AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

HISTORIZUJÍCÍ VÝSTAVA V MUZEU VLADIMÍRA PRECLÍKA

Ve spolupráci se společností Panství Bechyně s.r.o. jsme připravili výstavu v Muzeu Vladimíra Preclíka v zámecké sýpce v areálu bechyňského zámeckého parku. Výstavu jsme udělali jako historizující tak, aby se poukázalo na souvislosti s počátky průmyslové výroby keramiky v Bechyni, která je spojena s paarovskou dílnou na výrobu kamnových kachlů v Zářečí. Ukázali jsme ale také velmi kvalitní artefakty ze školního depozitáře, sádrové modely kachlových kamen a modely, které byly používány při kreslení a modelování na přelomu 19. - 20. století. Vernisáž výstavy se uskutečnila 3. 7. 2016 ve 14.00. Srdečně zveme až o konce srpna 2016!

"V zámeckém parku je během návštěvnické sezóně veřejnosti zpřístupněna sýpka, která od roku 1998 slouží jako Muzeum Vladimíra Preclíka. Pozdně gotická budova s překrásnými ukázkami tesařského umění nabízí expozice na ploše cca 1500 metrů čtverečních ve 4 podlažích. Expozice tvoří přes 100 děl prof. ak. sochaře Vladimíra Preclíka.

Vladimír Preclík, byl sochař, malíř a spisovatel, narodil se 23. 5. 1929 v Hradci Králové. Od roku 1982 se zabýval intenzivně literaturou. Mimo jiné byl členem českého centra mezinárodního PEN klubu. V roce 1990 byl jmenován vysokoškolským profesorem sochařství a do roku 1997 byl děkanem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Zemřel 3. dubna 2008 v Praze.

Expozice Vladimíra Preclíka jsou průřezem jeho téměř padesátiletou tvorbou. Jedinečná ukázka vývoje této přední osobnosti současného českého sochařství nemá v České republice obdoby. V muzeu naleznete: dokumentaci o Vladimírovi Preclíkovi, portréty z cyklu Česká avantgarda (Nezval, Čapek, Werich, Zrzavý ad.), ukázky malířské tvorby sochaře, kovové plastiky z 90. let 20. století, soubor dřevěných příběhů v láhvích "Čtyřiapadesát týdnů dobrého roku", komorní dřevěné plastiky a rozměrná díla různých období ("Bojím se létat", "Posel z Helsinek", "Morový sloup" aj.)."