DOPORUČUJEME

KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU

V sobotu 3. 2. 2018 se v bechyňské Galerii Galvína v 15.00 konala vernisáž výstavy Každý rok ve stejnou dobu. Výstava představuje malířskou tvorbu tří frekventantek našich kurzů pro veřejnost - Pavlíny Bukáčkové, Jitky Lorencové a Zuzany Tvrdíkové. Jedná se již o 46. výstavu v Galvíně. Srdečně zveme!

"Co tím chtěl autor říci? Autor(ky) tím chtěl(y) říci, že...
Že kdyby se každý rok nesetkávaly na letních kurzech SUPŠ v Bechyni, neznaly by se, že by nebylo mnoho krásných přátelství, že by neexistovala většina vystavených obrazů, že by postrádaly vliv skvělých pedagogů školy, že jejich životy bez atmosféry kurzů, letních večerů ve škole, mlhy Zářečí, půvabů Elektry, čekání Na Prádle, poledních úžehů, skvrn od barev, klenutí mostů, nočních návratů na intr, front ve večerce, koláčků z koláčovny a letitých známých by byly mnohem chudší, že by byly nešťastné, jak naložit se začátky červenců příštích let. Bez laskavosti pana Zelenky by byla v Galvíně úplně jiná výstava. Že už se těší na léto..."

Pavlína Bukáčková, Jitka Lorencová, Zuzana Tvrdíková, Bechyně 3.2. 2018

KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU
KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU
KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU
KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU
KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU
KAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBUKAŽDÝ ROK VE STEJNOU DOBU

Vernisáž výstavy obrazů v Galvíně 3. 2. 2018. (Foto: Archiv školy)

Ve víně a umění

Potkal jsem sommeliera, čili specialistu na víno a snoubení pokrmů s ním. Pobýval v našich lázních. Obloukem řeči od světových hotelů přes českomoravské vinice jsme nakonec zakotvili v Galvíně. Kupodivu první, o čem začal mluvit, bylo prolínání funkce vinárny a výstavního prostoru. Je na to zvyklý ze světa. Zdejší nabídku vín hodnotil v rozmezí dobrá až sem tam unikátní. Která vína jsou ta unikátní, jsem si nenechal říct z obavy, že to vyžvaním a některým tak zkazím dobrodružnou cestu hledání.

Podobně jako víno z nabídky lze hodnotit i úroveň zdejších výstav. Sousloví "sem tam unikátní" není nadnesné. Bechyňská keramická škola v různých obdobích poskytla fortelný základ, ale i svobodu pro zrání skutečných osobností. Z určitého patriotismu a možná i nostalgie se obloukem přes renomované galerie vrací do Bechyně výlučnost.

Za tento nebyznysový kulturní podnik patří majiteli galerie Martinu Zelenkovi poděkování a vděčnost. Galvína je ale prostorem širší otevřenosti. Nezapomenutelná je minulá výstava uměleckých fotografií "Šťastný úsměv", věnovaná lidem s rozštěpem obličeje. Předtím dostali šanci vystavovat všichni ti, pro které je výtvarné umění smysluplným doplňkem života. Tématem byly motivy Bechyně. Oslava místa, které má každý po svém rád. Přelom roku 2017/2018 tradičně patřil adventní výstavě pod záštitou skupiny Devět+, kterou tvoří kantoři zdejší uměleckoprůmyslové keramickéé školy a jejich příležitostní hosté. Leitmotivem by ČAS.

Pan Zelenka je dalek toho, aby s napjatým očekáváním sledoval příchozí, zda si odnesou drahé víno či nakoupí vystavené dlo. Pravidelné vernisáže vnímá jako příležitost pro setkávání lidí Bechyně, kteří se v čase sezóny prolnou s lázeňskými hosty.

Únor, dle původu slova měsíc, kdy se příroda "unořuje" ve vodu a bláto, nebývá bohatý na nové kulturní podniky. Galvína je výjimkou, a tak Vás její majitel zve v sobotu 3. 2. 2018 v 15.00 na vernisáž výstavy obrazů tří malířek s názvem Každý rok ve stejnou dobu. Přijdete-li, uvidíte tři sympaticky rozpačité autorky a tři desítky zralých obrazů.

