AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2017/2018

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA

Projekt Erasmus+ s názvem Deník psaný grafikou, který na naší škole probíhá v letošním roce, je zaměřen na studijní stáže žáků, ale zároveň i na jednu stáž učitele. Pracovní pobyt byl koncipován jako stínování v hodinách v EAJ v jihošpanělském městě Jerez de la Frontera. Pracovní cestu absolvovala Mgr. Marta Kotková, vedoucí oboru grafický design, ve dnech 5. - 20. 2. 2018.

Cesta do španělské školy nebyla cestou do neznáma. Před devíti lety jsme ukončili tříletou úspěšnou spolupráci pěti evropských škol v rámci programu Socrates – Comenius. Bylo tedy příjemné se do tvůrčího prostředí kvalitní výtvarné školy vrátit. 

Zásadní změnou byl univerzitní statut školy, která začala nabízet dva magisterské obory. Zároveň také bakalářské a vyšší odborné studium. Kromě grafického designu, vizuální komunikace a fotografie, které byly mým středem zájmu, bylo zajímavé sledovat práci v ostatních výtvarných odvětvích ve škole - keramika, sochařství, produktový design, textilní tvorba a návrhářství.

Zásadní pro mě byly návštěvy v hodinách počítačové grafiky, typografie, grafických výtvarných technikách, vizuální komunikace a fotografování. Získala jsem povědomí nejen o různých možnostech zadání výtvarných úkolů, ale i způsobu prezentace vlastních výsledků, které mají velmi důležité místo ve všech zpracovávaných úkolech. Sama jsem si vyzkoušela práci na vlastním fontu a editaci znaků v programu FontLab. Práce s fotografií byla velmi zajímavá, a to jak fotografování v ateliéru s kvalitní technikou, tak i výroba a použití vlastní kamery obskury. V grafické dílně jsem mohla zkusit tisk z výšky s šablonovou pěnovou hmotou a velmi přínosné byly hodiny přípravy, leptání a tisku akvatinty. Zajímavou zkušeností byly hodiny angličtiny, během kterých jsem mohla studentům přiblížit naší školu, zemi, zvyky a dovědět se naopak něco od studentů o Španělsku a krásné Andaluzii.


Za dva týdny jsem důkladně prověřila vlastní angličtinu a zjistila, jak omezená je moje znalost odborných slovíček, ale zároveň však, jak celkově příjemné je domluvit se. Kromě zajímavých hodin ve škole jsem měla možnost podívat se k oceánu a zahlédnout břehy nedaleké Afriky, slyšet skutečné flamengo a zažít španělský karneval. Možnosti vycestovat si velmi vážím. Ten krásný pocit souznění a porozumění s do té doby cizími lidmi, který jistě mohu nazvat přátelství, mě naplňuje a trvá dodnes. 
 

Mgr. Marta Kotková

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA
DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERADENÍK PSANÝ GRAFIKOU: POBYT MGR. MARTY KOTKOVÉ V JEREZU DE LA FRONTERA

Mgr. Marta Kotková v Jerezu de la Frontera. (Foto: Mgr. Marta Kotková)