, abychom měli nějaké to kulturní zpestření. Než jsme se měli přemístit do sálu, zdržel to prodloužený výklad již zmíněného překladatele při jeho předchozím pořadu. Kolem půl jedenácté jsme už seděli v sále a čekali na zahájení. Na pódiu byl připraven klavír, mikrofon, stůl se židlí a kniha Shakespearových sonetů. Nastalo ticho a přišli se nám představit dva muži - již zmíněný Martin Hilský a Daniel Dobiáš. Pan Klavírista zasedl za klavír a pan Překladatel za stůl a otevřel knihu. Pan Hilský nám začal vysvětlovat, jaké kouzlo je v anglické literatuře, jak je těžké překládat anglický jazyk do českého a proč tomu tak je. On sám tím byl neskutečně zaujatý, moc to prožíval, bylo vidět, že tím žije celý svůj život a že ho to dojímá a dává do toho celé své srdce. A to bylo to kouzlo. Ta atmosféra, kterou předával do sálu, byla opravdu obrovská. Než začal předčítat, nejdříve nám vysvětloval, o čem sonet vypráví, a až pak začal s pár sonety a po každém z nich začal pan Dobiáš hrát na klavír a zpívat ty přeložené sonety. Občas byl jeho zpěv opravdu hlasitý, až to kazilo celkový dojem vystoupení.

Pouto mezi oběma muži bylo silné. Člověk jako pan profesor Martin Hilský by nikdy nedovolil, aby mu někdo kazil jeho lásku (jeho překlady) špatným zpěvem. Přesto se mi hlas a zpěv Daniela Dobiáše moc nezamlouval. Ovšem je jasné, že by pouhé čtení uspávalo posluchače, přestože to bylo zajímavé a naplňující.

Je neskutečné, že se stále najdou lidé, kteří chtějí své znalosti a vědomosti posílat dál. Snad se našim kantorům zase naskytne příležitost zorganizovat takhle hezké dopoledne, abychom se mohli nadále vzdělávat a získávat znalosti ohledně literatury."

Miroslava Hadová, 3.G

 

PODZIMNÍ PŘEDPLATNÉ V DON TÁBOR

Ve spolupráci s DIivadlem Oskara Nedbala v Táboře proběhly návštěvy těchto večerních představení:

  • KDO JE TADY ŘEDITEL? - Švandovo divadlo Praha - současná úspěšná dánská komedie Larse von Triera
  • KREUTZEROVA SONÁTA  - Jihočeské divadlo České Budějovice - hra o lásce, zradě a vraždě vycházející ze skandální novely slavného L.N.Tolstého
  • PROTEST, REST  -  Švandovo divadlo Praha - dvě aktovky, dva spisovatelé (Havel, Hejduk), absurdní humor
  • FILMMAKEŘI  - Jihočeské divadlo ČB - hra o tom, jak se dělá velký hollywoodský trhák

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ KAFE A CIGÁRKO V DON TÁBOR

V Divadle Oskara Nedbala v Táboře se ve středu 24. února 2016 konalo divadelní představení z hereckých blogů Marie Doležalové v rámci autorského pořadu Kafe a cigárko. Horká knižní novinka z roku 2015 „Historky z hereckého podsvětí“ se stala výzvou pro aktéry úspěšného projektu LiStOVáNí. Kniha získala ocenění Magnesia Litera. Její autorka, herečka Marie Doležalová, si však původně začala pouze psát blog, jen tak pro radost, ale záhy si nacházel stále více příznivců. Ty nejlepší pasáže můžete zažít naživo během scénického čtení Kafe a cigárko.

Hrají: Barbora Jánová, Gustav Hašek

Představení se zúčastnili také studenti naší školy a hodnotili je pozitivně:

"Zaujalo mne, jak vtipně a poutavě celé představení působilo. Vtipy ze zákulisí filmu a seriálů byly naprosto skvělé a moc hezky v podání obou herců zahrané... Byl to skvělý divadelní zážitek. Celé to představení bylo zábavné. Ačkoli jsem to nečekala, nesmírně jsem se pobavila. V některých momentech jsem viděla i "scény" ze školy a své kamarády - například u typů režisérů. Budu se těšit na příští Listování a  předčítání s těmito herci."

Za 4.K Lída, Bára a Eliška

(S použitím textu z http://www.informuji.cz/akce/praha/60447-listovani-kafe-a-cigarko/)


ŠKOLNÍ DIVADELNÍ OPŘEDSTAVENÍ PYGMALIÓN V DON TÁBOR

Ve středu 13. 1. 2016 se studenti třetích ročníků účastnili divadelního představení Pygmalión od J. B. Shawa v Divadle Oskara nedbala v Táboře. Poděkování patří Mgr. Kateřině Brázdové, která akci zorganizovala.

Z ohlasů studentů:

"Divadelní představení se mi velice líbilo. Hodnotím kladně. Mělo nejlepší zpracování ze všech, které jsem v poslední době viděla.Myslím, že jsme čas strávený v divadle nemohli využít lépe. Snad nebylo poslední."

" Velice se mi líbilo, jak bylo divadlo pojato. Herecké výkony byly perfektní. Jedno z nejlepších představení, na kterém jsme se SUPŠ Bechyně byli."

"Divadelní hra se mi opravdu moc líbila, tzv. vyhozené peníze to nebyly. Budu moc ráda, když budeme pokračovat v návštěvách divadel."

"Divadlo se mi líbilo. Ze začátku sice bylo takové chaotické a působilo dojmem přehnaně moderního a nesrozumitelného děje. Ale jak děj postupoval a člověk se ve všem zorientoval, bylo to příjemné překvapení. Dobové kostýmy s moderními prvky byly takové svěží a krásně okořenily děj."

                                 Studenti 3. ročníků


PODZIMNÍ PŘEDPLATNÉ V DON TÁBOR

Během školního roku 2015/ 2016 se opět dle individuálního zájmu mohou studenti zúčastnit večerních divadelních představení v Divadle Oskara Nedbala v Táboře, navíc za 50% studentskou slevu. Prozatím se jedná o tato představení :

  • Prodaná nevěsta (Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem)
    Nesmrtelná hudba českého klasika B. Smetany.
  • Labutí jezero (Moravské divadlo Olomouc)
    Balet baletů s krásnou Čajkovského hudbou v klasickém zpracování
  • Mrtvé duše (Městské divadlo Brno)
    Ruská klasika, ctící svého autora, ověnčená hereckou Thálií.
  • V + W Revue (Městská divadla pražská Praha)
    Hudební revue s řadou písní a encyklopedických hesel z historie divadla.
  • Česká kuchařka (Městské divadlo Kladno)
    Životopisná hra o Magdaleně Dobromile Rettigové s mnoha informacemi o národním obrození.
  • Regulace intimity (11:55 Praha)
    Upřímná výpověď o mladé generaci

Ohlasy studentů na V + W Revue - Městská divadla pražská:

"Navzdory všem různým očekáváním i překvapení po vstupu do divadla nad věkovou vrstvou (žádný mladý divák), jsme si představení skutečně užili. Perfektní herecké výkony, neotřelá choreografie a živá hudba. Snad to byly hlavní aspekty pro tak imponující představení, které nám nejednou vykouzlilo úsměv na tváři."

Jaromír Stifter,  4.M

"Opravdu vtipné představení, povedená interpretace hudby, humor vhodný, chytrý. Toto představení bych rád viděl minimálně ještě jednou."

"Divadelní představení se mi moc líbilo. Moderní, vtipnou a zajímavou formou bylo představeno celé Osvobozené divadlo. Představení působilo velmi spontánně, bez trapně strojených momentů." 
Studenti (od Mgr. Kateřiny Brázdové)

 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ DIVADLO NEKOUŠE! ANEB ŽIVELNÝ PRŮVODCE DIVADELNÍMI ŽÁNRY

Na 21. 10. 2015 připravila PhDr. Iva Vágnerová divadelní představení Divadlo nekouše! aneb Živelný průvodce divadelními žánry. Představení se konalo v Malém sále KD Bechyně  od 8.00 do 9.15 a bylo určeno žákům 2. - 4. ročníků.

ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ "DIVADLO NEKOUŠE!"ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ "DIVADLO NEKOUŠE!"

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

Během podzimu 2014 připravila Mgr. Ludmila Krůčková ve spolupráci s vychovatelkou Soňou Houdkovou návštěvy divadelních představení:

  • ve spolupráci s DON v Táboře se uskutečnilo ve středu 8. 10. 2014 v 10.00 dopolední představení pro 2. ročníky - Gazdina roba (G. Preissová), jedno z vrcholných realistických dramat z r. 1899, které ale přináší stále aktuální témata společenských konvencí

Dále se žáci mohli účastnit večerních představení předplatného skupiny B v DON Tábor:

  • pondělí 13.10.2014: 
    Advent (Františák, Glazarová), 
    Jihočeské divadlo České Budějovice; adaptace venkovského románu z počátku 20. století
  • pátek 21.11.2014:
    Louskáček
     (Čajkovskij), 
    Severočeské divadlo Ústí nad Labemšpičkový klasický balet
  • prosinec 2014
    Musíme si pomáhat (Jarchovský, Hřebejk); Divadlo Na Jezerce Praha; s nadsázkou pojatý příběh z 2. světové války, text zpracovaný dle na filmu, nominovaného na Oscara
  • úterý 2.12. 2014
    Země Lhostejnost (K. Kryl); Švandovo divadlo Praha; 
    písničkářský a esejistický odkaz Karla Kryla


Ohlasy studentů:

GAZDINA ROBA

"Představení se mi opravdu líbilo, námět byl skvělý. Doprovázející hudba krásně doplňovala děj a všechno pak mělo dynamičtější atmosféru. Upřímně, bylo to první představení, které mě zaujalo tak, abych po první čtvrthodině nehypnotizovala strop."

