AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2009/2010

KONCERT UKRAJINSKÉHO KLAVÍRNÍHO VIRTUOZA

Ve středu 14. 4. 2010 se v Malém sále Kulturního domu Bechyně konal koncert ukrajinského klavírního virtuoza Sergeje Pereplyatnyka. Využitím nabídky jsme navázali na loňský úspěšný koncert téhož umělce.

Program koncertu

  • J. S. Bach: Preludium d - moll
  • J. K. Vaňhal: Adaggio, Fantazie
  • L. van Beethoven: Apassionata f - moll (1. věta)
  • F. Chopin: Nokturno cs - moll
  • F. Liszt - Útěcha Des - dur, Uherská rapsodie č. 2

O umělci

Sergej Pereplyatnyk vystudoval Střední uměleckou školu v Charkově u profesorů Sklovského a Horowitzové a poté Čajkovského AMU v Kyjevě u profesora Muravského.V roce 1995 přijel do Českých Budějovic jako korepetitor se studenty z Kyjevské Akademie na soutěž Emy Destinové; ukrajinští studenti tehdy soutěž vyhráli. Následujícího roku ji vyhráli znovu a Jihočeské divadlo nabídlo Sergeji Pereplyatnykovi míst korepetitora. Nabídku přijal a v divadle pracoval šest let, během nichž koncertoval v Čechách, na Slovensku, v Polsku, Rakousku, Francii, Německu, Irsku, Skotsku a Anglii. V roce 2002 se odstěhoval s rodiči do Izraele, kde se ještě v tomtéž roce zúčastnil soutěže klavíristů v Tel Avivu a získal certifát Vynikající klavírista.

Životním cílem Segeje Pereplyatnyka je přibližování klasické hudby dětem a mládeži formou koncertů s průvodním slovem tak, aby ukázal krásu této hudby i její léčebný náboj - vážná hudby totiž pomáhá rovnat psychiku člověka může pomáhat předcházet civilizačním chorobám (tzv. Mozartovský efekt vážné hudby).

KONCERT KLAVÍRNÍHO UKRAJINSKÉHO VIRTUOZAKONCERT KLAVÍRNÍHO UKRAJINSKÉHO VIRTUOZAKONCERT KLAVÍRNÍHO UKRAJINSKÉHO VIRTUOZAKONCERT KLAVÍRNÍHO UKRAJINSKÉHO VIRTUOZA
Mgr. Žofková - průvodní slovo, Sergej Pereplyatnyk - klavír (foto: Libor Hošek)