AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

ZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

V rámci Mezinárodního dne památek a historických sídel jsme byli přizváni k prezentaci školy a hrnčířského řemesla v bývalém povoznictví U Ferusů na Senovážném náměstí 6 v Českých Budějovicích, sídle Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu, které bylo v sobotu 12. 4. 2014 od 10.00 do 17.00 zpřístupněno veřejnosti. NPÚ se tak připojil k oslavám, které u příležitosti Mezinárodního dne památek pořádalo Statutární město České Budějovice ve spolupráci s Agenturou Kultur-Kontakt. V letošním roce je téma oslav zaměřeno na „Dvory, dvorky, dvorečky“.

NPÚ České Budějovice nabídl návštěvníkům řadu zajímavých aktivit. Zdarma byla zpřístupněna výstava „Kněžna Eleonora ze Schwarzenbergu, rozená princezna z Liechtensteinu“, která na 10 výstavních panelech přiblížila život ženy, která své současníky oslňovala nejen svou krásou, vybranou garderobou a chováním, ale i rozhledem, inteligencí a dobrotou svého srdce. Návštěvníky přivítal v dobovém kostýmu pan Ferus za doprovodu paní Ferusové a dalších členů rodiny, kteří zájemce seznámili s historií povoznictví U Ferusů. V zasedacím sále byla pro návštěvníky připravena přednáška ředitele muzea ve Volyni pana Karla Skalického „Zednický mistr a všeuměl Jakub Bursa“, jehož 200 výročí narození připadlo na loňský rok. Jakub Bursa byl nejznámějším zedníkem a štukatérem jihočeského baroka z poloviny 19. století. Dalším lákadlem byly aktivity pro děti - výtvarná velikonoční dílna, kramářské písně („K Budějicům cesta“) aj.

Naše škola byla součástí prezentace pěti řemesel (kovář, hrnčíř, dráteník, pekař, krajkář - paličkování). V příjemném jarním počasí a za velkého zájmu návštěvníků všech věkových kategorií jsme předváděli točení z volné ruky. Prezentaci řemesel považujeme za velmi důležitou vzhledem k tomu, že zvláště mezi dětmi se řemesla velké popularitě netěší. Děkujeme NPÚ České Budějovice za možnost této akce se zúčastnit.

ZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
ZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCHZÚČASTNILI JSME SE MEZINÁRODNÍHO DNE PAMÁTEK V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
Dvorek NPÚ České Budějovice 12. 4. 2014: Mezinárodní den památek, prezentace řemesel.
(Foto: Archív školy)