Vlaďka Maurerová, 2.M


"Byla jsem překvapena, že jsem byla vcelku spokojena s celým představením. Herci byli dobří a námět hry také. Hudba byla super. A ohromena jsem byla tím delším potleskem, než jsem čekala od středoškolských puberťáků."

Tereza Valhová, 2.M


"Od včerejšího vystoupení jsem toho moc nečekala, ale upřímně musím přiznat, že mě mile překvapilo. Většinou tento druh zábavy nevyhledávám. Herci hráli kvalitně a myslím si, že jsme tento den nemohli strávit lépe."


LOUSKÁČEK

"Líbilo se mi snad všecko, ale nejvíc ta druhá část po přestávce. Tanec baletek byl nádherný, všechno vypadalo krásně: scéna, hudba, akustika, zajímavé kostýmy, celá atmosféra. V Česku na baletu jsem byla poprvé a nelituji, že jsem šla. Úspěch baletu byl vidět i podle potlesku diváků."

Vlada Soltnseva, 3.M

 

Ve spolupráci s DON v Táboře jsme navštívili na jaře 2015 tato dopolední divadelní představení:

  • středa 11. 3. 2015:
    Cirk La Putyka Praha - moderní novocirkusové představení PLAY / R. Novák
  • úterý 28. 4. 2015:
    klasicistní komedie Tartuffe / Moliere Divadlo A. Dvořáka Příbram

Dle individuálního zájmu a v součinnosti s paní vychovatelkou Houdkovou plánujeme i večerní divadelní představení:

  • pátek 27. 3. 2015:
    opera Carmen / Bizet / Jihočeské divadlo České Budějovice
  • úterý 28. 4. 2015:
    hudebně - divadelní projekt Velvet Havel / Štědroň / Divadlo Na zábradlí Praha
  • středa 13. 5. 2015:
    slavné drama Smrt obchodního cestujícího / Miller / Městské divadlo Mladá Boleslav
  • pátek 5. 6. 2015:
    renesanční tragédie Hamlet / Shakespeare / Švandovo divadlo Praha

 

Zájezd do Prahy na divadelní představení Ohlušující pach bílé (11. 6. 2015)

Jak se asi žije malíři v místě, kde neexistuje jiná barva než bílá? Strohé bílé zdi pokoje v St. Paul, ústavu pro duševně choré. Společnost Vincentu van Goghovi zde dělají pouze narcistický, nenáviděný „doktor zlo”, psychiatr Vernon-Lazar, k jehož vášním patří kromě mučení nebohého Vincenta šlechtění bílých sasanek, a dvojice říhajících a dosti tupých ošetřovatelů, Gustave a Roland.

Jak se asi žije malíři v místě, kde neexistuje jiná barva než bílá? Píše se rok 1889 a Vincent si nepřeje nic víc, než se dostat ven. První nadějí na záchranu je bratr Theo, který přijíždí na návštěvu a cestou vystřídá čtyři vlaky a jeden vůz. Není to však nic platné, protože je pouhou iluzí Vincentovy rozštěpené mysli. Po dramaticky vyhroceném napadení doktora Vernon-Lazara zbývá Vincentovi poslední naděje, s níž přichází laskavý a trpělivý doktor Peyron - hypnóza.

Velmi poutavě a citlivě vystavěný text dokazuje, že za něj Stefano Massini dostal cenu Premio Pier Vittorio Tondelli 2005 právem. Hra kulminuje hned třikrát a třikrát zvedá diváka ze židle. Poprvé nečekaným zklamáním, podruhé ze strachu před nadcházejícím a nakonec z důvodu nechtěné rezignace.

Obsazení: Karel Dobrý - Vincent van Gogh, David Matásek - Theo van Gogh, Filip Rajmont - doktor Vernon-Lazare, František Němec - doktor Peyron, Petr Motloch - zřízenec Gustave, Radúz Mácha - zřízenec Roland.

(Zdroj: http://programy.sms.cz/kultura/praha/nova-scena/ohlusujici-pach-bile-1)

NÁVŠTĚVY DIVADELNÍCH PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

Ionescův Nosorožec na Nové scéně ND (2. 4. 2014)
Připravujeme další návštěvy DON Tábor (jaro 2014)
Podzimní předplatné skupiny B v Divadle Oskara Nedbala v Táboře
Školní divadelní představení Divadelní učebnice

PŘIPRAVUJEME DALŠÍ NÁVŠTĚVY DON TÁBOR

Ve spolupráci s DON v Táboře mohou žáci dle individuálního zájmu, za vstupné cca 110,- Kč, navštívit tato večerní divadelní představení:

  • úterý 18. 2. 2014 - RICHARD III. / W. Shakespeare v podání Východočeského divadla Pardubice
  • pátek 28. 2.2014 - VINNETOU / Kolečko parodie v podání Měststkého divadla Kladno
  • úterý 18. 3. 2014 - BEZ GRAVITACE / moderní balet v podání Jihočeského divadla České Budějovice
  • čtvrtek 22. 5. 2014 - ÚPLNÉ ZATMĚNÍ / Hampton v podání Městského divadla Mladá Boleslav

Zájemci o tato představení se mohou přihlásit u Mgr. Ludmily Krůčkové nebo pí. Soni Houdkové.

V úterý 15. dubna 2014 se studenti 2.ročníků zúčastní dopoledního představení také v DON v Táboře, a to ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY od W. Shakespeara v podání Městského divadla Mladá Boleslav. Vstupné 90,- Kč a organizaci zajišťuje Ludmila Krůčková.


OHLASY STUDENTŮ

W.Shakespeare - Richard III.

"Moje chyba byla ta, že jsem měla velká očekávání, čekala jsem klasického Shakespeara. Kulisy, kostýmy... prostě Shakespeare. Dočkala jsem se ale pouze mužů v oblecích a jedné ocelové židle. Moderna je zkrátka všude. Richard III. patří mezi první a nejslavnější shakespearovské tragédie, ve které je hlavním tématem povaha státníka. Státníka, který nechá setnout hlavu každému, kdo nejde s ním. Zničí každého. Nakonec i sebe. Vybere si ženu, dostane ji. Když ho přestane bavit, nechá ji zamordovat a vybere si další. Stejné je to i u přátel, které bere za nepřátele. Stojí mu v cestě děti? Pryč s nimi! Jde doslova přes mrtvoly, jen aby byl králem, měl království. Když ale v bitvě umírá... Herci hráli dobře, ale to moderní pojetí bylo veliké zklamání. A také to, že část představení se odehrála na jevištních schodech, kam nebylo z balkonu vidět. Richard III. měl derniéru a jeho ztvárnění patřilo Východočeskému divadlu Pardubice."

Veronika Janoušková, 3.V

Bez gravitace

18. března 2014 jsme navštívili DON v Táboře a zhlédli moderní balet v podání Jihočeského divadla České Budějovice. Komponovaný baletní večer byl sestaven ze tří částí - Bez gravitace, Suzan a Rozladěné.

Ohlasy studentů::

"Balet byl velice pěkně proveden a ztvárněn. Nejvíc mně zaujala třetí část programu. Byl to humorný příběh spojený se skvělou hudbou. Tanečníci vtipně vyjádřili děj a také si dokázali ze sebe udělat legraci - například když si oblékli ženské šaty. ještě jedna zajímavost mně dostala a to velice podrobné informace v programu, který jsme dostali před představením.

E. Andršová, 2.K

"Přestože že jsem byla unavená a neměla jsem nejlepší náladu, divadlo mě zaujalo. Třetí, méně taneční část mě pobavila a příjemně jsem se u představení odreagovala."

K. Vlnová, 3.G

"Nádhera. Druhá část baletu (Suzan) byla velmi emocionální a na mě působila skličujícím dojmem. Celkové provedení baletu bylo moc hezké a opravdu mě zaujalo."

E. Turonyová, 2.K

"Balet se mi velmi líbil, druhá část byla silně emotivní. Víc se mi však líbila třetí část, která byla víc humorná. Tanečníci předvedli skvělé výkony."

B. Cimburková, 2.K

"Úžasné. Nejvíc mě zaujala třetí část, ale i ta druhá, protože tanečnice, velmi dobře ztvárnila boj se zákeřnou nemocí a finální vítězství nad ní. celkově to bylo moc hezké a opravdu mě to zaujalo."

L. Dostálová 2.K

"První část mě nezaujala, druhá dojala, třetí pobavila."

M. Strnadová, 2.K

PODZIMNÍ PŘEDPLATNÉ V DIVADLE OSKARA NEDBALA V TÁBOŘE

Také v letošním školním roce 2013/14 ve spolupráci s DON v Táboře (a vstřícnou paní Novákovou) bude 10 studentů navštěvovat večerní divadelní představení na podzimní předplatné skupiny B:

  • Městské divadlo Brno
    J. Vostrý: TŘI V TOM
    Komedie dell´arte v režii Antonína Procházky.
  • Divadlo A. Dvořáka Příbram
    W. Adler: VÁLKA ROSEOVÝCH
    Tragikomedie jednoho manželství v režii O. Sokola.
  • Jihočeské divadlo České Budějovice
    V. Katcha, J. Sibre: HOSTINA DRAVCŮ
    Mrazivá hra z okupované Paříže uváděná na českém jevišti v premiéře v režii R. Lipuse.
  • MDP - Divadlo ABC Praha
    I. S. Turgeněv, A. Máša: RVÁČ
    Strhující drama o ženě mezi dvěma muži v režii O. Zajíce.
  • Divadlo Radost Brno
    J. Brdečka: LIMONÁDOVÝ JOE ANEB KOŇSKÁ OPERA
    Kultovní muzikál v režii V. Pešky.

ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ DIVADELNÍ UČEBNICE

8. 10. 2013 od 8.00 hodin se v malém sále kulturního domu v Bechyni uskutečnilo divadelní představení Divadélka pro školy z Hradce Králové s názvem Divadelní učebnice. Divadelní představení po dohodě s ředitelem MKS Bechyně Mgr. Štěpánem Ondřichem objednala PhDr. Iva Vágnerová.

"Divadélko pro školy z Hradce Králové patří k nejvytíženějším hereckým souborům v České republice. Během posledních deseti let naši herci odehráli čtyři a půl tisíce výchovných představení pro děti a mládež. Všechny naše hry jsou koncipovány jako doplněk výuky, v souladu s učebními osnovami a jsou připravovány ve spolupráci s Vysokou školou pedagogickou v Hradci Králové. Jedná se o komorní divadlo s důrazem na kontakt s divákem, preferujeme přitom zábavnou formu, která je pro mládež nejpřijatelnější. Přes relativně uvolněnou atmosféru však žákům nabízíme faktický odborný výklad, úryvky ze slavných divadelních her a názorné ukázky různorodosti žánrů. Umožňujeme mladému a tedy relativně nezkušenému divákovi poprvé se dotknout divadla a poznat sílu a krásu této umělecké formy.

Představení Divadelní učebnice volně navazuje na náš velmi úspěšný titul Divadelní cestopis aneb Evropou od renesance po realismus, který se během dvou let dočkal více než pěti set repríz. Znovu jde o soubor ukázek z několika divadelních her významných autorů, tentokráte mapující období od vzniku samostatného Československa až po současnost, opět formou neobvyklé výukové hodiny v podání zkušené herecké dvojice. Prvorepublikovou atmosféru připomeneme úryvkem ze hry "Don Juan & comp." z repertoáru Osvobozeného divadla, jako ukázku komediální tvorby dvojice J.Voskovce a J.Wericha. Předválečnou dramatickou atmosféru naopak vystihne dialog z divadelního zpracování románu Karla Čapka "Válka s mloky". Pro období nesvobody na české divadelní scéně v padesátých a šedesátých letech 20. století měla zásadní význam tzv. "divadla malých forem", v našem výčtu proto nemůže chybět ani ukázka z kolébky české populární hudby, tedy pražského divadla Semafor a kabaretní scénka J. Suchého a J. Šlitra. Sedmdesátá léta připomínáme legendárním muzikálem brněnského divadla Husa na provázku "Balada pro Banditu" zde požádáme o hereckou spolupráci i dívku z publika a Divadelní učebnice vrcholí ukázkou zcela svérázného humoru Divadla Járy Cimrmana ze hry "Vyšetřování ztráty třídní knihy". Pro střední školy navíc zařazujeme i část jednoaktovky "Chyba" od Václava Havla, jako ukázku absurdního dramatu z období normalizace.

Představení Divadelní učebnice doplňuje výuku Českého jazyka a literatury v souladu s učebními osnovami. Žáci a studenti se formou volných moderátorských vstupů seznámí se základními informacemi o původu a významu jednotlivých autorů a jejich děl, dbáme přitom na zachování charakteristických prvků jejich tvorby a divadelní úryvky doplňují i příslušné hudební ukázky. Způsob komunikace s publikem navíc přizpůsobujeme věkové skupině diváků tak, aby představení bylo zábavné pro žáky pátých tříd základních škol i maturanty."

Zdroj: webové stránky divadla http://www.divadelkoproskoly.cz/

NÁVŠTĚVY DIVADELNÍCH PŘEDSTAVENÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2012/2013

Divadelní představení Oidipús vladař v Divadle pod Palmovkou v Praze
Školní divadelní představení Povídky z jedné i druhé kapsy

Podzimní přeplatné 2012 v Divadle Oskara Nedbala v Táboře
Školní divadelní představení "Vrátit se?"

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ OIDIPÚS VLADAŘ V DIVADLE POD PALMOVKOU

Ve čtvrtek 18. dubna 2013 proběhla celodenní exkurze do Prahy. Na programu byla návštěva Národního technického muzea a prohlídka historické části Prahy. Hlavním bodem programu bylo večerní divadelní představení Oidipús vladař v Divadle pod Palmovkou. Poděkování za zorganizování exkurze a návštěvy divadla patří Mgr. Ludmile Krůčkové a PhDr. Ivě Vágnerové.

Z ohlasů studentů:

"Super začátek dne byl, že jsme se mohli vyspat. Odjezd do Prahy byl vcelku pohodový, až na ty sedačky v autobuse. (...) Z muzea jsem byla nadšená. Byly tam dobré sbírky letadel, autíček, bicyklů, motorek a vláčků. Pak jsme šli do Fotoateliéru, kde člověku ukázali, jak to bylo s fotografiemi a fotoaparáty. Šli jsme nahoru, tam byla výroba tiskovin. Ale nejvíc jsem se těšila na astronomii. Tam, když člověk vešel do té prosklené místnosti, tak se mu točil celý svět kolem dokola, užasné. Ještě tam byla archtektura, ta byla také zajímavá, a ještě spousta věcí tam byla. Vyšli jsme z muzea a hnali jsme se přes most k Obecnímu domu kde měl vystavu Alfons Mucha.(...) Šli jsme na výstavu; byla užasná, až na ty suvenýry, byly drahé, až se mi z toho chtělo brečet. Měli jsme chvilinku čas a šli jsme se podívat na Václavské náměstí. Žebráků tam bylo habaděj, jedna dívka jednoho dokonce přeskočila, byl v cestě. (...) Jeli jsme na Palmovku a zase jsme se tam nějak točili dokola, paráda. Nejvíc mě naštvalo, že jsme museli sedět v poslední řadě, říkám si, co jsme provedli, že jsme si tohle zasloužili. Ale hra byla nejlepší a nejúžasnější, byla jsem spokojená a stálo to za ty peníze. (...) V noci, když jsme přijeli, jsem byla ráda ,že jsem se vůbec doplazila k posteli a lehla, usnula jsem hned."

Lenka Kratochvílová, 2.M

"Ráno v půl desáté jsme nastoupili do autobusu a vyjeli jsme do Prahy. Začali jsme v technickém muzeu, které jsme si mohli individuálně prohlédnout. Byly tam celé sekce věnované různým věcem od automobilu až po astronomii. Po dvou hodinách jsme jeli v krásném počasí do centra Prahy. Navštívili jsme Obecní dům kde byla výstava plakátů Alfonse Muchy, sbírka Ivana Lendla, známého českého tenisty. Myslím, že jsme si to všichni užili, protože jsme k tomu měli výklad. Po této výstavě jsme se odebrali k autobusu a odjeli do Divadla pod Palmovkou. Tam jsme čekali asi 30 minut a po náročném dni jsme byli rádi, že se můžeme usadit do pohodlných sedaček v hledišti. Divadlo s Jiřím Langmajerem v hlavní roli bylo skvělé, Langmajer podal výborný výkon a dokonce vystoupil i zcela nahý. Po divadle jsme vyrazili do Bechyně. V autobusu většina lidí spala, jelikož celý den bylo vedro a také jsme toho dost nachodili. Z celého výletu mám super pocit, užil jsem si to a děkuji profesorkám Vágnerové a Krůčkové za to, že nám zprostředkovaly tento úžasný výlet."

Leon Dominik Táborek, 2.M

"Super začátek dne byl, že jsme se mohli vyspat. Odjezd do Prahy byl vcelku pohodový, až na ty sedačky v autobuse. (...) Z muzea jsem byla nadšená. Byly tam dobré sbírky letadel, autíček, bicyklů, motorek a vláčků. Pak jsme šli do Fotoateliéru, kde člověku ukázali, jak to bylo s fotografiemi a fotoaparáty. Šli jsme nahoru, tam byla výroba tiskovin. Ale nejvíc jsem se těšila na astronomii. Tam, když člověk vešel do té prosklené místnosti, tak se mu točil celý svět kolem dokola, užasné. Ještě tam byla archtektura, ta byla také zajímavá, a ještě spousta věcí tam byla. Vyšli jsme z muzea a hnali jsme se přes most k Obecnímu domu kde měl vystavu Alfons Mucha.(...) Šli jsme na výstavu; byla užasná, až na ty suvenýry, byly drahé, až se mi z toho chtělo brečet. Měli jsme chvilinku čas a šli jsme se podívat na Václavské náměstí. Žebráků tam bylo habaděj, jedna dívka jednoho dokonce přeskočila, byl v cestě. (...) Jeli jsme na Palmovku a zase jsme se tam nějak točili dokola, paráda. Nejvíc mě naštvalo, že jsme museli sedět v poslední řadě, říkám si, co jsme provedli, že jsme si tohle zasloužili. Ale hra byla nejlepší a nejúžasnější, byla jsem spokojená a stálo to za ty peníze. (...) V noci, když jsme přijeli, jsem byla ráda, že jsem se vůbec doplazila k posteli a lehla, usnula jsem hned."

Lenka Kratochvílová, 2.M

 



 

ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ POVÍDKY Z JEDNÉ I DRUHÉ KAPSY

Ve středu 16. 1. 2013 se v táborském Divadle Oskara Nedbala uskutečnilo školní divadelní představení Povídky z jedné i druhé kapsy. Čapkovy povídky jako inscenaci nastudovalo brněnské Divadlo Polárka v režii Bronislavy Krchňákové. Divadelní představení bylo určeno táborským školám, z naší školy se ho zúčastnili studenti třetích ročníků pod vedením Mgr. Ludmily Krůčkové a ing. Jaroslavy Bínové, kterým patří poděkování za zorganizování akce.

