AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2016/2017

NOVÁ GALERIE V BECHYNI

Ve středu 8. 2. 2017 zahájila činnost nová galerie v Bechyni. Jmenuje se Galerie Záliv a vznikla v Lázních Bechyně jako pobočka Galerie Špejchar Želeč. Kurátorem galerie je pan Pavel Šmidrkal a výstava, kterou galerie zahajuje svůj provoz, je fotografická výstava k filmu Ryba na suchu. Jde o film, který byl za války natáčen právě v Bechyni; objevují se v něm historické momentky (průvod kolem domů, které byly v 80. letech zbourány, plovárna, která už dávno neexistuje atd.).

Galerie vznikla ve spolupráci se Společností rodáků a přátel Bechyně a zároveň s naší školou. Byli jsme vyzváni, abychom vytvořili logo galerie. Tento úkol naplnila kolegyně Marta Kotková, která zaměstnala studenty grafického oboru a ti vytvořili návrhy loga. 1. místo získala Alice Martincová, 2. místo Jolana Havlová a Sára Ředinová, 3. místo Tomáš Bačák a Nikola Pazderová. Dalšími soutěžícími byli Matyáš Hejník, Kateřina Chromá, Andrea Janoušková, Adéla Kocmichová, Terezie Marčíková, Kateřina Průchová a Iva Šimečková. Všem zůčastněným i Mgr. Martě Kotkové patří velký dík za odvedenou práci.

NOVÁ GALERIE V BECHYNINOVÁ GALERIE V BECHYNINOVÁ GALERIE V BECHYNI
NOVÁ GALERIE V BECHYNINOVÁ GALERIE V BECHYNINOVÁ GALERIE V BECHYNI

Slavnostní otevření Galerie Záliv v Lázních Bechyně 8. 2. 20107. (Foto: Archiv školy)

Burian v Bechyni

Filmová komedie Ryba na suchu s Vlastou Burianem (1891 - 1962) v hlavní roli, se natáčela v Bechyni, v zádumčivých zákoutích řeky Lužnice v době, kdy žíly Evropy bolestivě skřípla válka. Reflektory v ateliérech na Barrandově hákový kříž nezaclonil a kamery (pod dozorem a někdy přihrbeně), vrčely dál. Maršál humoru, král komiků Burian, bavil při práci celý štáb i kompars, přitom uvnitř své duše sváděl zápaso naladění vlastního postoje k nacistické říši zla. Navzdory tíživému času  vznikla také jeho nesmrtelná komedie Přednosta stanice, pod režijním vedením Jana Svitáka. Ten byl bez důkazů o své kolaboraci s Němci v květnu 1945 lynčován davem a poté na ulici zastřelen zmateným sovětským vojákem. Burian po válce vyfasoval jako trest za své styky s okupanty zákaz veřejného vystupování. Jedním z důvodů, proč byl odstaven a jiní herci s podobnými osudy nikoliv, mohla být lidská závist. Příliš zářil a převyšoval. Provokoval nabitým hledištěm svého divadla a vydýchanými sály biografů. Dráždil vilou v pražských Dejvicích, kde má svoji pamětní desku. Zasazenou až po roce 1989. Dnes historici podrobují herectví Vlasty Buriana i kritickým pohledům, ale jeho nestárnoucí oblibu mezi diváky nijak neohrozí. Stal se legendou se vším, co takový stav provází a svou dávnou přítomností v Bechyni, přidal i městu trošku na historické slávě. Kolekce, která otvírá zbrusu novou Galerii Záliv, nabízí fotografie ze známých filmů, plakáty, programy, dobové časopisy, ale také několik unikátních snímků ze zákulisí filmové tvorby starých časů. Část sbírky poskytl archiv Obrazárny Špejchar Želeč, zbytek další sběratelé. Nejde ale o závan nostalgie. Výstava má vyvolávat pobavení a jak známo, s úsměvem jde všechno snáze, lépe a rychleji. I návrat ke zdraví v Libušiných lázních Bechyně. Proto si zbudovaly svoji malou galerii, která nabídne šest vernisáží za rok. Výstava Burian v Bechyni bude probíhat až do poloviny dubna 2017.

Pavel Šmidrkal, kurátor výstavy