AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2016/2017

DERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERA

V pondělí 6. 3. 2017 se ve školní Galerii Na chodbě konala derniéra výstavy scénografie Žáci profesora Tröstera. Při té příležitosti proběhlo setkání studentů 3. ročníku oboru Multimediální tvorba se čtyřmi z šesti vystavujících autorů. Šlo o mimořádnou příležitost setkat se s autory, jejichž tvorba má kořeny v šedesátých letech 20. století a vyznačuje se velkou poctivostí v rukodělné práci. Navíc se studenti mohli dovědět mnohé o spolupráci jevištního výtvatníka s režisérem i o tom, co všechno vlastně obnáší práce scénografa.

Všem vystavujícím děkujeme za krásnou výstavu a přejeme mnoho tvůrčích sil a inspirace. Zároveň děkujeme za dar, který naše škola získala - fotografie návrhů Andy Bargillyho a jeho katalog.

DERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERADERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERADERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERA
DERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERADERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERADERNIÉRA VÝSTAVY ŽÁCI PROFESORA TRÖSTERA
Závěr výstavy scénografů v Galerii Na chodbě 6. 3. 2017. (Foto: Archiv školy)

A ještě něco málo na závěr:

Studovali jsme vysokou školu. Školu velmi ambiciózní, vzácnou a vyhledávanou. Potkávali slavné a významné postavy, skládali u nich zkoušky. Stoupali jsme po schůdcích do vyších pater, ale ve skutečnosti jsme byli prázdní, hloupí, nevzdělaní, nepřipravení, nerozhodní. Posluchači, studenti scénografie, o něco starší než my, znamenali tehdy hodně. Uměli kreslit, vydělávali první peníze scénickými návrhy, zběžně užívali odborná slova, která nám byla záhadou,malovali akty a důvěrně oslovovali krásné dívky. Kamarádili s herci zvučných jmen a byli kritičtí. Skvěle parodovali pokleslé kreace sebevědomých primadon, měli své vize. Moře jim sahalo po kolena. Profesor Törster skupinu svých výtvarníků miloval a chránil. Bránil před profesory teoretických předmětů ohromující výroky svých učedníků, kteří si přezíravě pletli Klicperu s Tylem, Shakespeara se Schillerem a podobně. Tröster, to byla kreativita, soboda, fantazie. U nás ve spodních patrech většinou úzkost, plachost, nerozhodnost. "Hele, Honzo Kopeckej, nekaž mi svejma teoriema moje kluky."

(Jan Kačer: K přátelům, Eminent, 2012, str. 105 - 106)