SUPS logo SUPŠ Bechyně

vlajka CZ vlajka CZ vlajka CZ

NOVINKY

OSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLY

 • Více ZDE
 • Oslavy 135. výročí školy proběhnou 20. - 21. 9. 2019
  Srdečně zveme!


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

29. 7. 2019 začala kompletní rekonstrukce budov školy a domova mládeže. Ředitelství SUPŠ Bechyně sděluje, že  od 1. 8. 2019 není možné v domově mládeže až do ukončení rekonstrukce poskytovat ubytování Děkujeme za pochopení.
Ubytování žákům školy od 1.9. 2019 bude poskytnuto.


KERAMICKÉ TRHY BECHYNĚ


Více ZDE


KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA NA
VÝSTAVĚ EXPO TÝN 2019

 • Konala se 20. 7. 2019. Více ZDE

INFORMACE K ZAHÁJENÍ ŠKOLNÍ-
HO ROKU 2019/2020


OPRAVNÉ ZKOUŠKY

 • 26. - 27. 8. 2019
  Více ZDE

OPRAVNÉ MATURITNÍ ZKOUŠKY

 • 18. 9. 2019
 • Více ZDE

DNY OTEVŘENÝCH DVEŘÍ VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020


LETNÍ KURZY PRO VEŘEJNOST 2019

 • Průběh kurzů 2019 - více ZDE


ZVEME NA VÝSTAVY 

 • Účast školy na výstavě Expo Týn 2019
  Dům U Zlatého slunce, Týn nad Vltavou
  28. 6. - 31. 8. 2019. Více ZDE
 • Galerie Zámecká sýpka Bechyně
  - Sochy, objekty a obrazy Vladimíra
    Preclíka
  - Školní výstava historické keramiky
    (15. 6. - 31. 8. 2019)
  - Silný ročník (3. 8. - 31. 8. 2019; derniéra
    21. 9. 2019 při 135. výročí školy)
 • Výstava Keramické věže Jana Bendy
  Školní Galerie Na chodbě (28. 6. - 27. 9. 2019). Více ZDE

OSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLYAKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2018/19


PŘIPRAVUJEME


PRÁVĚ PROBÍHÁ

 • DOPORUČUJEME:
  Aktuální výtvarné a kulturní akce

  Více ZDE

DOPLŇKOVÁ ČINNOST ŠKOLY


NAŠI PARTNEŘI

e na adresu LAUFEN CZ s.r.o. 
Podrobnosti ZDE

www.jika.cz  www.laufen.com/cz

LAUFEN

LASSELSBERGER s. r. o.
Podrobnosti ZDE

NAŠI PARTNEŘI
O firmě: www.rako.cz


 

OSLAVY 130. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLY

PROJEKT FENOMÉN B!

Oslavy 130. výročí založení naší školy proběhnou pod názvem "Fenomén B!". Stejný název má také výstava v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni. Autorkou tohoto názvu a kurátorkou výstavy je BcA. Dita Hálová z Uměleckoprůmyslového musea Praha. Název je to velmi vhodný, neboť škola je opravdu fenoménem, který by nezapadl ani v mnohem větším městě, než je naše. Náročný projekt je výsledkem spolupráce mezi naší školou, AJG Hluboká nad Vltavou a UPM Praha; je také zmíněn ředitelem AJG panem Alešem Seifertem v rozhovoru pro Jihočeskou televizi, který byl odvysílán 4. 11. 2013 (naleznete jej ZDE), o vernisáži výstavy 3. 5. 2014 psal Táborský deník (http://taborsky.denik.cz/zpravy_region/bechynska-umelecka-skola-odtajnila-fenomen-b-20140504.html), článek o vernisáži a foto naleznete ZDE, odkaz na databanku ČTK:
http://multimedia.ctk.cz/cs/foto/hledani?sendFlag=1&q=v%C3%BDstava+fenom%C3%A9n+b&service%5B%5D=1&service%5B%5D=2&service%5B%5D=3&service%5B%5D=4&service%5B%5D=5&service%5B%5D=6


CO JE OBSAHEM PROJEKTU "FENOMÉN B!"?