Z ohlasů studentů"

"Ve středu 16. ledna navštívily třetí ročníky naší školy divadelní představení v táborském Divadle Oskara Nedbala. V mrazivém ránu jsme se sešli na vlakovém nádraží a vyrazili do Tábora. Divadelní inscenace Čapkových Povídek z jedné i druhé kapsybrněnského Divadla Polárka mnohé z nás zaujala. Detektivní, záhadné a mnohdy i neuvěřitelné příběhy obyčejných lidí jsme mohli zhlédnout hned v několika povídkách. Kostýmy a dobový jazyk nás „vtáhly“ do oné doby a celkové zpracování hry se nám velmi líbilo. Čapkovy povídky a výlet do Tábora byly příjemným zpestřením mrazivého týdne."

Aneta Samcová, studentka 3.M

Školní divadelní představení "Vrátit se?"

Ve středu 21. 11. 2012 proběhlo v Malém sále KD Bechyně školní divadelní představení "Vrátit se?" Divadelní hra vznikla spojením několika Mrožkových povídek. Původní myšlenkou bylo realizovat dvě odlišná představení podle jednoho scénáře. S nabídkou tohoto experimentu přišel autor scénáře  Jiří Rezek se svým souborem Patologické jahody při Střední pedagogické škole v Praze. K setkání těchto různých inscenací mělo dojít na divadelní přehlídce Slánské křižovatky 2012. Bohužel k tomu nedošlo. Patologické jahody hru nedokončily a my zůstali s "Vrátit se?" sami. Hra je absurdním dramatem středoškolského bechyňského souboru.

(Zdroj: materiál k divadelnímu představení)

Podzimní předplatné 2012 v Divadle Oskara nedbala v Táboře

V letošním školním roce využívá předplatné 15 studentů. V nabídce předplatného skupiny B táborského divadla jsou následující představení:

  • Východočeské divadlo Pardubice
    Rose: DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ
    soudní drama
  • Dejvické divadlo Praha
    Marber: DEALER´S CHOICE
    pokerová komedie
  • Divadlo Antonína Dvořáka Příbram
    de Ceccatty (podle A Dumase ml.): DÁMA S KAMÉLIEMI
    romantická tragédie
  • Divadlo Na Jezerce Praha
    JEPPE Z VRŠKU
    klasická komedie
  • Divadlo pod Palmovkou Praha
    SEX NOCI SVATOJÁNSKÉ
    rozpustilá komedie

 

DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ (Východočeské divadlo Pardubice)

"Divadelní představení proběhlo dne 21. 1. 2013 v táborském divadle. Příběh se odehrával v uzavřené místnosti s dvanácti porotci, kteří rozhodují o vině obžalovaného devatenáctiletého mladíka ze spáchání vraždy svého otce. Jedenáct porotců věří, že mladík je vinen, pouze jeden chce znovu prošetřit důkazy, aby neposlal na smrt nevinného. V průběhu obhajování nových fakt se postupně dalších 10 porotců rozhodlo také pro nevinu. Velice se mi od počátku líbila role porotce věřícího v nevinu (v podání Petra Kostky). A myslím si, že toto drama je i určitým obrazem dnešní doby, kdy se většina lidí rozhoduje podle ostatních, a samozřejmě ani nemají svou osobní víru."

Veronika Stašová, 3.G

"V pondělí 21.1.2013 se konalo další divadelní představení v táborském divadle Oskara Nedbala s názvem Dvanáct rozhněvaných mužů, zpracované režisérem Petrem Kracikem. Měli jsme obavy z dopravy, protože za posledních pár dní pořádně nasněžilo, ale nakonec jsme to všichni v pořádku zvládli. Jelikož jsem tohle drama neznala, hned ze začátku mě překvapila kulisa - a to obrovská stěna představující sál. Zajímalo mě tedy, jak bude hra vypadat, a nakonec se opravdu potvrdil můj tichý předpoklad, že se bude celá odehrávat pouze v této místnosti. Ze začátku jsem trochu tápala, ale každou další minutou se všechno začalo objasňovat a odkrývat a celkem jsem se začala bavit. Hybatelem děje bylo dvanáct porotců - nezávislých mužů, kteří měli jednohlasně odsouhlasit, zdali je pachatel vinen či nikoliv. Nejprve se zdá být případ jasný, a proto se většina z přítomných shoduje na vině, postupně se ale fakta znovu procházejí a díky zprvu přehlédnutelným drobnostem, které najednou vyplavou na povrch coby věci fyzicky nemožné, se najednou začínají objevovat první nejistoty v celém případu. Postupně se tedy zúčastnění začínají přiklánět na stranu neviny kvůli nereálným a nepřesvědčivým výpovědím svědků a nejasnostem. Je tu také hezky vidět, jak se do takového líčení promítne i osobní život jednotlivých pánů v porotě a jejich postoje a předsudky vůči různým skupinám lidí. Také je víc kladen důraz na lidské přesvědčení a umění obhájit svůj názor než na samotný případ, a nakonec i skutečného vraha, což mě trochu zklamalo, jelikož mé jindy nenápadné detektivní choutky začaly dychtit po odpovědi (ale nakonec zážitek a celkový dojem nezkazily). Abych nezapomněla, v tomto představení jsme měli tu čest vidět známé herce (například Petra Kostku, který hrál postojově pevného zastánce neviny souzeného mladíka), a tak jsem byla překvapená, když jsem slyšela povědomé hlasy dabérů jednoho z mých oblíbených seriálů. Ti, kteří hráli role choleričtějších pánů, pravděpodobně druhý den nepromluvili a myslím, že po dramatické stránce to bylo velmi přesvědčivé. Občasné vtipné narážky celou situaci odlehčovaly, takže i když to zprvu vypadalo trošku nudně, nakonec jsem se bavila."

Eliška Myslivečková 3.M

 

SEX NOCI SVATOJÁNSKÉ (Divadlo pod Palmovkou Praha)

"Dne 3.10. 2012 ve večerních hodinách se  v DON Tábor uskutečnilo divadelní představení Sex noci svatojánské. Moderní a vtipné zpracování námětu W. Shakespeara Sen noci svatojánské. Na představení jsme slyšeli pouze kladné komentáře - včetně našich."

Veronika Stašová, 3.G


"3. října jsme my, někteří studenti, navštívili divadelní představení Sex noci svatojánské v divadle v Táboře a nutno podotknout, že nikdo z nás nevěděl, co od této komediální hry očekávat. Herci z Divadla pod Palmovkou nás však přesvědčili velmi rychle, že jakákoli nervozita byla zbytečná a představení u nás studentů slavilo velký úspěch právě díky inteligentnímu humoru a odlehčenosti ošemetných situací."

Veronika Gigalová, 3.D


DEALER´S CHOICE (Dejvické divadlo Praha)

"Na řeči na úvod není nikdo zvědav, a tak přejdu, jak se říká, rovnou k věci. Takže k úvodu; nemohl jsem se dočkat chvíle až vpluji do svého fraku ku příležitosti vydat se po dlouhé době kulturnímu zážitku. Předešlá dvě představení šla mimo mě, a tak jsem chvíli nevěděl, co vlastně čekat, kde se vybírá vstup a kam si odložit kabát (bundu). Přes počáteční problémy s orientací jsem se nakonec pohodlně usadil a koukal na plešatého pána, jak krájí zeleninu.

Obavy, že koukat tři hodiny  na představení nevydržím (u filmu usínám obvykle po sedmnácté minutě), jsem se zbavil nečekaně krátce po zahájení první scény. Za dialogy mezi pořádně nakrknutým kuchařem Hynkem Čermákem a „ultra-alfa-samcem“ Martinem Myšičkou by se nemusel stydět kdejaký adolescent, leč někomu určitě mohly přijít až moc ostré. Naopak postava charismatického majitele restaurace Davida Novotného je kontrastem mladého nerespektovaného zelenáče, naivního a tvrdohlavého čišníka Václava Neužila, a skvěle konkuruje sebevědomému zákazníkovi Ivanu Trojanovi, jehož charakter ztotožňuji s Novotným. Poslední postavou je čišníkův kamarád Jaroslav Plesl, coby majitelův rozmazlený synáček.

Hře bych vytkl maximálně lehce stereotypní druhou část, v níž se člověk neznalý pokeru nemusí orientovat a může mu přijít nudná. Naopak bych vyzdvihl skvělý soundtrack, jež byl, kromě originálních skladeb, laděn do postrockového aranžmá."

Jaromír Dolanský, 3.M


JEPPE Z VRŠKU (Divadlo Na Jezerce Praha)

"Po rozporuplném dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů s Petrem Kostkou, jehož Achillovou patou se stala nevyrovnaná gradace, kdy se děj táhne jako dlouhé letní stíny, a konec nabere až příliš rychlý spád, došlo na závěrečné představení nazvané Jeppe z vršku. Začátek byl pravým opakem zahájení představení minulého. Poté, co Radek Holub přilétl na jeviště jako utržený vagón, ihned diváky zaujal, a až do pauzy nechal své obecenstvo dusit slzami smíchu. Slovní hříčky a topení se ve vlastních myšlenkách v zápalu opilosti Holub zvládl spolu se zpíváním na výbornou, avšak mou pozornost upoutal především charismatický herec Zdeněk Hruška v roli knížete Ericha, jehož velmi silnou stránkou je určitě barva hlasu. Představení však v druhé časti lehce ztrácelo dech a závěrečná scéna působila možná až moc kýčovitě, ale celkově šlo o komedii na vysoké úrovni. Tak ať slouží, Vaše milosti!"

