ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Podzimní předplatné 2012 v Divadle Oskara nedbala v Táboře

V letošním školním roce využívá předplatné 15 studentů. V nabídce předplatného skupiny B táborského divadla jsou následující představení:

 • Východočeské divadlo Pardubice
  Rose: DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ
  soudní drama
 • Dejvické divadlo Praha
  Marber: DEALER´S CHOICE
  pokerová komedie
 • Divadlo Antonína Dvořáka Příbram
  de Ceccatty (podle A Dumase ml.): DÁMA S KAMÉLIEMI
  romantická tragédie
 • Divadlo Na Jezerce Praha
  JEPPE Z VRŠKU
  klasická komedie
 • Divadlo pod Palmovkou Praha
  SEX NOCI SVATOJÁNSKÉ
  rozpustilá komedie

 

DVANÁCT ROZHNĚVANÝCH MUŽŮ (Východočeské divadlo Pardubice)

"Divadelní představení proběhlo dne 21. 1. 2013 v táborském divadle. Příběh se odehrával v uzavřené místnosti s dvanácti porotci, kteří rozhodují o vině obžalovaného devatenáctiletého mladíka ze spáchání vraždy svého otce. Jedenáct porotců věří, že mladík je vinen, pouze jeden chce znovu prošetřit důkazy, aby neposlal na smrt nevinného. V průběhu obhajování nových fakt se postupně dalších 10 porotců rozhodlo také pro nevinu. Velice se mi od počátku líbila role porotce věřícího v nevinu (v podání Petra Kostky). A myslím si, že toto drama je i určitým obrazem dnešní doby, kdy se většina lidí rozhoduje podle ostatních, a samozřejmě ani nemají svou osobní víru."

Veronika Stašová, 3.G

"V pondělí 21.1.2013 se konalo další divadelní představení v táborském divadle Oskara Nedbala s názvem Dvanáct rozhněvaných mužů, zpracované režisérem Petrem Kracikem. Měli jsme obavy z dopravy, protože za posledních pár dní pořádně nasněžilo, ale nakonec jsme to všichni v pořádku zvládli. Jelikož jsem tohle drama neznala, hned ze začátku mě překvapila kulisa - a to obrovská stěna představující sál. Zajímalo mě tedy, jak bude hra vypadat, a nakonec se opravdu potvrdil můj tichý předpoklad, že se bude celá odehrávat pouze v této místnosti. Ze začátku jsem trochu tápala, ale každou další minutou se všechno začalo objasňovat a odkrývat a celkem jsem se začala bavit. Hybatelem děje bylo dvanáct porotců - nezávislých mužů, kteří měli jednohlasně odsouhlasit, zdali je pachatel vinen či nikoliv. Nejprve se zdá být případ jasný, a proto se většina z přítomných shoduje na vině, postupně se ale fakta znovu procházejí a díky zprvu přehlédnutelným drobnostem, které najednou vyplavou na povrch coby věci fyzicky nemožné, se najednou začínají objevovat první nejistoty v celém případu. Postupně se tedy zúčastnění začínají přiklánět na stranu neviny kvůli nereálným a nepřesvědčivým výpovědím svědků a nejasnostem. Je tu také hezky vidět, jak se do takového líčení promítne i osobní život jednotlivých pánů v porotě a jejich postoje a předsudky vůči různým skupinám lidí. Také je víc kladen důraz na lidské přesvědčení a umění obhájit svůj názor než na samotný případ, a nakonec i skutečného vraha, což mě trochu zklamalo, jelikož mé jindy nenápadné detektivní choutky začaly dychtit po odpovědi (ale nakonec zážitek a celkový dojem nezkazily). Abych nezapomněla, v tomto představení jsme měli tu čest vidět známé herce (například Petra Kostku, který hrál postojově pevného zastánce neviny souzeného mladíka), a tak jsem byla překvapená, když jsem slyšela povědomé hlasy dabérů jednoho z mých oblíbených seriálů. Ti, kteří hráli role choleričtějších pánů, pravděpodobně druhý den nepromluvili a myslím, že po dramatické stránce to bylo velmi přesvědčivé. Občasné vtipné narážky celou situaci odlehčovaly, takže i když to zprvu vypadalo trošku nudně, nakonec jsem se bavila."