Jde o zajímavé výstavy, které zaplní celou sezónu AJG v Bechyni. Jedná se o výběrovou výstavu absolventů a pedagogů Střední uměleckoprůmyslové školy (dříve Střední průmyslové školy keramické), přínosem bude mimo jiné mapování vlivu absolventů na současný český design a umění. Jedná se především o absolventy, kteří prošli dalšími studii na Akademii výtvarných umění v Praze, Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni, Fakultě umění Ostravské Univerzity v Ostravě. atd. Výběr se zaměřil na významné osobnosti, které prošly studiem od roku 1945 až do nedávné minulosti (z oblasti současného umění, sochařství, sochařů pracujících s keramickou hmotou jako aktuálním výrazovým prostředkem přes držitele řemeslné a výtvarné tradice výroby keramiky po autory působící v různých oborech designu (porcelánu, skla, interiéru, průmyslových výrobků atd.). Průřez neopomene zmínit osobnosti z oblasti hudby (Karel Kryl, Viktor Sodoma), divadla, filmu (Jan Kačer, Karel Roden) a historie, teorie umění (Radko Chodura, Jiří Militký, Milouš Růžička, Jan Samec, Tomáš Vlček aj.). V členitých prostorách jsou umístěny jednotlivé skupiny autorů - tvůrců, volné keramické plastiky, designu (v přízemí muzea) a ukázek dochovaných počátků tvorby umělců a designérů ze sbírky školy v patře muzea. Horní výstavní prostor doplní prezentace tvorby současných pedagogů, která dotváří celkový obraz aktuálního dění na SUPŠ. K výstavě proběhne doprovodný program ve formě komentovan prohlídky (
21. 6. 2014 -13.00, 24. 7. 2014 - 16.00, 14. 8. 2014 - 16.00 a 28. 9. 2014 - 13.00) a přednášek. Přínosem projektu bude mj. podpora mladých a začínajících autorů, absolventů. Cílem projektu je povzbuzení zájmu o tradiční obor - keramiku.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Výstavní prostory a jejich členění:

 • I. Fenomén B! V umění: umístěn v tzv. prostoru č. 3;
 • II. Fenomén B! V designu: umístěn v tzv. prostoru č. 2;
 • III. Fenomén B!" Začátky: výběr prací z archívu SUPŠ Bechyně; umístění: patro, vitríny: autoři historičtí;
 • IV. Fenomén B!": Impulsy - současní pedagogové SUPŠ Bechyně; umístění: patro - výstavní sál 1.: termín: autoři: Jan Benda, Jiří Fuchs, Miroslav Oliva, Alena Kissová, Jiří Novotný, Jan Vančura, Libor Hošek, Luděk Fábera, David Stankuš, Petr Štojdl, Monika Brkalová, Michal Cáb atd.
 • V. Fenomén B!": Ohněm: historické a alternativní způsoby pálení keramiky studentů a absolventů SUPŠ pod vlivem dálně východní tradice.

Pracovní název: Fenomén B!"
Podtitul: Výstavní projekt absolventů keramické školy Bechyně od r. 1945 do současnosti
Termín výstavy: květen - září 2014
Místo: Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně, pobočka AJG Hluboká nad Vltavou
Kurátoři: PaedDr. Jiří Novotný, BcA. Dita Hálová
Pořadatelé: Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Střední uměleckoprůmyslová škola Bechyně
Odborná spolupráce: BcA. Dita Hálová, Dis. (UPM Praha)
Architektonické řešení: MgA. Štěpán Rous

Grafické řešení: MgA. Jana Hradcová (plakáty, pozvánky, tiráž a úvodní text výstavy, popisky, katalog nebo drobná tiskovina - např. skládačka apod.)
Doprovodný program: komentované prohlídky (PaedDr. Jiří Novotný; termíny budou upřesněny); přednáška Dity Hálové (Vliv absolventů SPŠK od 90. let 20. století na současný český design a umění - termín bude upřesněn); Jan Mergl (Západočeské muzeum Plzeň:  Světové výstavy a keramická škola v Bechyni: prezentace výstavy k výročí SUPŠ a výsledků bádání k výstavě uspořádané v Západočeském muzeu Plzeň; listopad - prosinec 2014)
Vernisáž: 3. 5. 2014 ve 14.00

Přihláška: Soubory PDF Fenomén B

Milí absolventi školy a příznivci výtvarného umění, v prostorách bechyňské pobočky AJG vzniká ojedinělá výstava, která překvapí jak absolventy školy, tak i zřizovatele galerie. Na jednom místě uvidíte obrazy, plastiky, grafiku, design a samozřejmě především keramiku, naši životní lásku. Nenechte si ujít příležitost účastnit se takové akce, přijeďte se podívat, ať je to 3. 5. 2014 nebo 20. - 21. 6. 2014 nebo kdykoli jindy. Vítáni budete vždy.

Jiří Novotný, t.č. ředitel školy