AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

ROMAN ŠEDINA PŘEDSTAVUJE PROJEKT LIFE OF VASE V GALERII 2+1

Ve dnech 20. 9. - 10. 10. 2019 se v bechyňské Galerii 2+1 koná výstava MgA. Romana Šediny (romansedina.com) s názvem Life of Vase_Roman Šedina & friends. Na tomto výstavním projektu se podílí Laufen Prague Gallery, galerie Křehký, UPM Praha a Česká centra, kurátorem je doc. PhDr. Filip Suchomel (prorektor AMU a významný japanolog), záštitu převzala PhDr. Helena Koenigsmarková (ředitelka UPM Praha), typografii a grafiku připravil MgA. Vojtěch Říha (Superior Type Studio).

Srdečně zveme!

(Zdroj: Text k výstavě v Bechyňském městském zpravodaji 9/19)

Současná výstava Broken shapes v Galerii2+1 je pojata jako celistvě uchopený prostor, sestávající z instalace objektů a obrazů poukazující na hlavní oblasti autorova zájmu, založeného na propojení několika vyjadřovacích médií. Projekt LIFE OF VASE reflektuje několik koncepčních témat vázy. Dekorativní nádoby, sochařské dílo nebo nádoby na uchovávání. Zkoumá, proč jsou lidé obklopeni keramickou vázou a jaká vášeň se možná za tím skrývá. Nesetkáváme se tak úplně s konkrétní vázou. Je zde pojímána křehce, někdy téměř neviditelná nebo nasopak přiznává deformaci. V podstatě jde o vjemy, které designéři, návrháři, malíři, grafici, fotografové přetvářejí svým originálním rukopisem. Stávají se tak novodobými dekoratéry média keramiky a porcelánu. Upřímně podtrhují atmosféru oslav 135. výročí založení keramické školy v Bechyni, která si právě v těchto dnech připomíná svůj význam setkáním absolventů.

Na výstavě se podíleli Roman Šedina, Jan Kaláb, Eva Eisler, Vilém Balej, Denisa Nová, Alžběta Jungrová, Jan Činčera, Milimu, Filip Suchomel, Hana Novotná, Petr Demek, Markéta Kratochvílová, Helena Koenigsmarková, Jana Zielenski, Jan Mahr, Zuzana Veselá, Vojtěch Říha, Superior Objects, Michal Bačák, Cokerel, Tomski &Polanski, studio Okolo.

(Zdroj: materiál k výstavě od Romana Šediny)

Roman Šedina pochází z jihočeské Bechyně - mezinárodně uznávané mekky české keramiky. Po absolutoriu tamní keramické školy, kde se naučil řemeslo, pokračoval ve speciálním Ateliéru Design keramiky na Univerzitě J. E. Purkyně. Tam také krátce působil v roli asistenta. Ve své práci se soustřeďuje na tvorbu unikátních objektů, které mohou vznikat v malých sériích, stejně jako na projekty uplatňující keramiku do architektury. Za svůj originální přístup ke keramickým technologiím získal několik nominací Czech Grand Design nebo ocenění Edida a Forbes.

Odkaz na výstavu: https://www.kulturnidum.cz/klient-451/kino-140/stranka-4383/film-343576

OSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLYOSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLYOSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLY
OSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLYOSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLYOSLAVY 135. VÝROČÍ ZALOŽENÍ ŠKOLY

 Vernisáž výstavy Life of Vase v Galerii 2+1 20. 9. 2019. (Foto: Archiv školy)