AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2021/2022

Beseda o samizdatu

Začátkem května proběhla beseda o samizdatové literatuře a době, ve které se vydávala. Přednášející František Stárek je jeden z nejpovolanějších o této oblasti hovořit. Byl u zrodu samizdatu a za svou činnost byl komunistickým režimem vězněný.

Můžete se podívat na na video záznam přednášky a besedy.

MgA. Václav Kupský

Budova školy po rekonstrukci

Připojujeme několik fotografií nově zateplené a opravené fasády školy.

Budova školy po rekonstrukci Budova školy po rekonstrukci Budova školy po rekonstrukci Budova školy po rekonstrukci

DIGITALIZUJEME ŠKOLU

DIGITALIZUJEME ŠKOLU REALIZACE INVESTICE NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY - KOMPONENTA 3.1

V rámci komponenty 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace investice přispívá na vybavení žáků digitálními technologiemi pro rozvoj jejich informatického myšlení a digitálních kompetencí a na prevenci digitální propasti.

Škola je příjemcem podpory z EU. Financováno Evropskou unií- Next Generation EU. Záměrem této podpory je pomoci školám zajistit mobilní digitální technologie. Mobilní zařízení má výhradně sloužit k zapůjčení žákům s cílem, aby žáci měli možnost využít mobilní digitální zařízení pro běžnou výuku a výuku distančním způsobem. Za obdržený příspěvek škola zakoupí dva notebooky, které budou svými parametry zvládat nároky na počítačovou práci ve všech výtvarných oborech školy.

V příloze naleznete loga FINANCOVÁNO EVROPSKOU UNIÍ NEXT GENERATION EU, MŠMT, NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vzor-msmt-letak-pro-publicitu-npo-digitalizujeme-skolu539353614.docx 180.9 Kb

DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ

SUPŠ Bechyně se zapojila do programu DOUČOVÁNÍ ŽÁKŮ ŠKOL - REALIZACE INVESTICE 3.2.3.NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY. Reagujeme tím na potřebu doplnění vzdělávání z důvodu dopadů pandemie Covidu -19. 

„Financováno Evropskou unií – Next Generation EU“

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
priloha-997417280-4-priloha4-msmt-plakat-a4-k-publicite-npo.pdf 178.3 Kb

ERASMUS 2022

STÁŽE PRO PRAXI, PRAXE PRO ŽIVOT

Škola získala grantovou podporu projektu „Stáže pro praxi, praxe pro život“ v rámci programu Erasmus+. V roce 2022 umožní 15 studentům dvoutýdenní pracovní stáž a dvěma absolventům tříměsíční stáž ve španělské Granadě.

Projekt: Erasmus+ 2020-1-CZ01-KA102-077373

 

ERASMUS 2022

Po nechtěně dlouhé čtyřleté pauze se škole konečně podařilo opět vyslat studenty do zahraniční na zkušenou.

V rámci programu Erasmus+ vycestovalo od 12. do 25. června 2022 16 studentů 3. ročníku na odbornou pracovní stáž do jihošpanělské Granady.

ERASMUS 2022

 

Náplní projektu byla práce v odborně zaměřených firmách. Studenti byli rozděleni do skupin a přiděleni do firem částečně podle předchozího online pohovoru s koordinátory, částečně podle vlastních požadavků a CV a částečně podle možností místních firem, které jsou ochotné studenty na praxe přijímat.

Studenti oboru Grafický design pracovali v podstatě ve dvou menších grafických studiích, v různých programech zpracovávali podle zadání španělských spolupracovníků úkoly s propagačním záměrem. Studenti oboru Multimediální tvorba se v menším studiu učili navrhnout, připravit a ve finále naprogramovat jednoduchou 2D hru. Zároveň s nimi byli ve studiu krajané – středoškoláci programátoři z Pardubic. Studenti oborů Keramický a Průmyslový design byli pohromadě a to v dílnách firmy, která vytvářela sádrové repliky ozdobných kachlů. Studenti tedy odlévali, čistili a následně kolorovali ornamentální sádrové výrobky.

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Všichni studenti tak poznali jiný druh vedení a zadávání práce, než jen známé učitele ze školy. Museli řešit leckdy složitou komunikaci v angličtině, kterou zdaleka ne všichni Španělé ovládají. A k tomu řešili nová zadání a úkoly. Každému však dosavadní vzdělání a vlastní praktické zkušenosti a poznatky pomáhaly, takže pohyb v novém prostředí všichni dobře zvládali.

