AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2017/2018

ŠKOLNÍ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ LABYRINT SVĚTA

Ve spolupráci s Kulturním střediskem města Bechyně zorganizovala PhDr. Iva Vágnerová školní divadelní představení Labyrint světa. Proběhlo v bechyňském kině 7. 11. 2017. Jednalo se o adaptaci známého díla Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, jejímž autorem je Víťa Marčík.

Víťa Marčík (1963) je zakladatel a čelní představitel alternativního divadelního spolku Teátr Víti Marčíka, kde působí jako scénárista, herec, režisér a hudebník. Původním povoláním je elektrikář. Vystudoval Lidovou konzervatoř v Ostravě, žije v Drahotěšicích. "Labyrint jsem chtěl vyprávět, protože mám také touhu zjistit, proč jsem tady.Ale hlavně chci konečně poznat toho, který, když jsme nebyli doma, uklidil nám v bytě a naplnil ledničku vším, co máme tak rádi."

"Labyrint jsme chtěli vydat, protože máme také touhu zprostředkovat nám všem možnost neloučit se ještěpo Víťově představení s moudrým a nadčasovým textem. Díky představení máme v sobě uklizeno jako v pokojíčku, naše duchovní lednice jsou naplněné tím, co potřebujeme a po čem naše srdce a duše touží, ale co kdyby přišla nouze a Víťa s Amosem někde za horama... Proto tato kniha, navíc s bonusovou Pohádkou o lásce."

(Zdroj: Labyrint světa, vydalo ANAON, o. s., Liberec, 2013)

Ohlasy studentů:

"Takto zpracovaná hra na mě působila velice kladně. Úvod celého přestavení byl pojat netradiční formou, která pobavila, ale zároveň jste si zapamatovali důležité informace o J. A. Komenském.  Líbilo se mi zapojení hudby, která celou vážnou hru jistým stylem odlehčila, stejně jako malá přerušení hry. Dobře také vypadaly kulisy, vše bylo takové „příjemné“ na pohled. Jediné, co bych tomu vytkla, byla délka představení. Co se týče doplňkové pohádky o lásce (svým způsobem se k danému tématu hodila), byla velice pěkná. Sice smutná, ale přesto pravdivá a pro mnohé k zamyšlení. Vůbec nevadilo, že nám ji p. Marčík jenom vyprávěl. Působilo to ohromným dojmem. Celé představení bych vřele doporučila."

A. Kocmichová, 3.G

 

"Líbilo se mi, že díky hereckému umu pana Marčíka jsem měla pocit, jako kdybych se skutečně ocitla na místech, kde se právě příběh odehrával. Obdivuji i to, že dokázal jen pomocí sebe, nebo i některých rekvizit ztvárnit všechny role, jichž bylo bezpočet. Průpovídky, které p. Marčík sem tam vsunul mezi příběh samotný, byly velice osvěžující a člověk se mohl na chvíli nesoustředit na hru. Pohádka o lásce, kterou nám na konci vyprávěl, se mi velice líbila a myslím, že byla velmi poučná a k zamyšlení, protože opravdu, jak říkal p. Marčík, „nejdřív by měla přijít Amor a až potom teprve Eros.“Nakonec bych chtěla ještě jednou vyjádřit svůj obdiv k hereckému umění, které mě včera tak oslovilo, pobavilo, ponaučilo, možná i trochu obohatilo, ale hlavně uchvátilo."

M. Strnadová, 3.G

 

"Na divadelní hře p. Marčíka se mi nejvíce líbil jeho herecký výkon v doprovodu geniálně vyrobených kulis. Občas mám tendenci se v divadle ztrácet mezi postavami, což se mi zde vůbec nestalo, a to i přes to, že p. Marčík tam stál sám a pouhým hlasem a gesty nebo i rekvizitami znázorňoval různé postavy. Líbilo se mi, jak podal hru svým stylem a donutil nás o příběhu přemýšlet. Je velmi sympatický a charismatický, a i když se to někomu mohlo zdát dlouhé nebo i nudné, tak mě to moc zaujalo."

 A. Janoušková, 3.G