Akce ve školním roce 2024-25
ikona článku

Alšova jihočeská galerie: Festival PLUJ

Alšova jihočeská galerie: Festival PLUJ

multižánrový festival tvorby mladých umělců
14. 6. 2025 | 9:30 - 22:00 hodin
Wortnerův dům

Pluj – festival mladého umění
Dvoudenní multižánrový festival Pluj dává prostor mladým a začínajícím umělcům napříč obory – od fotografie, videa, malby či hudby po performance a literaturu. Cílem je nejen představit jejich tvorbu veřejnosti, ale také podpořit vzájemné propojování, sdílení zkušeností a vznik nových tvůrčích vazeb.

Hlavní téma festivalu – soutok – symbolizuje setkávání různých přístupů, komunit i energií. Pluj vytváří komunitní atmosféru v prostoru Wortnerova domu a jeho okolí, které se na dva dny promění v kulturní laboratoř plnou výstav, workshopů, koncertů, čtení a diskuzí. Návštěvníci mohou plynout programem vlastním tempem, objevovat, tvořit i odpočívat v čajovně nebo relax zóně s občerstvením formou sdílení.

Festival přináší radost z pohybu – mentálního i fyzického – a zve každého, aby se stal součástí živého příběhu. Jeho součástí budou i dlouhodobější projekty, jako pracovní listy k veřejnému prostoru nebo úniková hra o architektuře města.