Určitou dávku tolerance a výdrže vyžadovalo i bydlení. hezký a barevný White Nest Hostel v centru města ubytovával pouze školní skupiny, takže jsme potkali vrstevníky z Pardubic nebo Rumunska. Pokoje byly ale poměrně malé a vysoký atriový dům byl v horních patrech velmi vyhřátý i v noci. Celkově to ale bylo prostředí příjemné s milým a ochotným personálem.  

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Zpočátku bylo náročné zvládnout počasí a rytmus metropole a jejích obyvatel. V té době byla extrémní horka a teplota ke 40° C byla velmi vysilující, obzvlášť ve spojení s probíhajícími stávkami v hromadné dopravě a nezřetelným jízdním řádem autobusů. Pracovní doba ale končívala nejpozději ve 14.30 h a tak všichni mohli po pozdějším obědě využít siesty, tedy času, kdy obchody na několik hodin největšího horka zavřou. Pro nás se nabízel odpočinek v hostelu. Odpolední a večerní hodiny pak opět v plné síle bylo možné procházet městem, prohlížet památky toulat se rozmanitými čtvrtěmi, parky, dopřát si dobrou kávu, osvěžující nápoje a ochutnávat místní dobroty.

Na některá odpoledne připravila koordinující španělská organizace Universal Mobility studentům program. Seznámení s hlavními památkami v centru formou orientační hry, lekci španělštiny netradičním stylem, procházku po staré čtvrti Albaicín nebo hledání zajímavých graffiti místního výtvarníka El Nino ve čtvrti Realejo. Většina z nás si také nenechala ujít představení flamenca. Neuvěřitelně emočně silný zážitek.

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Úchvatná byla také návštěva Alhambry – pevnostního komplexu na vrchu nad Granadou. Nádherně zdobené paláce maurských panovníků, krásné fontány a zahrady, vyhlídky na Granadu a její okolí, blízké a majestátně vysoké vrcholky pohoří Sierra Nevada – to vše nám umožnila několikahodinová prohlídka této jedinečné památky Unesco.

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Zajímavým zážitkem byl také celodenní výlet autobusem na tři hodiny vzdálené britské území – poloostrov Gibraltar. Prošli jsme přes místní letiště a malé městečko k lanovce, která nás vyvezla na vyhlídkové místo do rezervace hory Rock of Gibraltar. Místo je známé jediným evropským výskytem kolonie opic magota bezocasého. Tento druh makaka zde natolik přivykl turistickému ruchu, že se před jeho drzostí musí mít návštěvníci na pozoru. Po legračních opicích a výhledu na blízký africký kontinent jsme ještě stihli osvěžující koupání v moři.

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Výlet za krásou nevšední přírody se nám vydařil ještě jedno odpoledne. Autobusem jsme dojeli kousek od Granady, kde vedla kaňonem říčky Monachil zábavná cesta místy téměř korytem řeky s visutými lávkami a žebříky. Otužilí měli možnost namočit se v ledové vodě.

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Touha po osvěžení byla po celých čtrnáct dní veliká. V Granadě možnosti nebyly, takže když se ukázalo, že jeden všední den bude svátek a firmy zavřené, využili jsme toho a jeli na celý den do nejbližšího letoviska k moři. Malé městečko Salobreña bylo jistě pěkné, ale téměř všem stačilo pouze tolik vzácné moře, koupání a slunění. Napříště ovšem všichni dobře víme, co jihošpanělské slunce s naší vnitrozemskou kůží dokáže.

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Ještě do třetice se nám podařilo dostat se k moři a to při cestě zpět, ve městě Málaga. Autobusem jsme přijeli hned dopoledne a měli tak většinu dne na rozloučení se vším, co se nám v Andalusii líbilo. Noční let a brzký ranní příjezd domů pak ukončili naší cestu. Rozhodně však nekončí tolik příjemné vzpomínání na všechny krásné zážitky. Díky všem, kteří nám k nim dopomohli.