Jaromír Dolanský. 3.M



 

Návštěvy divadelních představení ve školním roce 2011/2012

Divadelní představení Othello v Táboře
Školní divadelní představení Ekonomie dobra a zla
Podzimní předplatné 2011 v Divadle Oskara Nedbala v Táboře

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ OTHELLO V TÁBOŘE

Ve středu 28. 3. 2012 se uskutečnilo divadelní představení pro studenty 1.G, 1.DV a pro zájemce ze čtvrtých ročníků divadelní představení Othello v nastudování Městského divadla v Kladně v Divadle Oskara Nedbala v Táboře. Zájezd do divadla zorganizovala Mgr. Ludmila Krůčková, které patří poděkování.

Z ohlasů studentů:

"Není generace, která by nesáhla po Shakespearovi. A bude tomu tak i po další tisíciletí. Shakespeare nám přináší neuvěřitelně aktuální hry již přes pět set let a nehodlá s tím skončit. Je ovšem na inscenátorech, jak složitého Shakespeara předvedou současnému divákovi a co víc - současným studentům, mladým lidem, potenciálním novým divákům. Naservírovat jim totiž klasického Shakespeara, to zvládá málokterý zkušený divák.

V Kladně se vydali velmi zdařilou cestou. V Joskově překladu a Pavelkově úpravě se nám na jeviště dostalo jen sedm postav, jenž rozehrávají osudy, které Shakespeare odkoukal od společnosti. Totiž - režisér (Ondřej Pavelka) se vydal do zákoutí muzikálového divadla pro činoherce, které mnohdy koketuje s kabaretem.

Řekne-li se Othello, vybaví se všem černoch (mouřenín), kterého v této inscenaci nenajdete. Nevadí. Etnikum je navozeno bluesovými melodiemi a zpěvem všech protagonistů. Často bývá zvykem, že hudební složka děj nikam neposouvá, ale zde se tomu nádherně vyhnuli.

Jednoduchá scéna ze starých pojízdných ledniček, nad kterou svítí žárovky a někde vzadu se leskne bicí souprava, přináší několik metafor, ale především funkčnost a lehké přestavby. Scéna navíc zasahuje do diváků a využívá prostor pro klíčové scény inscenace.

Co jest také velmi kladným přínosem, je práce herců. Všichni hrají jen tak mimochodem, naprosto přirozeně a daří se jim vyhýbat se patosu verše. Připomeňme alespoň Desdemonu Týny Průchové, Othella Jana Krafky a Jago Tomáše Petříka. Pozadu ale nezůstali ani Lenka Zahradnická, Jan Vlas, Petr Pěknic a Alena Štréblová. Mnohdy se stane že jsou herci angažováni do zpěvu i přes to, že zpěv není jejich silná stránka, což není zdejší příklad.

Vše funguje. Čitelnost inscenace pro dnešního diváka je maximální. Městskému Divadlu Kladno se podařilo objevit nového Shakespeara, jehož objev je velmi šťastným."

Vojtěch Morava, 4. ročník

Školní divadelní představeni Ekonomie dobra a zla

Představení na témata ekonoma Tomáše Sedláčka v úpravě Lukáše Hejlíka pro všechny žáky naší školy se konalo v malém sále KD Bechyně ve středu 29. 2. 2012. Opravdu výborně je odehráli Alan Novotný a Lukáš Hejlík. Ekonomie dobra a zla je český bestseller  roku 2009. Jeho stejně úspěšné převedení na divadelní jeviště dokazuje, jak je ekonomie krásná věda. Autor upozorňuje na to, že kořeny ekonomie jdou mnohem hlouběji, než si moderní člověk dokáže představit. Rozebírá nečekaně pestrou škálu pramenů od Eposu o Gilgamešovi přes Bibli a Komenského až po moderní ekonomy, přichází však i s kritickou reflexí dnešní doby a analýzou současné finanční krize jako příležitosti pro to, aby člověk znovuobjevil sám sebe i svůj vztah k věcem hmotným i duchovním.

Autor knihy Tomáš Sedláček (*1977, Roudnice nad Labem) vystudoval teoretickou ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde obdržel titul PhDr. a vyznamenání děkana. Zde přednáší filosofii, ekonomii a dějiny ekonomických teorií. Za diplomovou práci o etice a ekonomii získal Hlávkovu cenu. Je stipendistou Yale University, která ho v roce 2006 ve svém Yale Economic Review zařadila mezi pětici mladých perspektivních ekonomů (Young Guns: 5 Hot Minds in Economics). V letech 2001 až 2003 pracoval jako ekonomický poradce Václava Havla. V roce 2004 přijal post expertního poradce ministra financí, kde se věnoval reformám a snižování schodku veřejných rozpočtu. Založil Ekonomický klub, je členem programového výboru nadace Fórum 2000 a členem poradních či dozorčích rad mnoha dalších neziskových organizací. V současné době pracuje jako hlavní makroekonomický stratég ČSOB.

Nutno říci, že představení opravdu splnilo to, co bylo avizováno. Poskytlo hodinu výborné zábavy, ale to byl pouze první plán. Po odeznění smíchu nutně musí mrazit z toho, kam se vlastně naše civilizace ubírá a co my sami čekáme od života. Herci byli výborní a jejich způsob podání všech témat určitě zaujal všechny, kteří byli v divadle.


Ohlasy studentů:

"Představení dvou herců vystupujících s autorským čtením působilo velice zajímavě a nutilo k zamyšlení nad naším životem, ale také díky vtipným poznámkám jsme se všichni dobře bavili a zasmáli. Doufám, že Listování opět zavítá do Bechyně." Luboš Šimák, 2.M

"Skvěle provedené a přednesené vtípky a hlášky,vtipné pojetí současného stavu a mezilidských vztahů. Naše očekávání byla negativní, ale herci nás mile překvapili. Představení bylo příjemné i přes nevhodné chování několika našich spolužáků. Do budoucna se budeme těšit na další představení." Dan Vančura a David Růžička, 2.M

"Humorné, naučné, vzrušující představení. Muselo každého z nás nějak potěšit. Najdou se i tací, kterým se hra nelíbila, ale dokázali to polknout, ale někteří nejmenovaní (J. Karkule) dávali svůj nezájem opičím chováním najevo. Hra nám měla představit ekonomii z dobré i zlé stránky, od počátků po současnost, a probíhala v moderním duchu. Herci takto představili bestseller T. Sedláčka Ekonomie dobra a zla." František Hanousek a David Berka, 2.M

"Listování v podání herců A. Novotného a L. Hejlíka vtipnou formou se nám líbilo, oba se skvěle doplňují především těmi pravdivými narážkami na dnešní dobu a budoucnost. I ekonomie v této verzi byla zajímavá a zábavná, forma, jak vysvětlit puberťákům, co se děje kolem nás všech. Celkově nás to prostě zaujalo, i když popravdě - herci nejvíce." Berenika Čermáková a Lenka Olšáková, 2.M

"Knížku jako takovou bychom sami nepřečetli, ale v podání skvělých herců vypadá velmi lákavě. Představení byl plné povedených vtipů, narážek, ale zároveň i důležitých myšlenek. Představení bychom ale prodloužili, protože uběhlo velmi rychle. A nejvíc se nám líbil Lukáš Hejlík bez trička. Doma jsem ho hned "šťouchla" na facebook." Simona Burianová, Aneta Samcová, Lea Pavlíková a Míša Havlová, 2.M

"Myslíme si, že to bylo super a vtipně připravené; na to, že šlo o knihy, tak jsme se nenudili!"  Andrea Malkusová 1.DV

"Zprvu nás název odradil, ale po deseti minutách nás herci Alan Novotný a Lukáš Hejlík mile překvapili, a nakonec i pobavili. Google vs. Microsoft: "Koukej, padá server, něco si přej!", "Třikrát zálohuj, jednou formátuj!", "Co na srdci ,to na facebooku.", " Tak dlouho chodíš s otázkama na Seznam, až skončíš na Googlu." A jak se modlí: "Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého...Enter." Jakub Černý (za sebe i za 3.G)

Podzimní předplatné 2011 v Divadle Oskara Nedbala v Táboře

Možnost jezdit do táborského divadla využívá v letošním školním roce 13 studentů 3. a 4. ročníků; první představení se konalo již v pondělí 12. 9. 2011. Opět je využíváno předplatné skupiny B, které nabízí atraktivní divadelní představení:

  • Klicperovo divadlo Hradec Králové
    Podskalský, Blažek: SVĚTÁCI - vstřícná komedie
  • Městské divadlo Mladá Boleslav
    Hrabal, Krobot: OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY - nádražácký příběh
  • Divadlo Pod Palmovkou Praha
    Stone, Styrne, Merill: SUGAR (Někdo to rád horké) - hudební komedie
  • Východočeské divadlo Pardubice
    Shaffer: AMADEUS - proslulá hra
  • Činohra Jihočeského divadla České Budějovice
    Shakespeare: KUPEC BENÁTSKÝ - posmutnělá komedie 


SVĚTÁCI (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

"Dne 19. 9. 2011 se někteří zájemci z řad studentů zůčastnili v táborském divadle Oskara Nedbala představení Světáci. Ohlasy byly různorodé. Ti, kteří hru neznali z divadla ani ze stejnojmenného filmu, měli ve většině kladný názor. Pro nás ostatní, kteří jsme již byli obeznámeni z divadelní nebo filmovou verzí to bylo překvapení. Celé představení bylo propojeno s písněmi legendárních Golden Kids. Písně byly zprvu příjemným zpestřením až do druhé poloviny, kdy zastínily spolu s historií hudební skupiny celý příběh Světáků. Dle našeho názoru je představení od režiséra Zdeňka Podskalského jeden z kulturních pokladů, který ani po desítkách let od vzniku neztrácí vtip a tudíž jej není potřeba doplňovat o příběh zpěváka Václava Neckáře, zpěvačky Heleny Vondráčkové a především Marty Kubišové, které je dokonce celé představení věnováno. Než násilné modernizování již vzniklých a výborných představení by bylo asi lepší je zachovat v původní podobě a třeba by neztratily vtip, pochopení a především rukopis autora. Jménem všech zůčastněných, chceme poděkovat paní učitelce Krůčkové, a už se těšíme na další divadlo – Ostře sledované vlaky."

