AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!

Stejně jako minulý školní rok, i letos na SUPŠ Bechyně pokračuje dvouletý projekt (2015 - 2016) strategického partnerství mezi školami Erasmus+ Re:ART TRUe Story s partnerskou uměleckou portugalskou školou EASR Porto.Tento školní rok nás čekají tři společná setkání, To první se koná 18. - 24. října v Portu. Bude zaměřené především na grafickou a keramickou práci, proto za aktivní účast v projektu, dobré studijní výsledky a výtvarné dovednosti jedou na mezinárodní vzdělávací setkání čtyři studentky grafického designu a dvě studentky keramiky. Doufejme, že setkání bude stejně výtvarně, kulturně i jazykové inspirativní a motivační, jako předchozí. 

Spolupráce s EASR Porto mi po všech stránkách umožňuje dělat to, co věřím, že má smysl. Spolupracovat s lidmi, kterých si vážím, řešit se studenty tvůrčí úkoly i mimo rámec zaběhnutých školních osnov, sdílet prožitky během tak výjimečných společných setkání, intenzivně používat angličtinu, poznávat prostředí vzdálené kvalitní výtvarné školy a mít tak možnost poučit se z jiného přístupu k výtvarnému vzdělání. Mám radost z povedených výsledků, z nadšených tvořících studentů a spokojených kolegů učitelů.“, říká Marta Kotková, vyučující grafického designu a koordinátorka výtvarné práce na projektu.

Naše aktivity Můžete sledovat na stránkách naší školy (www.supsbechyne.cz), na stránkách projektu Re: ART True STory  (www.erasmus.supsbechyne.cz/), na facebooku, nebo na portálu eTwinning.

Mgr. Štěpánka Janoušková, koordinátorka projektu
 

"Ve dnech od 18. do 24. října 2015 jsme absolvovali čtvrté projektové setkání. Nezklamal jak program připravený partnerskou školou EASR Porto tak krásné a přívětivé město. Několik zajímavých workshopů, toulky uličkami historického centra i po větrném pobřeží oceánu. Angličtina intenzivně a střípky portugalštiny k tomu. Všem zúčastněným děkuji za skvělý přístup a přeji, aby získaná radost a inspirace z poznávání dlouho vydržela."
Mgr. Marta Kotková
...a ještě zpráva od studentské účastnice setkání

"V neděli 18. října 2015 jsme se vydali na cestu do Porta. Byl před námi týden plný očekávání, seznamování se s novými lidmi a zkušenostmi. Naše škola se totiž zapojila do dvouletého projektu (2015–2016) strategického partnerství mezi školami Erasmus+ KA2 nazvaného Re: ART TRUeSTory s partnerskou uměleckou školou v Portugalsku EASR Porto.

Na mezinárodní vzdělávací setkání zaměřené zejména na grafickou a keramickou práci jely čtyři studentky třetího ročníku oboru grafický design, společně se dvěma studentkami čtvrtého ročníku oboru keramický design. Týden probíhal ve formě různých workshopů s úkolem vytvořit upomínkové předměty k tomuto setkání.

Den první, pondělí: Po nočním přesunu z letiště do hostelu jsme se ráno všichni vydali do umělecké školy. Nejprve nás přivítali a následně nás zástupce ředitele José António Fundo provedl celou školou a vysvětloval nám, jak to u nich na škole chodí. Po obědě jsme se vydali na první workshop, který byl připravený v grafické dílně na sítotisk. Měly jsme vymyslet potisk na tašky a posléze ho vytvořit. S pomocí našich českých i portugalských učitelů jsme to zvládly. Večer jsme odcházely ze školy a měly jsme připravenou šablonu přímo k tisku.

Den druhý, úterý: Ráno jsme šly rovnou do školy, kde nás čekal další workshop zaměřený na tvorbu kovových placek (buttons pins). Dostaly jsme papír a barvy a měly si otiskovat různé jednotlivé litery (kovová písmenka) nebo obrázky. Poté nás portugalský učitel Leonardo Mira naučil vytvářet samotné placky na jednoduchém strojku. Tím by nás zabavil na hodně dlouhou dobu, kdybychom nemusely za chvíli na oběd. Po obědě jsme se rozdělily. Dívky keramičky si šly zkusit vytvořit svou vlastní kachličku  s učitelem José Guimarãesem metodou majoliky, kterou je ozdobena většina staveb v Portu. A my, grafičky, jsme v typografické dílně zkoušely sázet jednotlivé litery do sazebnice, jako při knihtisku. Byla to dřina, hledat různé typy písmenek ve stovkách šuplíků, které jsme před tím nikdy neviděly, ale s pomocí portugalského učitele Vitora Huga to bylo mnohem jednodušší.

Den třetí, středa: Ve škole jsme měly ještě vytvářet placky, což nás samozřejmě potěšilo. Do placky jsme mohly dát naprosto cokoli. Od různých natištěných písmenek a vzorečků z předchozího dne, přes všelijaké motivy z časopisů, naše kresby nebo malby, až například po listy ze stromů. Odpolední program byl jasný. Metrem dojet do Matosinhos k největšímu přístavu v Portu a vycházkou jít pomalu podél pláže zpět do centra. Procházka to byla opravdu skvělá, slunce svítilo a voda v oceánu nebyla tak studená, když se odvážnější z nás i koupali. Západ slunce nad oceánem byl naprosto úžasný.

Den čtvrtý, čtvrtek: Po snídani jsme metrem odjeli do moderního Serralves Musea na prohlídku několika výstav. Například výstavy z 31. bienále Sao Paulo nebo výstavy Heleny Almeidy: Má práce je mé tělo, mé tělo je má práce. Odpoledne jsme se vrátili opět do školy a čekal nás tisk předem naskládaných liter. Portugalský učitel Vitor, který nás tou dobou měl na starost, byl opravdu sympatický a humor mu nechyběl. Spolupráce s ním byla vtipná a nakonec ani ne tak složitá, jak se na první pohled zdála. Potom jsme šli, jako každý večer, navštívit město, a dát si kávu v nějaké kavárně.

Den pátý, pátek: V pátek jsme se hned po snídani vypravili do školy a šly dodělat sítotisk na tašky. Milý pan učitel Américo Torres nám ukázal co a jak, a pak už to šlo skoro samo. Před obědem jsme měly hotovo a odcházely jsme s pocitem, že umíme zase něco nového. Odpoledne jsme šli přes Dom Luís Bridge na druhou stranu řeky Douro na prohlídku vinařství W & J Graham‘s, kde jsme dostali i malou ochutnávku. Po tomto náročném odpoledni nás čekala večeře ve škole, připravená z typických portugalských jídel a zákusků. A na závěr jsme se setkali s učiteli i některými už známými studenty a společně s nimi vyrazili poznat noční život v Portu.

Den šestý, sobota: V sobotu ráno jsme se sbalili a pádili na letiště a hurááá domů.

Celé setkání se mi líbilo, bylo velice zajímavé. Naučili jsme se novým věcem, seznámili s novými přáteli, pobrali pár zkušeností a hlavně si to pořádně užili."

Linda Trnková, 3.G

ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!
ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!
ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!
ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!
ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!
ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!ČTVRTÉ SETKÁNÍ S PORTUGALCI, ANEB RE: "ART TRUE STORY" RULEZ!
Naši studenti a učitelé v Portu  18. - 24. 10. 2015. (Foto: Archiv školy)