AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2012/2013

POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI

Již osmým rokem pokračuje výměnná praxe mezi školami v Trentu, Třeboni a naší školou. Skupina 15 italských studentů a 2 profesorů u nás pracovala 5. - 12. 4. 2013. Navíc jsme přivítali skupinu devatenácti italských učitelů, kteří zde strávili víkend, absolvovali výlet do Jindřichova Hradce a v neděli se vrátili do Itálie. V neděli odpoledne začala pracovní část pobytu italských studentů a učitelů. Podobně jako v minulých letech se týkala dekorace keramiky, modelování a práce v točírně. V pátek 5. 4. 2013 večer proběhla první společná večeře v Třeboni.  

První den pobytu, v sobotu 6. 4. 2013, byl na programu výlet. Tentokrát italští studenti a profesoři pod vedením ak. mal. Petra Štojdla a Rudolfa de Fanta navštívili Jindřichův Hradec. Prohlédli si muzeum s unikátními Krýzovými jesličkami a jindřichohradecký hrad, zámek a rondel v zahradě. Na zpáteční cestě se zastavili v Třeboni.

 POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
Výlet do Jindřichova Hradce 6. 4. 2013. (Foto: Petr Štojdl)

V neděli 7. 4. 2013 po snídani si skupina dvaceti učitelů prohlédla školu a poté odjela do Třeboně a zpět do Trenta. Patnáct studentů a dva profesoři, kteří zde týden pracovali v našich dílnách, absolvovalo za drobného sněžení procházku po Bechyni. Po obědě začala práce v dílnách; jako první byla připravena dekorace porcelánu naglazurovou technikou v malírně pod vedením Aleny Kissové. V práci se pak pokračovalo v pondělí 8. 4. 2013 s Jitkou Hášovou. Hotové výrobky pak byly ihned nakládány do pece, aby si je v pátek mohli studenti odvézt.

POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
Procházka po Bechyni a práce v malírně 7. 4. 2013. (Foto: Jiří Novotný)

V pondělí 8. 4. 2013 také začalo nakládání pece na školním dvoře. Bude to jistá zajímavost pro italské studenty a profesory. Pan školník Jaroslav Mrzena a Petr Pich přivezli dřevo, studenti 3.V Matěj Lanč, Lukáš Vrtiška a Petr Čípa naglazovali výrobky, během dne pec naložili a pálili. Pálení začalo v 18.00 hodin a bylo spojeno s posezením na dvoře u ohně. Skončilo druhý den v 18.00, pec se otevírala ve čtvrtek 11. 4. 2013. Tentokrát jsme ale zažili zklamání: mokré dřevo nefungovalo tak, jako suché v létě při sympoziu, a pec bude nutné přepálit ještě jednou. Je to další důkaz toho, že keramiku je nutné dělat s velkou pokorou a že si stokrát můžeme myslet, že nás nic nezaskočí, ale skutečnost může být zcela jiná.

POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
 Práce v malírně a pálení pece na dřevo 8. 4. 2013. (Foto: Jiří Novotný)

V úterý 9. 4. 2013 začala skupinová práce v točírně a v modelovně. V točírně pod vedením Davida Stankuše se začalo ukázkami vytáčení z volné ruky, potom studenti pracovali samostatně a na závěr viděli zatáčení mísy do sádrové formy. V modelovně pod vedením ak. soch. Miroslava Olivy zpracovávali studenti drobné plastiky zvířat.

POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
Práce v točírně a modelovně 9. 4. 2013. (Foto: Jiří Novotný)

Ve středu 10. 4. 2013 byl po dopolední práci v dílnách na programu výlet vlakem do Tábora. Italští studenti a profesoři s českým doprovodem (Mgr. Otakar Novák a Rudolf de Fant) si prohlédli historické jádro města, parkány a další zajímavosti. Večer se ještě vrátili do dílen, točení na kruhu bylo lákavé...

 POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
Italští studenti a profesoři v Táboře 10. 4. 2013. (Foto: Mgr. Otakar Novák)

Poslední den pobytu italských studentů, 11. 4. 2013, byl opět vyplněn intenzívní prací v dílnách. Odpoledne jsme společně navštívili bechyňskou pobočku Alšovy jihočeské galerie - Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni. Zájem byl opravdu velký; není divu, sbírka AJG je skutečným unikátem. Večer proběhla závěrečná večeře v hotelu Jupiter a to byla také tečka za osmým ročníkem pobytu italských studentů v Bechyni. Ráno 12. 4. 2013 odjela italská skupina spolu s naší skupinou přes Třeboň do Trenta; další týden bude naplněn prací našich studentů v Itálii.

POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
POBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNIPOBYT STUDENTŮ A PROFESORŮ Z TRENTA V BECHYNI
Návštěva Alšovy jihočeské galerie v Bechyni a závěrečná večeře v hotelu Jupiter 11. 4. 2013.
(Foto: Jiří Novotný)

Osmý ročník pobytu Italů v naší škole proběhl velmi dobře. Dík za to patří všem provozním zaměstnancům a pedagogům, kteří se na programu podíleli, jmenovitě Petru Štojdlovi, Otakaru Novákovi, Aleně Kissové. Jitce Hášové, Davidu Stankušovi a Miroslavu Olivovi. Zvláštní poděkování si zaslouží Rudolf de Fant, bez jehož překladatelské činnosti si už výměnné pobyty nedovedeme představit. Můžeme se těšit na další ročník, který, jak doufáme, proběhne v podobném přátelském duchu na jaře 2014.