Eliška Myslivečková 3.M

 

SEX NOCI SVATOJÁNSKÉ (Divadlo pod Palmovkou Praha)

"Dne 3.10. 2012 ve večerních hodinách se  v DON Tábor uskutečnilo divadelní představení Sex noci svatojánské. Moderní a vtipné zpracování námětu W. Shakespeara Sen noci svatojánské. Na představení jsme slyšeli pouze kladné komentáře - včetně našich."

Veronika Stašová, 3.G


"3. října jsme my, někteří studenti, navštívili divadelní představení Sex noci svatojánské v divadle v Táboře a nutno podotknout, že nikdo z nás nevěděl, co od této komediální hry očekávat. Herci z Divadla pod Palmovkou nás však přesvědčili velmi rychle, že jakákoli nervozita byla zbytečná a představení u nás studentů slavilo velký úspěch právě díky inteligentnímu humoru a odlehčenosti ošemetných situací."

Veronika Gigalová, 3.D


DEALER´S CHOICE (Dejvické divadlo Praha)

"Na řeči na úvod není nikdo zvědav, a tak přejdu, jak se říká, rovnou k věci. Takže k úvodu; nemohl jsem se dočkat chvíle až vpluji do svého fraku ku příležitosti vydat se po dlouhé době kulturnímu zážitku. Předešlá dvě představení šla mimo mě, a tak jsem chvíli nevěděl, co vlastně čekat, kde se vybírá vstup a kam si odložit kabát (bundu). Přes počáteční problémy s orientací jsem se nakonec pohodlně usadil a koukal na plešatého pána, jak krájí zeleninu.

Obavy, že koukat tři hodiny  na představení nevydržím (u filmu usínám obvykle po sedmnácté minutě), jsem se zbavil nečekaně krátce po zahájení první scény. Za dialogy mezi pořádně nakrknutým kuchařem Hynkem Čermákem a „ultra-alfa-samcem“ Martinem Myšičkou by se nemusel stydět kdejaký adolescent, leč někomu určitě mohly přijít až moc ostré. Naopak postava charismatického majitele restaurace Davida Novotného je kontrastem mladého nerespektovaného zelenáče, naivního a tvrdohlavého čišníka Václava Neužila, a skvěle konkuruje sebevědomému zákazníkovi Ivanu Trojanovi, jehož charakter ztotožňuji s Novotným. Poslední postavou je čišníkův kamarád Jaroslav Plesl, coby majitelův rozmazlený synáček.

Hře bych vytkl maximálně lehce stereotypní druhou část, v níž se člověk neznalý pokeru nemusí orientovat a může mu přijít nudná. Naopak bych vyzdvihl skvělý soundtrack, jež byl, kromě originálních skladeb, laděn do postrockového aranžmá."

Jaromír Dolanský, 3.M


JEPPE Z VRŠKU (Divadlo Na Jezerce Praha)

"Po rozporuplném dramatu Dvanáct rozhněvaných mužů s Petrem Kostkou, jehož Achillovou patou se stala nevyrovnaná gradace, kdy se děj táhne jako dlouhé letní stíny, a konec nabere až příliš rychlý spád, došlo na závěrečné představení nazvané Jeppe z vršku. Začátek byl pravým opakem zahájení představení minulého. Poté, co Radek Holub přilétl na jeviště jako utržený vagón, ihned diváky zaujal, a až do pauzy nechal své obecenstvo dusit slzami smíchu. Slovní hříčky a topení se ve vlastních myšlenkách v zápalu opilosti Holub zvládl spolu se zpíváním na výbornou, avšak mou pozornost upoutal především charismatický herec Zdeněk Hruška v roli knížete Ericha, jehož velmi silnou stránkou je určitě barva hlasu. Představení však v druhé časti lehce ztrácelo dech a závěrečná scéna působila možná až moc kýčovitě, ale celkově šlo o komedii na vysoké úrovni. Tak ať slouží, Vaše milosti!"

Jaromír Dolanský. 3.M