AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

PŘEDNÁŠKA ROMANA POVALY

Dne 7. 1. 2016 proběhly pro první druhé i třetí ročníky přednášky Romana Povaly. Mohla by mít podtitul "Jaký život si chceš vybrat a jaký ne? A jaký život jsi schopen žít?". Studenti se vnitřně připravili na téma s protidrogovou tématikou. Přednášející je však od začátku vedl k přemýšlení o jejich osobním životě. K přemýšlení o rozporu mezi tím, co víme o pastech v životě teoreticky a co jsme schopni žít v reálném životě. Nikdo soudný si záměrně nevybere se všemi důsledky život závislého člověka. Pastí je spousta, návykové látky, návykové hraní, workoholismus, bulímie, anorexie, nezdravý životní styl... Na to máme dost informací i smutných prožitých zkušeností z našeho okolí. Statistiky ukazují, že veliké procento skutečně závislých lidí se do svého stavu dostali skrze experiment, alkohol, cigarety... . Je to neškodné, dělají to všichni? Proč nemáme sílu říci ne, když jsme v partě. Když nás nabádá náš kámoš? Je naše já tak ohrožené tím, že budeme jiní? Jaký je rozpor mezi tím co si myslíme o sobě, co o sobě říkáme a tím jaké hodnoty skutečně žijeme a nabízíme druhým? Jaké ovoce přinesl náš život nám samotným a našemu nejbližšímu okolí? Jáké ovoce poneseme do budoucnosti? Co skutečně žijeme? Stojí nám poplácání imaginárním davem po zádech za to, aby naše životy byly žity v iluzi o vlastním dobru, ale s jinou realitou?

Co je skutečná svoboda? Svoboda je podle Romany Povaly to, že když je potřeba říci ne, i když to v tu chvíli bude pro mne znamenat ohrožení, ne říci. Když je potřeba říci ano, i když to nebude výhodné, ano říci. To je svoboda!

Drogu, kterou si vezmeš ti nabídne kamarád. Náhodnému prodejci na ulici odoláš. Ale máš sílu se ztrapnit před takzvanými kamarády? Když začneš s návykovými látkami, začínáš být nebezpečný pro své přátele! Návyk vyvolává nutnou potřebu sehnat peníze. To je krůček k tomu, že začneš stahovat své kamarády do bahna, které se za pár měsíců a let stane bahnem života feťáků před supermarkety, s vyrážkou, plísněmi, prázdným nitrem. kriminalitou

Roman Povala vedl studenty k sebeúctě, k získání odvahy neplout s proudem, k odvaze změnit život, který je většinově očekávaný a prázdný. K odvaze být tím, kdo druhé obohatí a ne ohrozí. Kdo dokáže svým postojem pomoci obstát i druhým, kteří tuto odvahu říci ne tzv. kamarádům nemají.

Mgr. Otakar Novák, metodik prevence

Reakce studentů:

H. (15): "Dobrá prezentace a legračně podané zážitky ze života i vsuvky ze zkušeností. Podle mne velmim dobrá prezentace a osobně si myslím, že přednáška by se měla podávat dál."

D. (15): "Přednáška se mi velmi líbila i mne pobavila. Myslím, že odvádíte skvělou práci a motivujete lidi k něčemu lepšímu."

D. (16): "Přednáška mě vážně nadchla, bylo to super. Je dobré vidět, že se z toho taky někdo může dostat a mít zase normální život jako předtím. Jsem i trochu namotivovaná něco pro sebe s vůj sebevývoj udělat

H. (15): "Krásná prezentace. Jste srandovní člověk, moc vás respektuji, že jste se z toho dostal a nezpadl zpět. Prezentace mi dala to, že si mám více užívat života. A nebrat drogy."

H.: " Bylo to fajn."

H. (16): "Myslím, že to byla asi nejlepší prezentace, ketrou jsem viděl a rozhodně mi dala víc než ty všechny před ní dohromady."

H. (15): "Přednáška se mi velice líbila. Bylo to poučné s vtipným podáním. Moc se mi líbil styl mluvy a přednášení, v některých chvílích jsem si říkal: ,,Sakra, ten je dobrej!“.

PŘEDNÁŠKA ROMANA POVALYPŘEDNÁŠKA ROMANA POVALYPŘEDNÁŠKA ROMANA POVALY
PŘEDNÁŠKA ROMANA POVALYPŘEDNÁŠKA ROMANA POVALYPŘEDNÁŠKA ROMANA POVALY

Přednáška Romana Povaly studenty opravdu zaujala. (Foto: Archiv školy)