Marta Kotková

 

ERASMUS 2022ERASMUS 2022ERASMUS 2022

 

Exkurze grafického oboru

V úterý 10. 5. 2022 byli studenti 3. ročníku Grafického designu na exkurzi ve firmě TAPA Tábor, což je divize společnosti AL INVEST Břidličná. Tato společnost je důležitým subjektem v oblasti flexotisku, tedy firma, která vyrábí obaly, technologií flexotisku potiskuje různé materiály, ze kterých finální obaly vzniknou.

Prohlídka firmy začala v DTP pracovišti, což je místo, které přímo navazuje na grafikovu práci. Studenti se dozvěděli, jaká úskalí tato práce obnáší, na co je potřeba dávat pozor a jaké jsou limity a výhody flexotisku. Dále jsme pokračovali přes osvit a vymývání štočků přes jejich montáž na tiskové válce až do haly s tiskovými stroji. Tady studenti sledovali kontrolní práci tiskaře, průběh potiskovaného materiálu strojem, barvy, rastrové válce pro nanášení barev a ve finále laminování poslední fólie na již hotový tisk.
Exkurze byla velmi zajímavá a poučná díky výbornému přístupu všech zaměstnanců, kteří studentům proces ochotně a názorně ukazovali a vysvětlovali.
Mgr. Marta Kotková
Exkurze grafického oboruExkurze grafického oboruExkurze grafického oboruExkurze grafického oboruExkurze grafického oboruExkurze grafického oboruExkurze grafického oboruExkurze grafického oboru

FIGMIX

VERNISÁŽ VÝSTAVY FIGMIX

Úterý 6. dubna 2022 odpoledne jsme si zpříjemnili hezkým společenským zážitkem – vernisáží výstavy s názvem FIGMIX. Studenti (zejména 1., 2. a 3.G, 3.D) připravili různé práce z oblasti figurální tvorby a v galerii 2+1 v Bechyni nainstalovali do podoby skutečného mixu všech možných výtvarných přístupů k lidské figuře a portrétu. Výstavu s potěšením zahájil ředitel kulturního domu pan Štěpán Ondřich, povzbudivě promlouval ředitel školy pan Otakar Novák a paní učitelky Marta Kotková a Eva Lišková také promlouvaly, ale hlavně měly z výstavy radost a děti chválily. Bylo milé přivítat starostu města Bechyně pana Ing. Pavla Houdka. A také kolegové učitelé a studenti se přišli podívat na vydařené práce, takže výstavní síň byla plná nejen prací, ale i diváků a to je potom krásné, podívat se můžete ZDE.

Budeme si přát, abychom touto výstavou zahájili tradici a mohli se za rok potkat u dalšího ročníku. Ať žije FIGMIX!
FIGMIXFIGMIXFIGMIXFIGMIXFIGMIXFIGMIX

JEDEN SVĚT

VÝSTAVA PLAKÁTŮ ŽÁKŮ GRAFICKÉHO OBORU SUPŠ BECHYNĚ.

PLAKÁTY PROPAGUJÍ NÍZKOROZPOČTOVÉ FILMY , KTERÉ JSOU PROMÍTÁNY V RÁMCI FESTIVALU JEDEN SVĚT.

26. března – 10. dubna 2022
Bejvák, Světlogorská 2768/10
Sídliště nad Lužnicí, Tábor

JEDEN SVĚT

Kalendář pro Domov pro seniory Bechyně

Studenti oboru multimediální tvorba pod vedením MgA. Václava Petáka nafotili kalendář pro Domov seniorů v Bechyni.

Na výsledek se můžete podívat při rozkloknutí slova kalendář.smiley

Maturity 2022

Po dvou letém období provizorních maturit se letos vrací maturitní práce do svého standardu. Výsledky plastických oborů jsou konečně vystaveny v realizacích ve finálním materiálu. Obor multimediální tvorba letos měl možnost využít kino města Bechyně ke svým obhajobám. Video - maturitní práce ve velikém formátu velice dobře obstály a sváteční prostředií podpořilo pozitivně průběh obhajob. Grafický design byl nejméně poznamenán covidovým obdobím a i letos svou úrovní prací žáci nezklamali.

Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022

A připojujeme několik fotografií z předávání maturitního vysvědčení:

Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022Maturity 2022

Návštěva divadelního představení 21. 3. 2022

Studenti v divadle

 
Divadlo Na Jezerce  -  komediální současnéí drama  NAPROSTÍ  CIZINCI  -  pondělí 21. března 2022
 
Dramatizace filmu Naprostí cizinci podle mnohých diváků neztratila  jejich pozornost ani na vteřinu.
V prvních okamžicích se herci značně snažili o italský přízvuk a bylo hned zřejmé, z jaké země původní snímek pochází. Hra nám odkrývá tajemství hlavních hrdinů, která vyplouvají na povrch při zákeřné hře na pravdu. Dlouholetí přátelé a partneři  zjišťují, že jejich domněnky o důvěře jsou falešné.
Drama vede diváka k zamyšlení nad opravdovostí ve  vlastním okolí,  ve vztazích i u sama sebe.
 
                                                                                                         Janička Michelová , 3. K.

Návštěva divadelního představení 9. 11. 2021

NÁVŠTĚVA DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ LADY OSCAR
 
Dne 9. 11. 2021 patnáct našich žáků s vedoucí literárního kroužku a paní učitelkou českého jazyka navštívili divadelní představení v Divadle Oskara Nedbala v Táboře.
Níže si můžete přečíst krátké komentáře od zúčastněných žákyň.
 
Divadelní představení LADY OSCAR, které režírovala slavná herečka Jana Paulová  ( její debut ), bylo příjemným zpestřením všedních školních dní.
Tato komedie je o lásce a stříbrných kufřících, jež si mezi sebou postavy neustále prohazují. Bývalá modelka Clara Barnier - Jana Paulová má dceru, která by se ráda vdala za svého tajného přítele. K nim domů se však připlete Clařin účetní, který požaduje za šperky v kufříku ruku její dcery...
Po řadě mnoha bláznivých zvratů a nedorozumění  se ukáže, že je vše úplně jinak.
Představení mohu jen doporučit.
 
    
                                                                                              Nikola Michalcová  -  2.M
 
Představení v táborském divadle LADY OSCAR  bylo moderním ztvárněním inspirujícího francouzského filmu  Oscar, v hlavní roli s Louis de Funésem.
Jana Paulová jakožto Clara Barnier byla do role obsazena skvěle, sama sebou,  a nejen díky ní byla inscenace ohodnocena  bouřlivým  potleskem
a průběžným hlasitým smíchem diváků.
 
                                                                                               Jana Michelová  -  3. K

 

 

--

Olympiáda z ANJ A ČJ

V úterý 9. 2. 2022 proběhlo vyhodnocení školního kola v olympiádě z ANJ. Všichni zúčastnění žáci si odnesli drobné dárky a první 4 výherci byli odměnění knihou v angličtině.

Proběhlo též vyhodnocení olympiády v ČJ a účastníci byli také odměněni.

Olympiáda z ANJ Olympiáda z ANJ Olympiáda z ANJ Olympiáda z ANJ Olympiáda z ANJ

Děkujeme všem organizátorům i zúčastněným žákům a vítězům gratulujeme.

Olympiáda z ANJ okresní kolo.

Gratulujeme naší studentce multimediálního oboru Elišce Biehunkové ke 3 místu!

Olympiáda z ČJ okresní kolo.

Naši zástupci se umístili na 9- 12 místě a na 14 místě.

 

SPOLUPRÁCE ČESKO - RAKOUSKÝCH INSTITUCÍ

DVOUDENNÍ MEZINÁRODNÍ PŘESHRANIČNÍ KONFERENCE

4.- 5.11. 2021 proběhla v Mezinárodním muzeu keramiky a v budově SUPŠ Bechyně česko- rakouská konference zaměřená na navázání spolupráce česko rakouských institucí, které spravují sbírky nejvýznamějších světových představitelů keramické tvorby.

Program připravila vedoucí produkce AJG MgA. Paulina Skavová.

Přednášek a prezentací se účastnili zástupci AJG, zástupci Kunstmusea Waldviertel Schrems, starosta města Bechyně, ředitel kulturního domu města Bechyně, vedoucí městského muzea Bechyně, ředitel SUPŠ Bechyně, významní keramičtí výtvarníci a studenti 4. ročníku oboru keramického designu.

Studenti vyslechli příspěvky od Mag. Ruth Schremmer ředitelky a kurátorky Kunstmusea Waldviertel Schrems, umělecké ředitelky Prof. Heide Warlamis, Mgr. Terezy Svobodové- kurátorky sbírky keramiky AJG, shlédli dokumentární filmy o vývoji bechyňské keramiky za účasti a komentáře režisérky Mgr. Vladimíry Michálkové a film mapující mezinárodní keramická sympozia V Bechyni.

