AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

MIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGU

V německém Heidelbergu probíhá od 9. 8. do 20. 9. 2015 zajímavá výstava významných českých keramiků. které se účastní také pedagog naší školy, ak. soch. Miroslav Oliva (absolvent školy 1974). Výstava nese název Zwischen Prag und Budweis a kromě Miroslava Olivy se jí účastní Eva Slavíková,  Elzbieta Grosseová (sochařka, účastnice Mezinárodního sympozia keramiky Bechyně 1996), Tomáš Proll (absolvent školy z roku 1970) a Jiří Laštovička (výtvarník porcelánu, účastník Mezinárodního sympozia keramiky Bechyně 1970).

Výstava probíhá v Galerie Marianne Heller, Friedrich-Ebert-Anlange 2, Am Stadtgarten D-69117 Heidelberg (tel.: +49(0)6221/619090); www.galerie-heller.de, info@gallerie-heller.de.

Vystavující:

  • Eva Slavíková  působila jako pedagog na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty University Karlovy v Praze, byla dlouholetou předsedkyní Sdružení výtvarných umělců keramiků (1990 - 2000). Její umělecká tvorba je charakterizována rozměrnou plastikou. Autorka se inspiruje přírodními motivy a procesy, jejichž charakter často umocňuje zemitá barevnost. Od roku 2010 je její tvorba charakterizována černobílým pojetím s grafickým dekorem. To vše při zachování sochařského výrazu a monumentality. Vedle tvorby galerijní realizuje řadu prací do architektury. Je zastoupena v soukromých sbírkách, vystavuje převážně v Rakousku a Německu.
  • Elžbieta Grosseová se narodila v Polsku, žije a tvoří v České republice. Absolvovala Akademii výrvarných umění ve Varšavě (1966). Účastnila a účastní se řady sympozií (v roce 1996 také Mezinárodního sympozia keramiky v Bechyni), její tvorba byla oceněna řadou mezinárodních cen a je zastoupena v mnoha sbírkách v ČR i v zahraničí. Více o autorce naleznete na https://sites.google.com/site/grosseova/tornado.
  • Miroslav Oliva je absolventem školy z roku 1974. V současné době se kromě pedagogické činnosti věnuje volné tvorbě v oblasti keramické plastiky, ale také designu keramického a porcelánového nádobí. Je zastoupen v mnoha soukromých i státních sbírkách, účastnil se bechyňských sympozií (1992, 2012) a je pravidelným účastníkem hrnkových sympozií v Dubí. Více o autorovi na http://www.miroslavoliva.cz/.
  • Jiří Laštovička je autorem řady oceněných porcelánovách souborů pro Karlovarský porcelán, navrhl také vybavení pro Bussines Class Československých aerolinií. V roce 1999 pak realizoval soubor President pro potřeby Pražského Hradu. Ve své volné tvorbě se zabývá porcelánovou plastikou a a individuálním designem. Mezi jeho další aktivity patří každoročně účast na sochařských akcích, jejichž materiálem je sníh nebo led, kde dosáhl řady ocenění.
  • Tomáš Proll je členem Mezinárodní keramické akademie se sídlem v Ženevě. Vedle autorské tvorby realizuje monumentální práce do architektury z keramiky a bronzu. Vystavuje v České Republice i v zahraničí - Německo, Lotyšsko, Anglie, Holandsko, Japonsko, Kanada… a je svými pracemi zastoupen ve veřejných sbírkách. Středem výtvarného zájmu autora je existence člověka, jeho emoce, vášně, životní postoje jeho vztah k přírodě a společnosti. Pracuje formou nadsázky, ironie, grotesky, paradoxu a metafory tak, aby výtvarné sdělení vtáhlo diváka pod povrch dějů, kde může najít prostor pro svou fantazii a vytvářet vlastní příběh.

(Zdroj: http://m.ceskenoviny.cz/kultura/zpravy/prazska-galerie-predstavuje-tvorbu-tri-ceskych-socharu/992484)

MIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGUMIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGUMIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGUMIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGU
MIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGUMIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGUMIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGU
Vernisáž výstavy v Zwischen Prag und Budweis v Heidelbergu 9. 8. 2015.
(Foto: Dita Hálová)

MIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGUMIROSLAV OLIVA VYSTAVUJE V HEIDELBERGU