AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

PŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMI

Naše škola ve dnech 15. 12. a 17. 12. 2014 přivítala lektora organizace ABATOP Tomáše Řeháka, který studentům udělal přednášku o AIDS. Tento lektor přednáší většinu času v zahraničí. Na základě ohlasů studentů i zúčastněných kolegů si dovolím vyjádřit panu Řehákovi poděkování. Vůli k poděkování může způsobit pohodově prožitý čas, který nabádá k nekonfliktním vzpomínkám. Osobně doufám, že studenti přijali jinou formu vzpomínek. AIDS se objevil poprvé v roce 1983 v USA mezi homosexuály, následně mezi narkomany. Heterosexuální lidé si dlouho mysleli, že je virus HIV napadnout nemůže. Dnes je nejvíce zamořena Střední a jižní Afrika. V Ugandě testovali vojáky v armádě, 5% vojáků bylo zdravých. AIDS je v Čechách na vzestupu. Před 19 lety bylo v Čechách kolem 120 případů, dnes je lékařsky potvrzeno přes 12 000 případů. Je to však pouze špička ledovce. V nedalekém městě se nechalo testovat po jeho přednášce devět děvčat, dvě z nich byly HIV pozitivní. Naše táborská oblast je v počtu nakažených na třetím místě v republice. Aids je v Táboře, je v Milevsku, je v Písku, je v Bechyni…. Jeden Brit nakazil v Londýně za jediný rok 1500 lidí. Jak se to dá stihnout? Byl narkoman a 18 lidí se nakazilo přes jím infikovanou jehlu. Nakazily se některé manželky a následně i novorozenec. Přes volný sexuální život se nakazili další lidé a od nich některé prostitutky… Dlouho netušíte, že máte AIDS, není to na vás poznat, vy to nepoznáte. Lektor vyprávěl příběhy lidí, které osobně znal, kterým pomáhal jako duchovní, které doprovázel při strašném umírání. Dívka, studentka druhého ročníku, po nákaze objevila malou fialovou tečku na ruce, skvrna se rozrostla, zčernala, bylo napadené celé tělo, do dvou let byla mrtvá. Jediné co lze dělat je prevence. Jedinou 100 %prevencí je abstinence do manželství a věrnost. Každý kondom je z materiálu, který má v sobě mikroskopické póry. Virus HIV je několikanásobně menší než tyto póry.

Starší studenti měli přednášku zaměřenou na soucit s trpícími. Mnoho dlouhodobě nemocných zažívá úplné osamocení. Je pouze otázka času, kdy budeš znát někoho osobně, neopouštěj ho. Nejvíce bolí duše osamocenost je horší než fyzické bolesti. Je pouze otázka času, kdy někdo z tvého blízkého okolí dostane AIDS, neodvracej se od něj, můžeš se ho dotýkat, trávit s ním čas. Vážení rodiče, naše děti jsou velice vážně ohrožené, jaké mantinely jsme jim stanovili? Co od nás slyší, co vidí na našich životech? Jsou pod vlivem sexuálního konzumu, ze sexu se stal byznys. Téměř každá reklama, každý „hodnotný“ seriál používá volný sex k propagaci. Těm tvůrcům jsou vaše děti lhostejné, jste jim lhostejní vy. Studenty oslovilo, že  oni přednášejícímu lhostejní nejsou, předložil jim nepopulární pravdu i řešení, které by normálně považovali za trapné. Zdrženlivost a sebeúcta nejsou trapné, promiskuita, drogy, nevázanost mají nedozírné následky. Tváří se jako plakát na propagaci svobody, nabízí však nejhorší otroctví a smutné konce.

Mgr. Otakar Novák, metodik prevence

PŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMIPŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMIPŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMI
PŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMIPŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMIPŘEDNÁŠKY O AIDS A SOUCITU S TRPÍCÍMI
Přednášky  Tomáše Řeháka v SUPŠ Bechyně 15. a 17. 12. 2014. (Foto: Otakar Novák)