AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

EXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ

Mgr. Ludmila Krůčková připravila ve čtvrtek 11. 6. 2015 kulturní exkurzi do Prahy.  Ve Valdštejnském paláci a v Museu Kampa navštívili studenti výstavy k padesátinám Večerníčku, prošli se Prahou a večer navštívili divadelní představení na námět Stefana Massiniho v režii Lucie Bělohradské Ohlušující pach bílé na Nové scéně Národního divadla.


OHLUŠUJÍCÍ PACH BÍLÉ

Jak se asi žije malíři v místě, kde neexistuje jiná barva než bílá? Strohé bílé zdi pokoje v St. Paul, ústavu pro duševně choré. Společnost Vincentu van Goghovi zde dělají pouze narcistický, nenáviděný „doktor zlo”, psychiatr Vernon-Lazar, k jehož vášním patří kromě mučení nebohého Vincenta šlechtění bílých sasanek, a dvojice říhajících a dosti tupých ošetřovatelů, Gustave a Roland.

Jak se asi žije malíři v místě, kde neexistuje jiná barva než bílá? Píše se rok 1889 a Vincent si nepřeje nic víc, než se dostat ven. První nadějí na záchranu je bratr Theo, který přijíždí na návštěvu a cestou vystřídá čtyři vlaky a jeden vůz. Není to však nic platné, protože je pouhou iluzí Vincentovy rozštěpené mysli. Po dramaticky vyhroceném napadení doktora Vernon-Lazara zbývá Vincentovi poslední naděje, s níž přichází laskavý a trpělivý doktor Peyron - hypnóza.

Velmi poutavě a citlivě vystavěný text dokazuje, že za něj Stefano Massini dostal cenu Premio Pier Vittorio Tondelli 2005 právem. Hra kulminuje hned třikrát a třikrát zvedá diváka ze židle. Poprvé nečekaným zklamáním, podruhé ze strachu před nadcházejícím a nakonec z důvodu nechtěné rezignace.

Obsazení: Karel Dobrý - Vincent van Gogh, David Matásek - Theo van Gogh, Filip Rajmont - doktor Vernon-Lazare, František Němec - doktor Peyron, Petr Motloch - zřízenec Gustave, Radúz Mácha - zřízenec Roland.

(Zdroj: http://programy.sms.cz/kultura/praha/nova-scena/ohlusujici-pach-bile-1)


VEČERNÍČEK SLAVÍ 50 LET

Česká televize, Národní galerie v Praze a Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových spolupořádají výstavu pod názvem „Večerníček slaví 50 let“ v prostorách Valdštejnské jízdárny a Sovových mlýnů.

Vrcholem oslav Večerníčkova jubilea je unikátní a svým rozsahem ojedinělá výstava - příběh mapující celou genezi tohoto fenoménu, který měl být původně „jen“ drobničkou, nenápadnou pohádkou na dobrou noc. Časem svým vitalismem přerostl běžná kritéria specifik krátkého žánrového útvaru a mimořádnou dramatickou, výtvarnou i animační kvalitou přerostl v originální a svébytný televizní subjekt s přesahem do dalších kreativních disciplín. Český animovaný film, tzv. česká škola animace (Jiří Trnka, Hermína Týrlová, Karel Zeman, Břetislav Pojar, Jan Švankmajer, Jiří Barta…) má své pevné místo v kontextu světové kinematografie. Na její odkaz navázala plejáda významných českých scénáristů, výtvarníků a režisérů v oblasti televizní animované tvorby: Josef Lada, Zdeněk Miler, Radek Pilař, Václav Bedřich, Václav Čtvrtek, Zdeněk Smetana, Adolf Born, Vladimír Jiránek, Pavel Koutský, Jan Balej a mnozí další.

(Zdroj: http://www.ngprague.cz/exposition-detail/vecernicek-slavi-50-let/)

EXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍEXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍEXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ
EXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍEXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍEXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ
EXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍEXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍEXKURZE DO PRAHY S NÁVŠTĚVOU DIVADELNÍHO PŘEDSTAVENÍ
Exkurze do Prahy 11. 6. 2015. (Foto: Soňa Houdková)

OHLASY STUDENTŮ

"Dne 11.6. 2015 jsme se školou navšítívili hlavní město, Prahu. Naše kroky vedly zprvu do Valdštejnské jízdárny na výstavu 50. výročí Večerníčka. Při vstupu jsme se ocitli uprostřed pohádkového světa. Velcí i menší se hned vžili do svého dětství a připomněli si, jaké večerníčky před spaním sledovali. Já osobně byla okouzlena kulisami městečka Jičína, kde dominuje jičínská věž s příběhem Rumcajse, Manky a Cipíska. K večerníčkovým zábavným hrdinům neodmyslitelně patří také Spejbl a Hurvínek, kteří na výstavě měli svůj malý loutkový domeček, a každý, kdo přišel, mohl zatáhnout za provázek a pohrát si s loutkou. Každý si jistě našel svého hrdinu. Hned po výstavě jsme zamířili na další. Tentokrát se jednalo o ztvárnění nového animovaného filmu Malá z rybárny. Tato výstava byla umístěna v podkroví Malostranské besedy a byly tam ke zhlédnutí originální kulisy a kdo chtěl, mohl zkusit i vlastní animaci.

Na závěr dne jsme se pěkně doupravili a vyrazili na Novou scénu ND, na hru "Ohlušující pach bílé". Šokující doménou této hry byl fakt, že známý malíř Vincent van Gogh byl zadržen v psychiatrické léčebně, byl uzavřen mezi 4 bílými zdmi a měl zakázáno se jakkoli výtvarně vyjádřit. Zažíval strašné momenty, halucinace a jediná světlá chvilka byla, když vzdělaný ředitel přišel s novou metodou léčby. Drama bylo hodně zaměřeno na křehkost člověka a jeho duše,na zmatek sám v sobě. I divák se při sledování hry sám nad sebou zymýšlel. Musím říct, že herecké výkony této myšlence přesně odpovídaly.

Celkově se mi celý den v Praze moc líbil a už se těším na další kulturní zážitky."         

                                                                                                                                       Eva Andršová, 3.K

"Divadelní hra, kterou jsme navštívili - Ohlušující pach bílé - mne velice zaujala a splnila má očekávání. Prostředí, scéna pro mně byla vcelku depresivní, obzvlášť bílé špinavé zdi pokoje. Herecké výkonybylyperfektní a herce obdivuji, že se do role umí tak vžít. Byl to skvělý zážitek a jsem velice ráda, že jsem se exkurze do hlavního města zúčastnila."

                                                                                                                                         Eliška Turonyová, 3.K

 

 

"Expozice Večerníčků se mi opravdu velice líbila, protože se zde člověk mohl vrátit do svých dětských let, a také jsem si připomněl mnoho krásných večerníčků, které jsem již zapomněl. A je vidět, že i přes dnešní, moderní technologií zkaženou dobu, se stále děti na večerníček dívají a nadále se jim líbí. Měl by být bezpochyby součástí dětství všech."

                                                                                                                                          David Dejmek, 3.K