VÝCHOVNÝ PORADCE METODIK PREVENCE

AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2011/2012

BESEDA PRVNÍCH ROČNÍKŮ S PSYCHOLOŽKOU JULIÍ BLÁHOVOU

V pondělí 5. 12. 2011 proběhla pro studenty prvních ročníků beseda s Mgr. Julií Bláhovou z Pedagogicko - psychologické poradny v Táboře. Povídání bylo zaměřeno na několik okruhů:

  • přechod ze základní na střední školu
  • úskalí vytváření nového kolektivu
  • možná šikana a její projevy - co dělat v případě, že se s něčím takovým setkám - hlavní je tyto projevy nepřehlížet
  • místo jedince v třídním kolektivu
  • co dělat v případě, že se ve třídě objeví nějaké problémy (rodina, škola, vychovatelé, pedagogicko - psychologická poradna atd.)
  • kontakty


PŘEDNÁŠKA ORGANIZACE ACET

V pondělí 16. 4. 2012 proběhla druhá preventivní přednáška organizace ACET na naší škole, tentokrát pro studenty prvních a druhých ročníků na téma Sex, AIDS, vztahy. Přednášející Josef Nadrchal se ujal úvodem prostředního fenoménu z názvu přednášky, kterým je AIDS. Zbořil vžité fámy o původu nemoci z opic v Africe - jediným přenašečem je člověk, žádné zvíře virus HIV nepřenáší. AIDS se poprvé objevil v USA v roce 1981 u homosexuálních mladíků. Ze zorného úhlu této epidemie dnešních dnů osvětloval, jak se vypořádat s pudem k sexualitě a jak upravit vzájemné vztahy. Sex jako takový je dobrý, pokud je ve správném vztahovém rámci. Lékařské stanovisko největších světových kapacit stanovilo prevenci před AIDS pod písmeny ABC. Jde o termíny , které přeloženy z angličtiny znamenají A - sexuální abstinenci , B - věrnost ve vztahu a C - kondom. Nejrizikovější je promiskuitní a drogově závislá část populace. Kondom je z hlediska prevence nejvíce rizikový. Počet HIV pozitivních každým rokem stoupá ve světě i u nás. Přednášející podrobně studentům popsal způsoby přenosu a též zdůraznil způsoby jak Aids nelze přenést. Je jen otázka času při množství infikovaných lidí, kdy se s někým nakaženým budeme osobně setkávat.

Mgr. Otakar Novák, metodik prevence

Reakce studentů:

"O toto téma se zajímám, myslím ale, že široká veřejnost se snaží tento fakt spíše zatajovat, jakoby tito nemocní lidé ani nebyli mezi námi. Přednáška mi hodně dala, dozvěděla jsem se spoustu věcí, o kterých jsem ani nevěděla, nebo jsem o nich měla špatné informace. Hlavně mě však zaujal přístup k nám, studentům. Pan Nadrchal se k nám choval jako k lidem, které odjakživa zná, a říkal nám i své osobní zážitky. Myslím, že zaujmout posluchače a udělat si z tématu čas od času legraci je na přednáškách velmi důležité, a to pan Josef zvládl, tedy alespoň podle mě, dokonale…" Gigi (16)

"Tato přednáška byla vtipná,ale zároveň poučná. Pan Nadrchal k nám mluvil velmi otevřeně, což si myslím, že by se mělo." Míša (17)

"Přednáška byla velmi humorná. Ještě teď se lámu smíchy. Moc se mi líbí přístup pana Nadrchala k nám studentům. Jako bychom byli odjakživa přátelé. Dozvěděla jsem se na přednášce spoustu nových věcí a opravila si názory na určité věci a problémy. Jednoduše to byla velmi užitečná přednáška." Elis (16)

"Myslím si, že sexualita a vztahy se týkají každého z nás a proto je dobře, že jsme se od pana Nadrchala dozvěděli, že tyto věci nemusí být vždycky jen příjemné, ale mají i stinné stránky, ba konce smrtelné dopady. Já sama jsem ráda, že jsem se této přednášky mohla zúčastnit, i když mám už dlouhou dobu stálého přítele." Wendula (18)

"Vaše přednášky jsou velice poučné, zábavné a hlavně otevřené a to je velmi důležité a také sympatické. Opakovala bych slova svých spolužáků a tak ve zkratce řečeno. Pokračujte s tím nadále a doufám, že se shledáme nejen v příštím roce a doufám též, že budeme mít na sebe více času… Děkujeme." Andrea (17)

"Myslím, že je dobré, že se o těchto věcech mluví, protože většina mladých lidí se o tom bavit nechce a aspoň tímto způsobem se s tím seznámí, dále bych opakovala spolužáky, takže řeknu jen to, že se mi přednáška líbila nejen jak byla částmi vtipná, ale i poučná. A doufám, že se zase někdy shledáme. Děkujeme…" Terka (17)