SPOLUPRACUJÍCÍ INSTITUCE

LAUFEN CZ S.R.O

O FIRMĚ LAUFEN CZ. s.r.o.

Společnost Laufen CZ vznikla v roce 1999 a zastupuje značky Laufen, Roca a Jika nejen na českém a slovenském trhu, ale rovněž v dalších státech střední a východní Evropy. Sanitární keramika Jika se vyrábí ve Znojmě a v Bechyni.  Je významnou součástí švýcarského koncernu Laufen a od roku 1999 patří do skupiny španělské firmy Roca, která je největším evropským výrobcem sanitární keramiky. V roce 2006 se Roca stala světovou jedničkou. Do výrobního sortimentu všech značek patří kompletní koupelny, sanitární keramika (koupelnové sety a ostatní výrobky), koupelnový nábytek, vany a vaničky, sprchové kouty, vanové zástěny, baterie a koupelnové doplňky.

Značka Laufen. Základním stavebním kamenem společnosti Laufen jsou zkušenosti ve výrobě keramiky. Ve městě Laufen ležícím ve švýcarském kantonu Basel-Land se již více než 110 let zpracovává nejstarší umělý materiál v historii lidstva…

Laufen ve Znojmě. Výroba průmyslové keramiky ve Znojmě sahá až do roku 1878. Tehdy se jednalo o nejstarší závod se strojovou výrobou tohoto druhu na celém kontinentu. Zpočátku se zde ve velkých objemech vyrábělo především vysoce kvalitní nádobí a majolika, po roce 1920 se výroba zaměřila na keramická umyvadla, vany a dřezy. V roce 1995 pak Keramické závody Znojmo zprivatizovala švýcarská společnost Keramik Holding AG Laufen a přičlenila je ke své první české akvizici z roku 1991, Jihočeské keramice v Bechyni. Oba tyto výrobní závody v roce 1999 fúzovaly a pod názvem Laufen CZ se sídlem v Praze patří od téhož roku do skupiny španělské společnosti Roca. Laufen CZ od té doby aktivně zastupuje značky Laufen, Roca a Jika nejen na českém a slovenském trhu, ale i v dalších státech střední a východní Evropy. Moderní závody ve Znojmě a Bechyni dnes vyrábí výběrovou koupelnovou keramiku, která nese osvědčení dle mezinárodních norem kvality ISO 9001.y.


Firma Laufen se podílela i na rekonstrukci vily Tugendhadt. Celý průběh rekonstrukce koupelny ztěžoval nedostatek původního vybavení. Předlohami replik se tak staly reálné fotografie umyvadel z německých archivů, soukromý dobový bidet brněnského restaurátora, či klozet a dvojitá výlevka ze sbírky magistrátu města Brna. „Všechny fyzické předlohy jsme oskenovali a vytvořili z nich modely pro výrobu licích forem. Bohužel se nepodařilo dohledat fyzickou předlohu pro jedno z umyvadel, při jeho výrobě jsme využili 3D technologií,“ vysvětluje designér Piršč. Na zhotovení finálních odlitků, stejně jako na celý proces výroby, dohlíželi zkušení mistři znojemského Laufenu. „Za skvělou práci jim patří velký dík,“ dodává Daniel Piršč.

Více o firmě naleznete na www.laufen.com/cz.

(Zdroj: Materiály firmy Laufen CZ s.r.o.)

FF

NAVÁZÁNÍ SPOLUPRÁCE ŠKOLY S FIRMOU LAUFEN CZ s.r.o.

Ve čtvrtek 3. 5. 2012 proběhla v SUPŠ Bechyně schůzka ředitele školy s personálním manažerem Laufen CZ s.r.o. Mgr. Miloslavem Hambálkem a Ing. Robertem Šimkem, PhD., výrobním a technickým manažerem. Předcházela jí jednání u kulatého stolu v rámci Sektorové dohody pro keramiku ve čtvrtek 26. 4. 2012 v Brně.

Jednání bylo velmi otevřené. Byly zmíněny důvody, proč úzká spolupráce neprobíhala v minulých letech. Ing. Šimek vyjádřil podiv nad tím, proč v době, kdy se firmě dařilo nejlépe (2005 - 2006), nebyla spolupráce navázána. Oba zástupci firmy konstatovali, že v současné době je vzhledem k obsazení míst ve vedení českými manažery příznivá situace pro navázání spolupráce se školou. Firma Laufen CZ má zájem o zřízení učebního oboru ve škole. Podle současného stavu výroby ve firmě a rozvoje firmy je reálné, že i v následujících letech bude úspěšná a silná. Chybí jí pracovníci vyučení v oboru; firma zaměstnává pracovníky vyučené v jiných profesích (cukrář, kuchař apod.), které musí přeškolit a zapracovat. Výrobní závody firmy mají dlouhou tradici výroby sanitární keramiky (Znojmo od roku 1920,  Bechyně od roku 1962), nejsou montovnou, kde může výroba během krátké doby skončit. Zástupci firmy předpokládají, že zřízení učebního oboru by nebylo krátkodobou záležitostí, ale že je zde perspektiva oboru udržitelná dlouhodobě. Je proto reálné otevřít obor pro 10 učňů.


