AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

ZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOL

Na konci letošního školního roku jsme se zúčastnili zajímavé akce - Závodů dračích lodí Táborských škol. Závod pořádalo město Tábor ve spolupráci s agenturou Altis a Oddílem kanoistiky TJ VS Tábor.
 

ZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOLZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOL

 

Než popíšI průběh samotného závodu, připojuji pro jasnější představu slova ředitele závodu, pana Jaroslava Formánka.

"Trup dračí lodě je 12,5 m dlouhý a váží 250 kg. Lodě jsou vyzdobeny hlavou a ocasem draka. Celková délka s nasazenou hlavou draka a jeho ocasem je asi 14 m. Cena jedné lodě s výbavou se pohybuje dle typu v rozmezí 180 000 - 230 000 Kč. My budeme závodit na lodích značky BUK, které jsou v Evropě považovány za nejkvalitnější. Je to takové Ferrari mezi dračími loděmi. Posádku tvoří 20 pádlujících, 10 nalevo, 10 napravo. Loď řídí vzadu stojící kormidelník a rytmus udává vpředu sedící bubeník. Závod dračích lodí je týmovým sportem, kde o výsledku nerozhoduje několik disponovaných jedinců, ale souhra a snaha všech pádlujících, o co nejlepší výsledek. O tom jak loď pojede rychle nerozhoduje pouze síla pádlujících, ale ještě více jejich souhra a schopnost každého člena posádky správně technicky pádlovat a koncentrovat se po celou dobu závodní jízdy. Závod na dračích lodích je z tohoto pohledu nejkolektivnějším ze všech sportů."

 

Závod spočívá v dobré souhře a účinném pádlování dvacetičlenné posádky. Sestavili jsme tedy takovou (podmínkou byl vyrovnaný poměr mužů a žen) a vyrazili do Tábora. Závod probíhal v pondělí 20. 6. 2016 na Knížecím rybníku za městem. Náš týmový dress code byly pláště používané v grafické dílně, protože špína od barev - to je naše! Ráno se zdálo, že jsme nezvolili špatně. Ve větrném počasí v nich bylo dobře, později zafungovaly i jako pršipláště. Ale jen do času. Po odstartování závodu déšť zesílil a pršet přestalo až po jeho skončení. Vodou nasáklo tedy všechno, voda shora i zespodu, podmínky pouze pro opravdové závodníky. Z devíti středoškolských posádek po prvních dvou jízdách tři vzdaly, na finálové jízdy zůstali jen opravdoví borci!

 

Po sečtení časů prvních dvou rozjížděk jsme byli na 6. místě. Tu první jízdu, před kterou jsme si teprve měli šanci pádlování vyzkoušet, jsme dokonce absolvovali v oslabení, chyběl nám jeden člen posádky. Do druhé jízdy jsme draftovali Jakuba z Bechyně, kterému tímto moc děkuji, protože s námi odpádloval i třetí, finálovou jízdu a moc nám tak pomohl. Závěrečnou jízdou jsme tedy závodili o 4 - 6 místo. Bylo to těsné, možná o dračí hlavu na přídi, ale každopádně jízdu jsme vyhráli a získali tak krásnou 4. "bramborovou" medaili.

 

Tolik fakta. Z mého pohledu moc príma den, zábavné sportovní vypětí a dobrý pocit, že nemáme studenty bábovky. Za rok si tuhle zábavu dopřejeme zas.

 

Díky p. uč. Krejčové za velkou pomoc s organizací a celé posádce za výkon! A navíc klukům, že pomohli pořadatelům s nakládkou lodí, byli jediní...

 

Marta Kotková

ZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOLZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOLZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOL
ZÁVOD DRAČÍCH LODÍ TÁBORSKÝCH ŠKOL

Naše "želízka v ohni" na Závodech dračích lodí táborských škol 20. 6. 2016.
(Foto: Marta Kotková)

 

Závodů dračích lodí se naše škola účastnila poprvé, a to především díky Martě Kotkové, takže hlavní poděkování patří jí. Protože není to poprvé, co dokáže v tom nejlepším smyslu slova zbláznit studenty i kolegy. Myslím, že čtvrté místo je opravdu pěkný úspěch. Takže třeba příští rok už to nebude "jen" bramborová medaile, ale zacinká nějaký kov. Díky!

Jiří Novotný