AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2017/2018

DENÍK PSANÝ GRAFIKOU: DRUHÝ POBYT V PORTU

DRUHÁ MISE PORTO

Již podruhé v tomto školním roce měli vybraní studenti naší školy možnost strávit dva týdny v portugalském městě Porto. Díky projektu Erasmus+ Deník psaný grafikou se stali Terezie Marčíková, Alice Martincová, Nikola Pazderová, Marie Zinková, Michaela Šatopletová, Nikola Kortánová a Tadeáš Bačák na dva týdny studenty Éscola Artística de Soares dos Reis. Druhá “Mise Porto” probíhala od 7. do 21. dubna 2018.

Bylo to dobrodružství v pravém slova smyslu, navíc plné poprvé: pro mnohé se jednalo o první let letadlem, pro značnou část to bylo první delší odloučení od rodiny a přátel, někteří poprvé viděli moře, bořili nohy do písku na pláži nebo ochutnali dary moře v útulné přímořské hospůdce. Někteří také měli možnost poprvé si prověřit angličtinu v praxi mimo stránky učebnic a pracovních sešitů.  

Pro všechny se ale jednalo o první velkou zkoušku, jak obstát v neznámém prostředí a zejména na cizí střední škole, kde každý den probíhalo vyučování v grafických dílnách a fotografických ateliérech. Studenti měli jedinečnou možnost pracovat s novými i tradičními grafickými  technikami a postupy, porovnat je s našimi domácími, vše si vyzkoušet, inspirovat se.  

I Porto samotné bylo velkým zdrojem inspirace. Je to skutečně krásné město, které po prvním propršeném a nezvykle chladném týdnu odhalilo svou krásu. Zcela stačilo posadit se do jedné z mnoha kaváren, objednat si vafle se zmrzlinou  nebo se jen tak procházet uličkami historické části, zvednout hlavu a obdivovat úzké zdobené balkonky a fasády domů s typickými azulejos, pozorovat ruch, nasávat atmosféru. A pohled na noční město a stovkami světel ozářený most Ludvíka I. klenoucí se nad řekou Douro nás jenom ujistil, že na druhé největší portugalské město jen tak nezapomeneme. 

Obrigada, Porto, naše deníky jsou plné!

Mgr. Markéta Kuthanová

Tento pobyt byl zároveň závěrečným v rámci projektu Deník psaný grafikou. Poděkování patří všem, kteří se na projektu jakýmkoli způsobem podíleli, Mgr. Martě Kotkové, Mgr. Markétě Kuthanové i všem studentům, kteří se zúčastnili obou pobytů v portugalské škole.