AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2019/2020

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ FRIDA K. V TÁBOŘE

V úterý 12. 11. 2019 se v táborské Střelnici konalo divadelní představení Frida, které studentům 4. ročníků přiblížilo životní osudy mexické malířky Fridy Kahlo. Studenti navštívíili nejen divadelní představení, ale i výstavy v Táboře. Poděkování patří Mgr. Ludmile Krůčkové a Mgr. Martě Kotkové, které akci zorganizovaly.

Autorkou monologu pro jednu herečku na motivy životního příběhu malířky, jehož mottem je "Kdybych svůj život prožila jinak, napadlo by mě vůbec malovat?" , je Gloria Montero. V režii Martina Vokouna zářila Dana Šoltýsová, jedna z nejvíce obsazovaných hereček současnosti. Hudební doprovod obstarala 3D Company.

Ohlasy studentů:

"Celý náš 4.ročník se v úterý 12. listopadu 2019 vydal do Tábora na představení o životě Fridy Kahlo. Představení, ve kterém byla obsazena jen jedna herečka, se konalo v malém sále na Střelnici. Svůj život nám odvyprávěla "samotná" Frida, surrealistická mexická malířka. Poutavý příběh o překonání obrny, částečném ochrnutí a přesto nevyhasínajícím ohni revoluce v podobě malířství jsme si vyslechli za občasného doprovodu autentické hudby. Před očima se nám zrodila velmi proměnlivá láska k životnímu partnerovi Diegu Riverovi, a také její velmi pevná víra v marxistickou teorii. Přes všechny nemoci a havárie procestovala svět a vše, co viděla a v co věřila, malovala.  Diana Šoltýsová, která  ji ztvárnila, nám také přiblížila její velmi výbušný charakter. V divadelním duchu jsme pokračovali i poté, kdy jsme se přesunuli do táborského divadla DON prohlédnout si zákulisí a vyzkoušet si, jaké to je dívat se na svět z divadelních prken. Výklad nám k tomu poskytl i jevištní mistr. A tak jsme zakončili náš divadelní den."
Michala Šatopletová, 4.G
 
"Monodrama Frida K. ve mně, musím uznat, zanechalo velmi příznivý  dojem. Ale zároveň přiznávám, že ne vždy dojem zcela pozitivní. Představení se týkalo jejího života, nebo snad jenom jejích pocitů a křivd, které jí byly souzeny ? Diana Šoltýsová je skvělá herečka, v některých chvílích mě  nutila přemýšlet, zda je opravdu tak  dobrá, anebo jí je Frida tak svými pocity blízká, že roli tak zvládá? Je zajímavé, jak někdy jeden herec dokáže upoutat pozornost, vzít za srdce, možná i o dost víc než podium přeplněné herci i kulisami. Ač jsem se o život Fridy zajímala už dříve, měla informace a je mi jako umělkyně blízká, prvních několik minut představení na mě působilo - jak to říct - ne zcela upřímně, ale postupně mě pohltilo. Tlučou se  ve mně myšlenky -  byla to silná žena, která zvládla spoustu nehezkých chvil, nebo spíš lehce "tichý, zbabělý" člověk, který vylévá emoce ve svých dílech. Anebo právě díky svým obrazů je upřímná, pouze svůj názor vyjevuje jinak než ostatní. Prostě toto představení mi do hlavy vneslo myšlenku na velmi dlouho, že životy a osudy jsou nevyzpytatelné a každý příběh je jedinečný."
Viktorie Kákonová, 4.G
 
"Monodrama na téma života Fridy zpracovávalo důležité etapy jejího života - sťastné , ale převážně ty tragické. Ten, kdo její životní příběh neznal, nebo o ní dokonce nikdy neslyšel, bohužel tím přeskakováním v čase i díky mnohým metaforám musel být zmaten a neměl moc šanci některé pasáže pochopit. Naštěstí tento "tvůrčí zmatek" zachránil vynikající výkon herečky Diany Šoltýsové, která nás sama vedla celým představením. Na konce také sklidila veliký potlesk, především za svůj výkon, plný energie. Za mne bylo představení zajímavé a poutavé právě díky paní Šoltýsové, scénář mě zklamal."
Majda Zinková, 4. G