AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

ÚSPĚCH NA HRNKOVÉM SYMPOZIU 2015 V DUBÍ

V závěru minulého školního roku jsme informovali o účasti ak. soch Miroslava Olivy a čerstvé absolventky Zdeňky Limbergové na Hrnkovém sympoziu 2015 v Dubí u Teplic (více ZDE). Pro oba zúčastněné skončilo toto sympozium úspěchem, neboť jejich hrnky byly přijaty do výroby.

"Definitivní tečku za 13. ročníkem Mezinárodního hrnkového sympozia v Dubí udělalo vyhlášení tří hrnků, které porota složená z českých výtvarníků a zástupců společnosti Český porcelán vybrala a budou zařazeny do čtyř měsíců do inovačního programu porcelánky. "Oni to vlastně vybrali naši potenciální zákazníci, přesněji návštěvníci výstavy Hrnek 2015 v teplickém a následně ústeckém muzeu," zdůrazňuje generální ředitel Ing. Vladimír Feix. "Akceptovalijsme názorlidí, kteří na výstavě posuzovali řady hrnků od čtyřiadvacítky účastníků sympozia z osmi zemí světa. Každý mohl dát svůj hlas hrnku, který se mu nejenom líbil, ale jenž by se hodil také do výroby a následně by oslovil zákazníky u nás i v zahraničí, zkrátka aby obohatily domácí i zahraniční trh."

Hodnotili tedy odborníci i laici. Velikost hrnku, tvar, jeho ouško, aby se dal za ně lépe a bezpečně uchopit, roli hrály mnohdy jemné detaily, stejně jako barevnét´´ony a mnohé další. Samozřejmě, že odborníci z porcelánky dávali své hlasy zejména těm výtvarným pracím, které se dají dobře vyrábět. Teď je už definitivně rozhodnuto!

Jaké hrnky z letošního sympozia tedy uvidíme v novém roce ve vitrínách speciálních obchodů? Jedná se o hrnek akademického sochaře a už pravidelného účastníka sympozia Miroslava Olivy. Do Dubí na sympozium nepřijel ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni, kde působí jako pedagog, sám. Dubského hrnkového sympozia se zúčastnila taktéž čerstvá absolventka keramického oboru školy Zdeňka Limbergová, která na podzim nastupuje do ateliéru Maxima Velčovského na pražské UMPRUM. Přijela a zabodovala. I její hrnek se začne brzy v Českém porcelánu vyrábět, stejně tak jako bílý, který zde vytvořil výtvarník Aki Toshiro z Japonska."

(Teplický deník 8. 10. 2015, Do výroby půjde dvakrát Bechyně, jednou Japonsko; Imax)