PhDr. Jaromír Matoušek (Zdroj: Městský zpravodaj 2/2018)

O AUTORKÁCH

Jitka Lorencová (1956)
Má jednu dceru, jednoho vnuka a celkem prozaické povolání. Pracuje ve státní správě v oblasti ochrany zdraví jako hygienik. A když už to opravdu nejde, maluje. Je to relax, je to radost, je to odskok od šedivé reality všedních dnů k jásavým barvám... Maluje od té doby, co se zná. Už ve školce jí paní učitelky schovávaly pastelky, aby ji přiměly k jiné činnosti. Na "základce" se učila výtvarným technikám u známé výtvarnice z Vysočiny, paní Růženy Magniové. Měla zájem studovat na umprumce v Brně, před přijímačkami to vzdala, vystudovala něco úplně jiného a k malování se vrátila o mnoho let později. V již pokročilém věku s pokorou navštěvovala ateliéry malíře - světoběžníka a dobrodruha Carlose Maldonada (Kalifornie), kurzy a workshopy ak. mal. Štěpána Vrbického (Praha, Roženecké Paseky), Václava Siky (Domažlice), výtvarníka a pedagoga Petra Brázdy (Herálec - Kocanda na Žďársku), ale především milované letní prázdninové kurzy v SUPŠ keramické v Bechyni... Své obrázky také občas vystavuje.
Společné výstavy s Pavlínou Bukáčkovou a Zuzanou Tvrdíkovou:

 • 2012 - Žďár nad Sázavou
 • 2016 - Hlinsko (Multifunkční centrum)
 • 2016 - Jihlava (výstavní síň hotelu Gustav Mahler)
 • 2018 - Bechyně (Galerie Galvína)

Zuzana Tvrdíková (1959)
Je to jako jako jít v kruhu. Dětství a mládí procházíš a neseš si, co máš ráda. Pak to kdesi odložíš. Důvody jsou různé. Únava, lenost, "priority", čas, zbabělost. A pak jdeš druhé kolo. Nacházíš, oprašuješ, raduješ se a rozhodně si všechno potáhneš dál. A tak je to s mým malováním.

 • výtvarné gymnázium Pražačka
 • 4 roky FFUK
 • první dítě
 • druhé dítě
 • redaktorka časopisů Panorama českého výtvarného umění a Panorama české literatury
 • třetí dítě
 • rekvalifikace - obor keramik
 • učitelka výtvarné výchovy a dějin umění na gymnáziu a základní škole
 • lektorka keramických kroužků
 • první, druhý, třetí a čtvrtý vnuk

Šla bych možná dokola i potřetí.

Výstavy:

 • 2016 - Hlinsko (kulturní dům)
 • 2016 - Praha (kavárnaU Riegrových sadů)
 • 2016 - Jihlava (výstavní síň hotelu Gustav Mahler)
 • 2017 - FrantiškovyLázně (Galerie Brömse)
 • 2018 - Bechyně (Galerie Galvína)

Pavlína Bukáčková (1974)
Narodila se v Olomouci, kde strávila 25 let života. Osud ji na chvíli zavál přes Atlantik k Pacifiku. Po roce se vrátila, ovšem z Hané se přesunula na Vysočinu. Ve Žďáru nad Sázavou zapustila kořeny (nejen díky práci ve státní ochraně přírody). Kreslila ráda a hodně, hlavně v dětství. K malování se "vrátila" asi před deseti lety. Zjistila totiž, že čas strávený kreslením a malováním se nepočítá. Funguje to jako arteterapie. I proto se tak ráda každý rok vrací do Bechyně na letní kurz. Letos už pošesté...
Výstavy:

 • 2012 - Žďár nad Sázavou (Zdravěnka, Vinotéka u divadla)
 • 2016 - Hlinsko (Multifunkční centrum)
 • 2016 - Jihlava (výstavní síň hotelu Gustav Mahler)
 • 2018 - Bechyně (Galerie Galvína)

Název velmi pěkné výstavy je parafrází názvu slavné divadelní hry Bernarda Sladea Příští rok ve stejnou dobu. Pravidelná setkávání s frekventanty kurzů jsou i pro nás velmi cenná a moc si jich vážíme. Těšíme se na další a autorkám přejeme co nejvíce inspirace a tvůrčích sil.

Jiří Novotný