Dominik Miklušák a Erik Bartoš, studenti 3. ročníku

 OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY (Městské divadlo Mladá Boleslav)

"Ivo Krobot v režii nezklamal, zpracování bylo vynikající, lyrické, vypravěčské, "pábitelské". Prostě takto si představuji tvorbu Bohumila Hrabala."

Mgr. Ludmila Krůčková

"Jednalo se o velice zajímavé divadelní zpracování se kvělým obsazením. Hlavní postava Miloš (M. Ruml) vytvořila skvělý dojem skutečnosti, divák měl pocit, že to doopravdy zažil. To vše doprovázeno dobovými písněmi, které nabízely další rozměr kulis."

Monika Pavlečková, studentka 4. ročníku

"Dne 17. 10. 2011 jsme byli na divadelním předtavení Ostře sledované vlaky. Divadelní ztvárnění nás zaujalo mnohem víc než knižní předloha. Děj byl velmi poutavý a vtipný a ani na chvíli jsme se nenudili. Nejvíce nás zaujala hlavní postava Miloše Hrmy v podání M. Rumla. Celkově se nám líbilo zpracování Ivo Krobota, bohužel jsme nemohli herce patřičně odměnit potleskem za jejich skvělý výkon, jelikož jsme spěchali na večerní vlak."

Monika Výsmeková a Leontýna Debefová, studentky 4. ročníku

"Myslím, že s čistým svědomím mohu hned na úvod za sebe i ostatní prohlásit, že v řadě již druhé představení, které jsme dne 17.října  navštívili, bylo kvalitně stráveným časem pro všechny příznivce poctivého divadla. Šlo o hru nesoucí název Ostře sledované vlaky z pera jednoho z nejznámějších, českých prozaiků Bohumila Hrabala. O herecká ztvárnění se postarala i zvučná jména,  jako například Matouš Ruml, v poslední době nám známý převážně z televizních obrazovek. Po celou dobu se hercům podařilo nevybočit ze zajetých kolejí a ani na minutu neztratit divákovu pozornost. Po obsahové stránce nic nepřebývalo ani nescházelo a pozornější oko si tak mohlo vychutnat i drobné nuance, které dodávaly šťávu hře jako celku. Poděkování z naší strany pak patří jak hercům, tak člověku, který za to celé může a není jím nikdo jiný nežli český režisér Ivo Krobot."

Dominik Miklušák, student 3.ročníku

AMADEUS (Východočeské divadlo Pardubice)

"Divadelní hra zachycující génia i bláznovství Mozartovy duše byla pojata dosti netradičně. Naším průvodcem byl průměrný skladatel Salieri (J. Vrána), jehož jediným snem byla výjimečnost. Jako jeden z mála spatřil v Amadeovi jeho genialitu a nakonec ze žárlivosti zavinil jeho smrt. Hlavní postavy představené J. Vránou, L. Špinerem a P. Tenerovou naměly chybu. Jediné, co se dá hře vytknout, je její délka, tři hodiny byly vážně vyčerpávající. Přeto bylAmadeus nezapomenutelným zážitkem."

Monika Pavlečková, studentka 4. ročníku

"Drama zachycující  Mozartův krutý život v režii Michaela Taranta se podařilo věcně zachytit. Hlavní role ztvárnili J. Vrána (zlomyslný Salieri) a L. Špiner (bláznivý Amadeus). Divadelní hra v nás zanechala rozporuplné dojmy. Odcházeli jsme zasaženi těžkým Mozartovým životem i pohoršeni Salieriho nenávití k Mozartovi."

Nina Hudecová, studentka 4. ročníku

SUGAR (Východočeské divadlo Pardubice)

"Dne 28. 12. 2011 jsme navštívili táborské divadlo, které nás překvapilo hudební komedií Sugar (Někdo to rád horké) v podání herců Divadla pod Palmovkou. Na začátku představení nás okouzlily dívky a naladily nás na příjemnou hudbu jazzových barů, klubů - snad podle mého názoru. A potom vstoupili dva muži, kteří z nedostatku peněz a ze strachu o svůj život se převlečou za dvě ženy, aby mohli s dívčím orchestrem odcestovat. Muži mě velice pobavili ve svém přestrojení i tím, že byli mezi samými ženami. Bylo to vtipné, i nadhazování lechtivých témat. I kulisy zaujaly svou jednoduchostí. Ráda jsem si tímto představením zpříjemnila vánoční svátky."

Kristýna Křížková, studentka 4. ročníku

"Divadlo pod Palmovkou Praha nezklamalo. Známý příběh se objevil tentokrát v muzikálové podobě a obohatil nás o celé dvě hodiny skvělého humoru. Jedno z nejlepších představení."

Monika Pavlečková, studentka 4. ročníku

"Já do divadla nechodím příliš často a když jdu, tak se obávám, zda mě představení neuspí. Avšak tato muzikálová adaptace mě hned v prvních minutách přesvědčila o tom, že se rozhodně nudit nebudu. Opravdu jsem se upřímně bavila. Kdo by se také nesmál, když pozoruje na jevišti dva muže na podpatcích. Nejprve se v ženském přestrojení necítili, ale když viděli své kamarádky v negližé, zamilovali si své převleky. Byli opravdu vtipní. Nejspíš díky muzikálové podobě měla hra skvělé tempo. Herecké výkony byly úchvatné. Celé dvě hodiny mi přišly jako mžik a bylo mi i líto, že představení končí."

Sandra Šindelářová, studentka 4. ročníku

KUPEC BENÁTSKÝ (Činohra Jihočeského divadla České Budějovice)

"Dne 17. 1. 2012 jsme navštívili v Táboře poslední představení z našeho podzimního předplatného 2011 s názvem Kupec Benátský. První polovina postrádala pevnou dějovou linii, tudíž působila velmi zmateně a chvilkami nudně. Naši pozornost si všakudržely nejen velmi dobré výkony hlavních představitelů v podání herců Jihočeského divadla, ale také kvalitní pojetí scény s moderními kostýmy aktérů. V druhé polovině dostalo představení rychlý spád a vše probíhalo podle našich představ, až na některé komediální prvky, které jinak téměř vážnému pojetí ubraly část autentičnosti a tak trochu i "Shakespearovské atmosféry". Po představení nám zbyla ještě hodina času a proto jsme zavítali do nedaleké kavárny. Během chvilky jsme si všimli, že u protějšího stolu sedí povědomé tváře, které jsme před několika minutami viděli na jevišti. Když se jeden z herců zvedl a prošel kolem našeho stolu, můj spolužák si uvědomil, že je to jeho známý z divadla v Chebu. Po krátkém rozhovoru se s úsměvem rozloučili a my už museli běžet na autobus. Byl to opravdu zajímavý večer.

Tímto bychom rádi poděkovali paní češtinářce Ludmile Krůčkové za to, že nám divadelní předplatné zařídila. A už se těšíme na další kulturní akce."

Erik Bartoš, student 3. ročníku

Návštěvy divadelních představení ve školním roce 2010/2011

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře: Cyrano z Bergeracu
Činohra Národního divadla: Čekání na Godota
Do Tábora za divadlem: Kříž u potoka
Podzimní předplatné skupiny "B" v Divadle Oskara Nedbala v Táboře
Školní divadelní představení Don Quiote de la Ancha
Divadelní představení ve školním roce 2009/2010

Divadlo Oskara Nedbala: Cyrano z Bergeracu

V úterý 7. 6. 2011 navštívili studenti 1. ročníků pod vedením Ludmily Krůčkové, Jaroslavy Bínové a Drahomíry Bočanové poslední divadelní představení tohoto školního roku, a to hru Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeracu. Jak je v podobných případech již tradicí, divadlo bylo spojeno s prohlídkou starého města.

Z ohlasu studentů:

"Když jsme se 7. června  vydali do táborského divadla, nikdo z nás nevěděl, co přesně od takového představení čekat. Cyrano je totiž náročná hra, ve které je hodně jazykových obratů a kromě toho pro nás, prváky, to bylo první takové divadlo ve škole. Navíc nám paní profesorka Krůčková prozradila, že text zůstal původní, i kostýmy jsou dobové, takže žádná modernizace.

Posadili jsme se do hlediště, hra zanedlouho začala. Já osobně jsem po několika minutách shledala, že hra nebude vůbec nudná, neboť herci dokázali představení místy tak nadlehčit, že vypadalo spíše jako komedie než jako romantická klasika. Asi po hodině a půl, kdy už se děj zdál nerozmotatelný, začala přesatávka a my jsme se šli se spolužáky protáhnou, popovídat si o tom, jak se nám divadlo líbí a pokoušeli jsme se předvídat závěr příběhu. Vrátili jsme se do sedadel a napjatě čekali na další děj. Představení mělo zajímavý a trochu nečekaný konec, ale bylo to krásné. Herci od nás sklidili aplaus a ode mne i hluboké uznání. některé verše a souvětí byly opravdu složité na pochopení, natož pak na přednes před lidmi na jevišti.

Po představení jme vyšli před budovu a já z vyprávění spolužáků pochopila, že hra se všeobecně velmi líbila. Mně také. Jako tečku jsme navštívili ještě táborskou botanickou zahradu, takže z celého výletu jsem měla moc dobrý pocit."

