AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"

V úterý 21. 1. 2014 se v naší škole konala přednáška významného českého designéra Maxima Velčovského, který představil zajímavé osobnosti současné keramiky, svou vlastní tvorbu a její filozofii a to, co sám označil za nejdůležitější, a sice práce studentů ateliéru keramiky a porcelánu pražské UMPRUM, který již tři roky vede. Přednáška proběhla ve spolupráci s firmou Laufen CZ s.r.o. v rámci výstavy Není trůn jako trůn aneb Korunovační klenoty hygieny. Jednou z částí této výstavy jsou i práce studentů pražské UMPRUM, které byly vystaveny v rámci Designbloku 2013 v Praze.

PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"PŘEDNÁŠKA "SOUČASNÁ KERAMIKA OČIMA MAXIMA VELČOVSKÉHO"
Přednáška Maxima Velčovského v naší škole 21. 1. 2013. (Foto: Archív školy) 

Přednáška byla rozdělena do tří částí. V první části přiblížil Maxim Velčovský tvorbu čínského umělce Aj Wej-Weje (spoluautora projektu pekingského olympijského stadionu, čínským režimem pronásledovaného umělce, člověka, který dělá instalace z tisíců a miliónů drobných předmětů, který pracuje se starými artefakty), kontroverzního transvestity Graysona Perryho (autora originálních dekorací váz, ale také návrhů kostýmů a oděvů) a Edmunda de Walla (tvůrce originálních instalací na kruhu točených objektů, autora knihy Zajíc s jantarovýma očima, za kterou získal v roce 2011 prestižní britskou cenu Costa; zabývá se v ní svou rodinou a sbírkou "netsuke" - drobných uměleckých předmětů, které rodina vlastní).

Ve druhé části představil Maxim Velčovský svou tvorbu počínaje odlitkem plastového kelímku do porcelánu přes vázu ve tvaru České republiky, rokokové hodiny s digitálním strojkem, vázy ve tvaru holínek s cibulákovým dekorem, plastiky hlav Lenina rovněž s cibulákovým dekorem, vázy modelované ze sněhu a odlité do porcelánu atd. Z prezentace vyznělo, že bez řemesla to nejde a že teprve nové souvislosti mohou udělat reprodukovatelné dílo dílem originálním.

Ve třetí části pak prezentoval práce svých studentů. Sympatické bylo, že právě tuto část zdůraznil jako nejvýznamnější. Práce byly zajímavé, potěšitelné bylo, že autory některých z nich z nich byli absolventi naší školy (Jakub Kabát, David Sekereš, Adam Železný).

Přednáška byla opravdu hojně navštívena nejen našimi studenty (především  oborů keramický a průmyslový design), ale i veřejností a zástupci firmy Laufen. Tento zájem nás velmi těší a děkujeme za něj. Rovněž hledáme cesty, jak v oblasti keramiky navázat intenzívní spolupráci s Ateliérem keramiky a porcelánu pražské UMPRUM. 


Designér Maxim Velčovský představí v Bechyni současnou keramiku i vlastní tvorbu

Zájemci o tematiku užitého umění by měli zavítat 21. ledna do Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni. V 15 hodin zde bude hovořit známý český designér Maxim Velčovský. Věnovat se bude světovým špičkám současné keramické scény, vlastní tvorbě a jejím východiskům, uvede průřez tvorbou studentů Ateliéru  keramiky a porcelánu VŠUP Praha a představí také studentské práce vytvořené ve spolupráci se značkou Jika. Přednáška se koná v rámci unikátní výstavy „Není trůn jako trůn aneb korunovační klenoty hygieny“, která vznikla ve spolupráci se společností Laufen CZ a k vidění v Bechyni bude až do 14. února.

Bechyňská Střední uměleckoprůmyslová škola se věnuje nejen výuce studentů uměleckých oborů, ale v letošním školním roce v jejích lavicích poprvé zasedli i žáci tříletého učňovského oboru Výrobce a dekoratér keramiky. Obor vznikl ve spolupráci se společností Laufen CZ, která zároveň nabízí úspěšným absolventům uplatnění ve svých závodech.„Možností setkat se s Maximem Velčovským chceme ukázat i studentům učňovského oboru, že mají opravdu mnoho příležitostí, kudy se vydat,“ vysvětluje jeden z důvodů akce Ingrid Hejkalová, manažerka značky Jika. „Spolu s tím chceme, aby se i široká veřejnost mohla více dozvědět o designu a jeho cestách do budoucnosti, a to i ve spojení s keramikou Jika.“

Maxim Velčovský se věnuje tvorbě za skla a porcelánu a vyučuje na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Vystavoval v mnoha zemích světa, jeho prác jsou zařazeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového musea v Praze, v Nové Pinakotéce v Mnichově, ve Viktoriině a Albertově muzeu v Londýně a v muzeu designu a užitého umění Mudac v Lausanne. Přednáška bude rozdělena do několika bloků a věnovat se bude například i  současným světovým špičkám keramické scény - Edmundu de Waal, Graysonu Perrymu a Ai Weiweiovi.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Přednáška „Současná keramika očima Maxima Velčovského“ je určena široké veřejnosti, ocení ji milovníci designu i užitého umění. Proběhne v SUPŠ Bechyně v úterý 21. ledna od 15.00 hodin. Více informací naleznete na www.jika.cz a www.supsbechyne.cz.

(Zdroj: Tisková zpráva společnosti Laufen CZ s.r.o.)