AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2012/2013

EXKURZE DO PRAHY: TECHNICKÉ MUZEUM, MUCHA A OIDIPÚS V DIVADLE POD PALMOVKOU

Ve čtvrtek 18. dubna 2013 proběhla celodenní exkurze do Prahy. Na programu byla návštěva Národního technického muzea a prohlídka historické části Prahy. Hlavním bodem programu bylo večerní divadelní představení Oidipús vladař v Divadle pod Palmovkou. Poděkování za zorganizování exkurze a návštěvy divadla patří Mgr. Ludmile Krůčkové a PhDr. Ivě Vágnerové.

Ohlasy studentů:

"Po příjezdu do Prahy jsme navštívili NT muzeum, kde nás zaujala výstava astronomie a tisku, jelikož jsme si mohli vyzkoušet, jak fungují některé předměty. K dalším expozicím patřily domácí spotřebiče, kde byly vidět nejstarší typy z roku 1862, ale i z dnešní doby. Z muzea jsme se přesunuli do Obecního domu, kde výstava plakátů Alfonse Muchy zaujala některé více, některé méně. A na závěr nás čekalo představení Oidipus vladař v Divadle pod Palmovkou. Celý den jsme si my tři velmi užily a přivezly spoustu zážitků."

Tereza Hávová, Iva Králová, Andrea Hodíková, 3.D

"Exkurze byla moc pěkná, škoda jen "problémů" s autobusem. Na Muchovi byly dobré komentáře k plakátům a autorovi, i když bylo přes množství lidí průvodkyni málo slyšet."

Adam Vlčan, 2.D

"Výlet se mi moc líbil, na Muchu jsem se moc těšil a výstava moje očekávání splnila. V technickém muzeu mne zaujaly staré motocykly a auta. Den byl velice vyčerpávájící a horko nesnesitelné, ale divadelní představení bylo příjemné osvěžení a udivila mě profesionalita a úroveň , se kterou se J. Langmajer zhostil role krále Oidipa, stejně tak i výkony ostatních herců."

Honza Grepl, 2.D

"Jelikož se ani jedna z nás nedostane tak často do Prahy, byly jsme už jen její návštěvou potěšeny. Návštěva technického muzea byla sice zpestřením, ale mnohem více nás zaujala výstava plakátů Alfonse Muchy, která byla vskutku jedinečná a překrásná. Nevýhodou bylo množství lidí, ale vzhledem k popularitě Muchy není divu. Ač bychom si rády odvezly knihu, šátek nebo plakát, nezbylo nám kvůli ceně nic jiného, než se spokojit s připínací plackou a pohlednicí s motivem krásných žen a ornamentů. Rozchod mohl být delší, abychom se mohly projít po našem hlavním městě, neb ač je srdcem Evropy, málokdo se v ní vyzná. Když už jsme se konečně, celé natěšené, a také unavené, dostaly do autobusu (převlíkací kabinky), vybojovaly si lístky na sedadla vedle sebe a pohodlně se usadily - děj začal. Zprvu nás povídání víceméně uspávalo, ale po chvíli si nás herci v čele s J. Langmajerem získali. Ke konci nám naskočila husí kůže a nečekaný konec v nás zanechal velký dojem. Moc rády bychom se do divadla vrátily a užily si mnoho dalších představení (nejlépe muzikálů). Den byl únavný, ale plný vtipných zážitků a dojmů."

Verča Janoušková a Zdeňka Limbergová, 2.V 

"Jak se mi líbil výlet do Prahy? Hned ze začátku musím říct, že to byl jeden z nejlepších výletů, co jsem na této škole absolvovala. Tématika návštěvy mi tentokrát stoprocentně sedla. V technickém muzeu jsem byla poprvé, a tak jsem s plnou radostí mohla ocenit pro mě již zvláštní přístroje. Dokumentární fotografie a videa jen zážitek prohloubila. Nejvíce si mě ale získala sekce o fotografii samotné. Poprvé jsem na vlastní oči viděla takto staré fotoaparáty a bylo to pro mne velice poučené a místy i legrační. Jelikož se poslední dobou fotografií zabývám, vidět jak to všechno vzniklo bylo o to více zábavné a zajímavé.

Naše další zastávka mi udělala radost snad ještě větší - pokud to bylo vůbec možné. Výstava Alfonse Muchy byl pro mne hlavním bodem výletu, jelikož je tento úžasný umělec jedním z mých oblíbenců, ba dokonce i vzorů. Jeho grafika mě fascinovala už dlouhou dobu, a když jsem se doslechla o výstavě, upřímně jsem doufala, že bude do našeho výletu zahrnuta. Naštěstí jsem nebyla zklamána, naopak jsem byla přímo nadšená. Jediné co mě zklamalo byla cena a malý výběr suvenýrů. Výstava mi však dlouho zůstane v hlavě i bez hmotných památek.

Můj „zlatý hřeb“ dne byl sice za námi, pro ostatní ale zrovna začínal. Divadelní představení na námět Sofoklova Oidipa bylo však velmi poetické a hřejivé i pro mne. K dramatu mám kladný vztah již od malička, kdy jsem sama hrávala představení s tamnějším „dramaťákem,“ a tak jsem si večer nesmírně užila. Myslím, že vyzdvihovat námět či výkon herců není snad ani nutné, protože když se setká takto úžasný příběh se špičkovým výkonem představitelů, komentář už člověka ani nenapadá.

Závěrem bych tedy chtěla poděkovat, že mi škola umožnila prožít takto příjemně strávený den a rozhodně se nemohu dočkat, až se bude konat další výlet."

Veronika Dítková, 2.M

Další komentáře naleznete ZDE

EXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLOEXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLOEXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLO
EXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLO
EXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLOEXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLO
EXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLOEXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLOEXKURZE DO PRAHY - MUZEA I DIVADLO
Exkurze do Prahy 18. 4. 2013: Národní technické muzeum, Mucha, Divadlo pod Palmovkou. 
(Foto: Erik Bartoš a studenti)