Veronika Gigalová, studentka 1. ročníku

Činohra Národního Divadla: Čekání na Godota

V úterý 29. 3. 2011 proběhla exkurze padesáti studentů do Prahy. Na programu byla návštěva Národního technického muzea a procházka historickým jádrem města, hlavním bodem programu ale bylo večerní představení hry Samuela Becketta Čekání na Godota. Zájezd zorganizovala Mgr. Ludmila Krůčková.

Čekání na Godota je tragikomedie, která se stala mezníkem ve vývoji moderního divadla. Pojednává o nekonečném a beútěšném čekání na někoho, kdo by mohl vnést smysl do lidského života. Hlavní hrdinové, tuláci a klauni Vladimír a Estragon, sedí pod stromem ačekají na jakéhosi Godota, jehož příchod se však každý den odkládá. V režii Michala Dočekala hráli David Matásek, Daid Prachař, Ondřej Pavelka a Jan Kačer.

Z ohlasů studentů:

"V úterý 29. 3. 2011 jsme se vypravili na exkurzi do Prahy. Jako první jsme navštívili Národní technické muzeum, které bylo nedávno velmi povedeně zrekonstruováno. Všechny části expozice jsou zajímavé a také nás překvapilo, kolik jsme objevili věcí, které známe z dětství. Večer jsme se přesunuli do Nové scény Národního divadla, kde jsme marně "čekali na Godota". Nepřišel, protože si za svůj život ručíme sami... Výlet se moc vyvedl, navíc nám i přálo počasí."

Lenka Barvínková, 4. ročník

Do Tábora za divadlem: Kříž u potoka

V úterý 22. 3. 2011 se druhé ročníky zúčastnily exkurze do Divadla Oskara Nedbala v Táboře na představevení divadelní hry Karolíny Světlé Kříž u potoka.

Z ohlasů studentů:

"Dne 22. 3. 2011 jsme v čele s paní profesorkou Krůčkovou a paní profesorkou Kissovou absolvovali jednodenní výlet do Tábora. Začal v osm ráno na bechyňském vlakovém nádraží. Během cesty ještě leckdo dospával a nabíral síly. Po příjezdu do překrásného města jsme se, potěšeni slunečným počasím, přesunuli k Divadlu Oskara Nedbala. Před začátkem představení jsme měli krátký rozchod za účelem občerstvení a pak jsme se odebrali na svá místa v prvních dvou řadách, odkud jsme měli dokonalý výhled na hru Kříž u potoka autorky Karolíny Světlé. Inscenace se držela dobového pojetí, avšak zpracováno bylo v několika ohledech moderně. Hlavním pilířem celého představení byl skvostný výkon účinkujících studentů pražské DAMU.

Po představení nás paní profesorka Krůčková seznámila s několika příjemnými místy v okolí táborského Náměstí Jana Žižky. Prošli jsme uličky historického centra města a společně navštívili expozici Táborský poklad. Na závěr jsme si prohlédli botanickou zahradu, která je jednou z nejstarších ve střední Evropě. Se zmrzlinou v ruce jsme pak odešli na nádraží a odcestovali vlakem zpět do Bechyně."

Erik Bartoš a Dominik Miklušák, studenti 2. ročníku

Podzimní předplatné 2010 v Divadle Oskara Nedbala v Táboře

Díky velmi potěšitelnému zájmu našich studentů o divadlo i vstřícnostï obchodního oddělení Divadla Oskara Nedbala v Táboře má i v letošním školním roce 15 žáků třetích a čtvrtých ročníků možnost navštěvovat večerní divadelní představení předplatného skupiny B.
Program předplatného skupiny B Divadla Oskara Nedbala v Táboře, podzim 2010:
  • Divadlo Na zábradlí:
    Kelly Mc Allister: CESTA HOŘÍCÍHO MUŽE 
  • Jihočeské divadlo / balet České Budějovice:
    Piazzola, Veloso : SO IN LOVE - taneční poezie
    Bizet, Schedrin: CARMEN - pohybová esej
  • Švandovo divadlo Praha:
    Schnitzler: CASANOVA V LÁZNÍCH - oddechová taškařice
  • Divadlo Bez zábradlí Praha:
    Woody Allen: 2 x WOODY ALLEN (Riverside Drive, Old Saybrook) - sexy komedie
  • Divadlo Pod Palmovkou Praha:
    Gordon: RAIN MAN - komediální drama 

Kelly Mc Allister: Cesta hořícího muže
Divadlo Na zábradlí Praha

Z ohlasů studentů:

"Námět byl ze současného života. Autor zčásti pojal chmurnou situaci vtipně, kupříkladu u postavy lehkovážného Bobbyho, na rozdíl od cholerického krupiéra Eddyho, jehož výstupy byly přehnané. Bobbyho nezodpovězená otázka, směřovaná naivní a osamělé Josefíně, dodala konci hry dramatický nádech.
Vzhledem k hereckému obsazení jsem předpokládal hlubší myšlenku hry. Tím nechci říci, že by herci hru nějak "odflákli", naopak - jejich herecký výkon byl výtečný. Samotná hra mi však připadala přehlcena zbytečnými výrazy a vulgaritami, a to především u postavy Eddyho, který mi připadal jako naprosto rušivý element."

Vojtěch Jakimiv, Markéta Všetečková, Lukáš Hazuka, Monika Hrachová, Barbora Kylsánová
 
Bizet, Schedrin: Carmen
Piazzola, Veloso: So in Love
Jihočeské divadlo / Balet České Budějovice

12. 10. 2010 proběhlo v Divadle Oskara Nedbala druhé představení podzimního předplatného, tentokrát baletní představení Carmen a So in Love.

Z ohlasů studentů:
 
"Carmen po Maďarsku v jižních Čechách
Hřích, láska, přání, žárlivost a pomsta. Pět slov by stačilo na charakteristiku světoznámého díla Carmen. Novelu, kterou se inspiroval G. Bizet, autor operní Carmen, napsal Prosper Mérimeé. Premiéra baletní Carmen, kterou skladatel Rodion Schedrin vytvořil pro svou choť, primabalerínu moskevského Velkého divadla, se uskutečnila v roce 1967.
Carmen je obyčejná dělnice v továrně. Vychází z ní spolu s ostatními, když Micaela přináší Donu Josému dopis od jeho matky. Carmen rozpoutá „rvačku“ a José ji má odvést do věznice, ale smluví se s ním, že uteče a sejdou se za hradbami. José si za její útěk odpykává trest. Carmen mezitím v hostinci flirtuje s jeho nadřízeným Zunigou. Zamilovala se do toreadora Escamilla, který je mužnější než José. Carmen se ho ale vzdát nechce a tak ho i přes signál návratu do kasáren zdržuje. José neuposlechne a napadne Zunigu a přidá se k pašerákům, mezi nimiž je i Carmen. Josému se stále nedaří Carmen získat, ale stává se vůdcem pašeráků. Přichází za ním Micaela s dopisem, že jeho matka umírá. Přichází i Escamillo, který Carmen odvádí na býčí zápasy. José odchází s Micaelou za matkou, ale „vyhrožuje“ že se vrátí. José se po smrti matky vrací do Sevilly. Carmen se s ním už ale setkat nechce, definitivně se rozhodla pro Escamilla. José to nesnese a Carmen probodne. Sám se pak nechává dobrovolně a bez odporu zatknout.
So in Love je jednoaktový balet ve kterém se ukazuje, co všechno má láska za nástrahy a překážky, ale i hezké, romantické a příjemné, leckdy komediální či směšné chvíle a momentky. Tak trochu kýč, který ovšem Carmen „rozdrtí.“
Pro diváky, kteří sledují činnost baletu Jihočeského divadla je „baletní dvojvečer“ složený z Carmen a So in Love velikou novinkou, možná i překvapením. Baletní soubor se doposud držel konzervativních, mnohdy až příliš klasických inscenací, které samozřejmě měly určitou kvalitu, ale ta zůstávala skryta pouze v Českých Budějovicích. Právě tento projekt pozvedl Jihočeské divadlo na nejen republikovou úroveň. Bezpochyby! Vždyť si toho všimla i komise pro udělování republikové ceny Thalie. Zdeněk Mládek ji získal za roli v aktovce So in Love. A pokud jde o kulturní vzdělání mladých lidí, právě tato inscenace baletu je dobrým začátkem a důvodem, proč je na balet brát."

Vojtěch Morava, 3. ročník

Gordon: Rain Man
Divadlo Pod Palmovkou Praha

Ve čtvrtek 20. 1. 2011 se uskutečnilo poslední divadelní představení podzimní sezóny 2010/2011, a zároveň poslední představení pro žáky čtvrtých ročníků - komediální drama Rain Man.

Z ohlasů studentů:

"Vyloženě pocitové, smutné, ale zároveň i vtipné drama. Velice mě zaujala postava Raymonda; myslím, že byla ztvárněna víc než přesvědčivě. Bohužel nemám srovnání s filmem, ale po toto představení to určitě rychle napravím."
Monika Hrachová, 4. ročník

"Divadelní adaptace filmu měla podle mého svá pro i proti. Myslím si, že filmová scéna se k Rain Manovi hodí více a dokáže dobře vystihnout prostředí a určité scény "uspěchaného" života v amerických velkoměstech. Na druhou stranu mě herecký výkon aktérů mile překvapil a myslím si, že mnohdy dokázali vyjádřit emoce a duševní pocity lépe než ve filmu. Dle mého názoru stojí obě inscenace za zhlédnutí, jelikož každá má něco do sebe."

Vojtěch Jakimiv, 4. ročník

"Filmový hit roku 1988 Rain Man a jeho mistrná jevištní adaptace pražského Divadla pod Palmovkou byla skutečně poutavou podívanou. Famózní herecké výkony jistě utkví v hlavách návštěvníků na dlouhou dobu. Návštěvu této hry všem mohu jen doporučit…."