Dále se sledovali prezentaci od akademické sochařky Jindry Vikové, která účastníkům představila nejvýznamější představitele světové i české moderní keramické scény.

Ak. soch. Miroslav Oliva účastníkům uceleně představil trendy ve vývoji keramické umělecké tvorby od počátku 20. století do dnešní doby a zdůraznil nutnost zmapovat scénu keramické tvorby střední a mladší generace.

Následovala diskuze známých výtvarníků se studenty.

Druhý den účastníci konference podívali na připravovanou výstavu v městském muzeu, která je zaměřena na fenomén bechyňské keramiky se zacílením na tvorbu výrobního družstva Keras a navštívili prostory SUPŠ Bechyně.


SPOLUPRÁCE ČESKO - RAKOUSKÝCH INSTITUCÍSPOLUPRÁCE ČESKO - RAKOUSKÝCH INSTITUCÍSPOLUPRÁCE ČESKO - RAKOUSKÝCH INSTITUCÍSPOLUPRÁCE ČESKO - RAKOUSKÝCH INSTITUCÍ

SPORTOVNÍ KURZ PRO 2. ROČNÍKY

Díky uvolnění karanténích opatření z důvodu covidu - 19, se nám podařilo sportovní kurz pro 2. ročníky zorganizovat v rakouských Alpách. Všichni účastníci, byli spokojeni. Účast byla nabídnutá i žákům z jiných ročníků, protože loni nemohl sportovní kurz proběhnout.

VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ

22. 12. V BRZKÝCH RANNÍCH HODINÁCH ZAZNĚLY KOLEDY PŘED BUDOVOU SUPŠ BECHYNĚ.

Pozitivní atmosféra potěšila i náhodné kolemjdoucí, ale určitě nejvíce účastníky. Děkujeme za teplé nápoje, které nám naše dámy připravily.

 VÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍVÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍVÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍVÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍVÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍVÁNOČNÍ ZPÍVÁNÍ

Oceňujeme našeho fotografa, že dokázal i přes výrazné šero foografovat jako ve dnesmiley.

 

Výstava SUPŠ Bechyně v Milevsku

VÝSTAVA STUDENTSKÝCH A UČITELSKÝCH PRACÍ V GALERII M V MILEVSKU

Každým rokem v září vystavuje naše škola  v Galerii M v Milevsku. Letos škola vystavuje kromě maturitních prací i práce klauzurní a výstavy se účastní i někteří naši pedagogové.

Srdečně Vás zveme na výstavu, bohužel se nekoná  vernisáž z důvodu coronavirové situace.

Výstava potrvá od 2. 9. 2021 do 29. 9. 2021

Výstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v MilevskuVýstava SUPŠ Bechyně v Milevsku

Workshop s MgA. Karlem Burianem

WORKSHOP SE ZNÁMÝM DESIGNÉREM A ABSOLVENTEM NAŠÍ ŠKOLY MGA. KARLEM BURIANEM.

Dne12. 11. 2021 proběhl inspirativní workshop s MgA. Karlem Burianem pro studenty 3. a 4. ročníku oboru průmyslový design.

MgA. Karel Burian má za sebou spolupráci s takovými automobilkami jako např. Mercedes nebo Porsche. Žáci navrhovali jednoduchý užitkový předmět a následně každý ze žáků vyslechl komentář ke svému návrhu. Na těchto komentářích známý designér ilustroval žákům designérské myšlení a postupy, které i pomocí jednoduchých změn mění cíle a pojetí výtvarného řešení návrhů. Seznámil je s funkční designérskou kresbou a vysvětlil jim význam předkládání genese návrhu. Dále seznámil žáky s prací s profesionálním modelářským materiálem a s nástroji k jeho opracování. Na další spoluprácui se budeme těšit.

Mgr.Otakar Novák

Zrušení lyžařského kurzu v Rakousku

Je nám líto, ale plánovaný lyžařský kurz na březnový termín jsme nuceni vzhledem k přísným proticovidovým opatřením pro lyžování a pobyt v Rakousku zrušit.
Kurz bude přesunut na další školní rok.
Pro 2. ročník budeme organizovat v květnu sportovně turistický kurz v Rakousku, doufejme za již příznivých podmínek. V opačném případě bude tento kurz v ČR. 
Vyučující TV