AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

VEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČ

Již druhým rokem je otevřeno muzeum a obrazárna v Želči. Za tuto dobu zde proběhlo několik velmi zajímavých výstav. V přízemí rozsáhlého špýcharu se nachází muzeum zemědělské techniky a venkovského životního způsobu, první patro je věnováno výstavám. Je zde stálá expozice obrazů Aloise Doležela, druhá část patra je věnována autorským výstavám. Ta poslední je vlastně jakousi "dvojvýstavou": od 30. 11. 2013 jsou zde k vidění obrazy Jany Míčkové (výstava nese název Mám tě na mušce) a keramiky Dany Křížovské (Moje krása roste z hlíny).

Protože Dana Křížovská je někanásobnou frekventantkou našich kurzů, využili jsme nabídky na uvedení její výstavy a vystoupení při vernisáži jsme zpestřili ukázkami točení na kruhu. Zájem byl velký, diváci si mohli práci vyzkoušet. Využily toho děti, které velmi rychle ztratily zábrany a rády ponořily ruce do vody a do hlíny.

Výstava obrazů Jany Míčkové (nar. 1940) je unikátní. Prezentuje autorčinu tvorbu 60. let 20. století. Návštěvníci mohou obdivovat její koláže, avarely, brilantní kresby, kompozice na motivy motýlích křídel, ilustrace k básním (např. k básním V. Holana), kolekci střeleckých terčů (odtud i název výstavy Mám tě na mušce), drobných krajinomaleb, které se mění v téměř abstraktní obrazy. Není bez zajímavosti, že na příští rok je připravována velká autorčina výstava v Císařské konírně na Pražském hradě. V tomto kontextu je želečská výstava skvělým počinem.

Dana Křížovská svou výstavou dokazuje, že začít není nikdy pozdě. Keramiku miluje, vystavené věci jsou dělány s velkou láskou a péčí i s úctou k materiálu. Na výstavě  představuje modelované nádoby, ale i figurky a například i boty či kabelky. Celá její práce je jasně proniknuta ženským pohledem na svět.

Podrobnosti o akcích ve Špejcharu Želeč naleznete na http://spejcharzelec.cz/, o Daně Křížovské na http://www.keramikadk.unas.cz/.

VEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČVEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČVEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČ
VEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČ
VEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČVEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČ
VEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČ
VEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČVEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČVEČER S KERAMIKOU A UMĚNÍM VE ŠPEJCHARU ŽELEČ
Špejchar Želeč 30. 11. 2013. Dole vpravo je ak. mal. Jana Míčková, kurátor výstavy pan
Pavel Šmidrkal a Dana Křížovská. (Foto: Archív školy)