Michaela Reinišová, 3. ročník 

Školní divadelní představení Don Quijote de la Ancha

V pondělí 29. 11. 2010 se uskutečnilo v kulturním domě v Bechyni pro studenty prvních a druhých ročníků naší školy divadelní představení hry Don Quijote de la Ancha. Didaktickou klauniádu na motivy románu Miguela Cervantese Saavedry v režijním vedení Bolka Polívky uvedlo Divadlo klauniky Brno.
 
DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ DON QUIJOTE DE LA ANCHADIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ DON QUIJOTE DE LA ANCHADIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ DON QUIJOTE DE LA ANCHADIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ DON QUIJOTE DE LA ANCHA
Divadelní představení, do něhož byli nakonec zapojeni žáci i učitelé... 
(foto: Libor Hošek)

Návštěvy divadelních představení ve školním roce 2009/2010

PODZIMNÍ PŘEDPLATNÉ 2009 SKUPINY "B" V DIVADLE OSKARA NEDBALA V TÁBOŘE

Karel Čapek: Věc Makropulos
Klicperovo divadlo Hradec Králové
Hořká komedie o touze po věčném životě. Nesmrtelná hrdinka Emilia Marty / Elina Makropulos zná recept, jak prodloužit život. Ale proč? Všichni známí umírají, žít se nechce, všechno se opakuje, nic nového vymyslet nejde...
Hrají: K. Sedlárová, J. Zapletal, V. Dvořák, F. Richtrmoc, V. Čaněk, F. Staněk, D. Hřebíček, K,Kociánová, E. Kratochvílová, M. Kleplová a J. Čepelka.
Režie: Věra Herajtová

Z ohlasů studentů:

"Pro mne trochu zdlouhavý a nudný začátek výborně obohatila svým vstupem herečka K. Sedlárová, která se představila v roli Eliny Makropulos, již znuděné dlouhověkým životem a samotou. Zaujala mne její přeměna z vášnivé a sexy zpěvačky Emilie Marty na starou a šedivou Španělku, která nakonec svůj život sama vzdá." (Kristýna Bratránková, 4. ročník)
"Touhu po nesmrtelnosti má každý, ale ne každý chce vidět, jak přátelé kolem nás umírají. Představení se mi velice líbilo a výkon herečky v roli Emilie Marty byl nepřekonatelný." (Petra Hilasová, 3. ročník)
"Spousta lidí něco chce, ale když to má na dosah ruky, raději odmítne, protože neví, co s tím. A proto se mi líbil námět nesmrtelnosti." (Lucie Nemazalová, 3. ročník)
"Ze začátku mě to moc nebavilo, protože jsem nechápala, o čem hra vlastně je. Nejvíc mě nadchl konec, kde mě zaujala myšlenka věčného života." (M. Hrachová, 3. ročník)
"Přišlo mi to trošku složité a ten děj mě moc nenadchl, ale nakonec se vše vysvětlilo a děj už mi přišel pochopitelnější. Moc se mi líbilo svědomí hlavní postavy." (Barbora Kylsánová, 3. ročník)


Nikolaj Vasiljevič Gogol: Hráči
Městská divadla pražská - Divadlo Rokoko Praha 
Komedie z prostředí falešných karbaníků, kteří nejen pro peníze, ale i pro potěchu vymýšlejí podvody a vedle peněz milují riziko, které jim tento způsob obživy přináší. Hrají: M. Dlouhý, V. Fridrich, A. Procházka, L. Jurek, Z. Dušek, M. Písařík, J. Szymik, J. Meduna a V. Dvořák.
Režie: Petr Svojtka

Z ohlasů studentů:

"Tato hra mě pobavila. Děj byl vtipný a hlavní postava také a vtipně komunikovala. Velké mínus pro mne ale bylo zpracování scény. Celý večer jsem koukala na jednu kulisu." (Kristýna Bratránková, 4. ročník)
"Muž, který si myslí, že ho nikdo nemůže podvést, se sám stal obětí pasti. Skvělé obsazení Michala Dlouhého do role hráče bylo "trefou do černého". Myslím, že není lepšího výběru." (Petra Hilasová, 3. ročník)
 "Michal Dlouhý je výborný herec a komedie to byla skvělá. Je podivuhodné, že když si někdo myslí, že je v něčem nejlepší, najde se vždycky někdo, kdo ho přelstí." (Lucie Nemazalová, 3. ročník)
"Téma se mi líbilo a bylo to velmi komické. Bylo to odlišné od ostatních her, protože tam hráli samí muži, ale své role zahráli podle mne opravdu skvěle. Hra měla velmi vtipné momenty, dobrý děj a překvapivý konec." (Barbora Kylsánová, 3. ročník)


Joseph Haydn: Lest a láska
Jihočeské divadlo České Budějovice
Opera vídeňského skladatele je koncipována jako natáčení televizní komické opera v 70. letech minulého století. Klasický operní děj je přerušován zásahy režiséra, televizního štábu i komparsu.
Hrají a zpívají: E. Štruplová, S. Sem / J. Tolaš, J. Ondráček / A. Voráček, J. Průdek, D. Bambasová, D. Verzichová a další.
Režie: Miloslav Veselý

Z ohlasů studentů:

"Zpěv "operistů" byl obdivuhodný, o něco méně se mi líbilo spojení opery s filmovým studiem." (Petra Hilasová, 3. ročník)
"Moc se mi líbil zpěv - i v dramatických situacích herci zpívali náramně lehce. A také to, že láska zvítězila nad nepěknou lstí." (Lucie Nemazalová, 3. ročník)
"Líbil se mi pěvecký výkon, ale děj mě nijak nenadchl. Trochu mě rušilo vstupování herců do děje. Nelíbilo se mi chování režiséra." (M. Hrachová, 3. ročník)


Jean Poiret: Klec bláznů 
Divadlo Radka Brzobohatého Praha
Jedna z nejúspěšnějších francouzských komedií 70. let nazvaná podle nočního podniku v Saint Tropez pojednává o zdání "normálnosti" a nezpochybnitelné morálce.
Hrají: Z. Kupka, T. Racek, O. Brzobohatý / V. Hájek, R. Brzobohatý, H. Gregorová, K. Velebová / I. Máchová, A. Hardt, A. Duchoslav, P. Mourková a další.
Režie: Robert Bellan


András Kern: Hádej, kdo přijde...
Divadlo Na Fidlovačce
Lyrická komedie o příběhu "velkých herců a věčných milenců" Katharine Hepburnové a Spencera Tracyho od jejich prvním setkání přes utajovaný poměr až po veřejně přiznaný vztah, který trval 27 let.
Hrají: T. Töpfer, E. Balzerová, P. Nečas, Z. Palusga, D. Hák a M. Holý.
Režie: Ivan Rajmont


ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ BŮH MASAKRU

V pátek 22. 1. 2010 se uskutečnilo ve velkém sále bechyňského kulturního domu školní divadelní představení hry soudobé francouzské dramatičky Yasminy Rezy s názvem  Bůh masakru. V režii Tomáše Svobody j.h. hráli herci Jihočeského divadla České Budějovice Lenka Krčková, Martin Hruška, Dana Verzichová a Ondřej Veselý.

Z ohlasů studentů:

"Divadlo mě ze začátku moc nebavilo, ale postupem času jsem se docela bavil. Bavil jsem se asi proto, že podobná situace občas nastane i u nás doma, i když asi ne kvůli tomu, že jsem někoho přetáhl klackem." (Vojtěch Tupý, 2. ročník)
"Představení mělo zajímavou zápletku, ale hrozně zdlouhavý děj, přerušovaný hlasitými výstupy telefonujícího účinkujícího nebo zvracením jeho "ženy". Postupem času se z nevinné debaty stala hádka nejen mezi oběma páry, ale v párech mezi sebou. Nakonec to skončilo hromadným konfliktem, konfliktem, situace, kterou dnes nevidíme jen v divadlech. Podle mne mělo vystoupení upozornit na to, že za chyby dětí můžou rodiče."  (Lucie Mikysková, 2. ročník)


ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ TARTUFFE

Ve středu 28. 4. 2010 se žáci 2. ročníků zúčastnili dopoledního divadelního představení Moliérova Tartuffa v Divadle  Oskara Nedbala v Táboře. Hru nastudoval studentský soubor DAMU Disk.

Z ohlasu studentů:

"Výlet za komedií
Naší paní profesorce Krůčkové se podařilo zpestřit nám jinak všední den: zajistila nám lístky na divadekní hru Tartuffe. Oné hře předcházela návštěva expozice Táborský poklad. Její nejzajímavější částí byly gotické kachle a mince. Stříbrných mincí se dochovalo neuvěřitelných 4.000 kusů o váze pouhých 7,5 kg. Nejstarší z nich jsou z počátku 16. století. Další zajímavé předměty pocházely z odpadní jímky. Prohlédli jsme si nápojové sklo, stolní keramiku, lžičky, servírovací podložky i výrobky z kůže. 
Po zhlédnutí výstavy jsme zcela samostatně (!) dorazili do táborského divadla. Začátek hry se nám zdál chaotický, ale po zorientování se a pochopení vzájemných vztahů postav nás hra zcela pohltila svým napínavým dějem. Před námi se odehrávalo plno náhlých zvratů, emocí a hádek. Zaujala nás Tartuffova falešná povaha, jeho shopnost zmanipulovat dokonce hlavu rodiny. Díky prozíravému králi však nebyly Tartuffovy chamtivé úmysly naplněny.
Z této hry jsme odcházeli nadšeni jejím perfektním podáním. Studenti DAMU předvedli nečekaně živý, humorný, opravdu profesionální výkon, vyvolali v nás úžasné, nepopsatelné pocity."

(Leontýna Debefová, Nina Hudecová, studentky 2. ročníku)