AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2011/2012

Výstava v Komorní galerii u Schelů v Českých Budějovicích

Na termín 26. 8. - 17. 9. 2011 jsme přichystali  výstavu v Komorní galerii u Schelů v Českých Budějovicích (www.schel-galery.cz).  Výstava je pojata zcela historicky: v duchu názvu Rodinné stříbro (s podtitulem Bechyňská keramika - řemeslo, osobnosti, tradice) představujeme vzácné artefakty ze školního depozitáře doplněné dobovými fotografiemi, což vše dokládá genia loci školy. Vernisáž se konala 25. 8. 2011 v 18.00 hodin na dvorku galerie a byl to velmi příjemný podvečer. 

Cílem výstavy je upozornit na to, že škola a její produkce je opravdu součástí kulturního dědictví kraje a že byla spojena s průmyslovou výrobou, továrnou Keras (Keramická akciová společnost), u jejíhož zrodu stáli učitelé školy na počátku 20. století a která je dnes zrušena. Zároveň je evidentní, že se na keramice navrhované učiteli a žáky školy projevovaly širší souvislosti uměleckého vývoje (historické slohy druhé poloviny 19. století, secese, kubismus, art deco, realismus 40. a 50. let, modernistické tendence po světové výstavě EXPO 58, postmoderna atd.). Značka Bechyňská keramika (BK) je dnes opuštěna a v podstatě nemá obsah. Domníváme se, že je velmi vhodné tuto značku zvednout ze země, obnovit a zvelebovat jak žáky, tak učiteli školy. Pokud by se to nepodařilo, rozhodně stojí za to se o to alespoň pokusit.

ŠKOLNÍ VÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

 
V pondělí 12. 9. 2011 proběhlo  od 14.00 za účasti ředitele školy Jiřího Novotného a dr. Jaromíra Schela s redaktorkou paní Mirkou Bezroukovou natáčení šotu o výstavě a o škole pro pořad Kultura s Dvojkou, který byl vysílán na ČT 2 v pondělí 3. 10. 2011.

VÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮVÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮVÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮ
VÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮVÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮVÝSTAVA V KOMORNÍ GALERII U SCHELŮ
Podvečer 25. 8. 2011 na dvorku a v galerii u Schelů. (foto: Pavlína Novotná)

V pondělí 19. 9. 2011 byla výstava ukončena. Je to vždy poněkud smutné, když končí výstava. A tato výstava byla mimořádná tím, že jsme chtěli připomenout něco, co vznikalo dlouhá léta a co má intenzívní vazbu k místu svého vzniku. Ohlasy v návštěvní knize byly velmi pozitivní. Výstavu navštívila řada absolventů školy, ale také návštěvníků ze zahraničí.