DOPORUČUJEME

TOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚ

Na měsíc září 2014 je v Galerii Galvína připravena další velmi pěkná výstava. Tentokrát se představují dva umělci z Českých Bidějovic, a to Tomáš Proll, absolvent naší školy z roku 1970, který vastavuje figurální keramické plastiky, a malíř Alfred Kindler, jehož doménou jsou zajímavé a poetické strukturální malby. Srdečně zveme na výstavu, která potrvá do 3. 10. 2014!

Alfréd Kindler se narodil 10. dubna 1925 ve Starých Bukách. Žije a pracuje ve Včelné u Českých Budějovic. V letech 1940 - 1947 absolvoval studia litografie, textilního designu, řezbářství, malířství a soukromá studia v Mnichově. Ve své profesionální výtvarné činnosti se věnoval textilnímu designu a řezbářství, v současné době se věnuje zejména malířství. Do okruhu jeho zájmu a námětů patří zejména jihočeská krajina, figurální tématika a zátiší. Alfréd Kindler se zúčastnil se nespočtu kolektivních výstav a uspořádal řadu samostatných výstav v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Týně nad Vltavou, Nových Hradech, Jindřichově Hradci, Pelhřimově, Táboře, Plzni a Humpolci aj. Svými díly je zastoupen v mnoha státních a soukromých sbírkách doma i v zahraničí (Německu, Rakousku, Švýcarsku, Kanadě, Japonsku a na Novém Zélandě).

(Zdroj: http://www.knizecidvur.cz/kindler-alfred/) 

Tomáš Proll (1953) vystudoval Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni (1970) a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (ateliér keramiky prof. Otto Eckerta). Od roku 1980 se věnuje vlastní ateliérové tvorbě. Od roku 1994 je členem IAC (Mezinárodní keramická akademie se sídlem v Ženevě). Svými díly je zastoupen v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, Okresním vlastivědném muzeu Český Krumlov, Alšově jihočeské galerii (MMK Bechyně) a jinde. S realizacemi jeho rozměrných reliéfů se můžeme setkat například v budově AV České Budějovice ("Proměny", 1984), v KD Vltava České Budějovice ("Jitro", 1987) a jinde; v Norimberku realizoval fontány. Své charakteristické plastiky modeluje s groteskní nadsázkou (např. jeho plastiku "Pták - tenista" vlastní Václav Klaus). Dr. Ivo Kořán, CSc. v úvodu jedné z mnoha sochařových výstav řekl: "Živá hlína: hlína a voda, hlína a květiny, hlína a ptáci, servisy, žardiniéry, fontány, obklady stěn. To všechno Tomáš Proll umí - s grácií v lehkosti podání... U Prolla imponuje nanejvýš sympaticky jeho cit dobré míry, ostatně prvá podmínka umění vůbec."

(Zdroj: http://www.schel-galery.cz/autor/proll-tomas/)

TOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚ
TOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚ
TOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚ

TOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚTOMÁŠ PROLL A ALFRED KINDLER V GALVÍNĚ
Vernisáž výstavy keramických plastik Tomáše Prolla a obrazů Alfreda Kindlera 
v Galerii Galvína 6. 9. 2014. (Foto: Archiv školy)