NOVÝ STUDIJNÍ OBOR OD 1. 9. 2013

Klady:

  • zájem o učně vychází se z reálné potřeby silného výrobce;
  • zřizovatel školy má zájem podpořit vznik nového oboru;
  • spádovou oblastí bude nejen Jihočeský kraj, kde tento obor není (učební obor keramik je v Horní Bříze a v Karlových Varech, ale to není pro firmu zajímavé - má výrobní závod v Bechyni a ve Znojmě), ale i jižní Morava (výrobní podnik firmy ve Znojmě) a okrajové části Plzeňského a Středočeského kraje; jinde v kraji by tento obor ani neměl opodstatnění;
  • prostupnost oborů - známá věc: šikovný učeň si může dodělat maturitu, neúspěšný maturant se může vyučit;
  • více práce pro učitele;
  • maximální využití velkého potenciálu školy (dílny, zařízení, učitelé), kontinuita tradice výroby keramiky v Bechyni;
  • možnost výrobní praxe učňů ve výrobním závodě v Bechyni;
  • práce a nadprůměrný výdělek pro absolventy učiliště a škol.

Zápory:

  • hospodářské otřesy mohou slibný rozvoj firmy narušit;
  • pro nábory může firma udělat mnoho, ale nemůže zaručit stoprocentní zaměstnanost;
  • ne všichni absolventi učebního oboru nebo školy nastoupí do firmy (z vlastní vůle).

Další možnosti:

  • Využití systému autorizovaných osob v rámci Národní soustavy kvalifikací; škola jako instituce by požádala o získání statutu autorizované osoby, která prostřednictvím svých učitelů může školit zájemce o dílčí profese ve skupině Technická chemie a chemie silikátů. Ti by se pak stali autorizovanými osobami pro dílčí profese (např. keramik - modelář, výrobce sádrových forem, vylévač keramiky, glazovač keramiky aj.) a jejich uplatnění ve firmě by bylo usnadněno.
  • Využití možnosti zkráceného studia tak, jak to škola nabízí již v současnosti. Pro firmu ale není až tak zajímavé a důležité, aby měl absolvent maturitu. Nicméně nebrání se tomu jako jedné z možností.
  • Velmi zajímavou se jeví možnost spolupráce s vývojovým střediskem firmy ve Znojmě (design sanitární keramiky a koupelnového nábytku).


DEN OTEVŘENÝCH V ZÁVODĚ JIKA DVEŘÍ 25. - 26. 7. 2014

Bechyňská keramička se poprvé ve své historii otevřela široké veřejnosti. Závod známý produkcí sanitární keramiky Jika byl návštěvníkům zpřístupněn v pátek 25. a v sobotu 26. července. Akce se konala u příležitosti 130. výročí bechyňské keramické školy, s níž keramička dlouhodobě spolupracuje při výchově nových machrů v užitkové i umělecké keramice.

Závod pořádal den otevřených dveří vůbec poprvé ve svojí historii. Nabídl přitom zajímavý program pro děti i dospělé. „I když máme pro děti připravené odpoledne plné her, největší zájem čekáme o prohlídku keramičky,“ říká manažerka značky Jika Ingrid Hejkalová. Prohlídky probíhaly po skupinách každých 15 minut. V rámci exkurzí se představila kompletní výroba keramiky Jika. Mezi zajímavosti patří skutečnost, že v Bechyni se na rozdíl od znojemského závodu firmy používá technologie tlakového lití, jež je vynálezem společnosti Laufen a již převzalo mnoho firem na celém světě.

Výroba keramiky má na bechyňsku mnohasetletou tradici. Hrnčířství a kamnářství se tu rozvíjelo už od 16. století. Zásadní rozvoj oboru přinesl konec 19. století, kdy zde knížecí rod Paarů začal ve svojí továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí a o devět let později, v roce 1884, zde byla otevřena nejstarší odborná keramická škola v Čechách. Provozní závod společnosti Laufen CZ specializovaný na výrobu známé a ve světě uznávané sanitární keramiky Jika má za sebou více jak padesátiletou historii. „Původní provozy, kde se vyráběly toalety, umyvadla a další užitková keramika, přestaly na konci padesátých let dvacátého století stačit požadavkům na množství a kvalitu sortimentu. Proto byl postaven na počátku šedesátých let ve východní části Bechyně tento závod, v němž dodnes úspěšně vyrábíme zdravotnickou keramiku,“ stručně popisuje historii Ingrid Hejkalová. Závod prošel v průběhu let modernizací a byl vybaven nejpokrokovějšími technologiemi. Díky tomu dnes patří s roční kapacitou výroby 1,25 milionu kusů mezi největší výrobce zdravotnické keramiky v Evropě.

Návštěvníci Bechyně mohli prohlídku závodu rozšířit i o další program. V Alšově jihočeské galerii byla k  zhlédnutí výstava Fenomén B, jež se věnuje absolventům bechyňské keramické školy po roce 1945. Vystavena zde je nejen užitková keramika a porcelán, ale také volné keramické plastiky, obrazy, ukázky designu a další díla. V Městském muzeu v Bechyni je poslední příležitost vidět končící expozici s názvem „SUPŠ Bechyně aktuálně“, která se zaměřuje se na aktuální dění ve škole a představí práce studentů z posledních let. Sobotní hosté akce mohli zavítat na Keramické trhy, rodiče s dětmi ocenili tradiční koloběžkovou Grand Prix. Z obou akcí bylo možné využít speciální kyvadlovou dopravu na prohlídku keramičky a zpět do města.

(Zdroj: http://www.jika.cz/inspirace/aktuality/den-otevrenych-dveri-v-bechyni.html)

     jika manuály      jika manuály     

jika manuály     jika manuály