AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

BESEDA SE SPISOVATELKOU PETROU DVOŘÁKOVOU

Velmi zajímavá akce se konala v úterý 18. 11. 2014 ve 14.00 v učebně č. 74 a byla určena studentům prvních ročníků. V rámci besedy se studenti doděli, jaké jsou skutečné příčiny anorexie a bulimie, jaké příznaky tyto poruchy příjmu potravy obvykle provázejí, jaké důsledky mohou mít a jak se zachovat v případě, že se u někoho z jejich blízkých příznaky objeví. V širším záběru se beseda dotýkala i dalších témat, jako jsou problémy v rodině a snaha vyrovnat se s těžkými životními situacemi. Beseda byla zpestřena krátkým čtením z autorčiny knihy Já jsem hlad, v níž chce Petra Dvořáková varovat další dívky před anorexií a ukázat, že stojí za to bojovat s nepřízní osudu.

Setkání s Petrou Dvořákovou proběhlo ve spolupráci s bechyňskou knihovnou a bylo zařazeno do preventivního programu naší školy.

Petra Dvořáková (nar. 1977) je úspěšnou spisovatelkou. Vystudovala střední zdravotnickou školu a poté filozofii na Masarykově univerzitě v Brně. Krátce pracovala jako anesteziologická sestra. Nyní pracuje jako publicistka, copywrigterka a autorka na volné noze. Dlouho bojovala s anorexií a strachem o syna, který onemocněl leukémií. Musela se vyrovnat i s tragickou smrtí partnera. O mezních  situacích ve svém životěpíše knihy, o jejím životě byl natočen jeden z dílů cyklu ČT 13. komnata.

Petra Dvořáková už jako dítě prožívala těžké chvíle. Jednou z příčin byl komplikovaný vztah s maminkou. Byla pro ni kamarádkou, ale zároveň tyranem! Propadala depresím, že je tlustá, a vinila z toho dceru. Petra jí chtěla dokázat, že když člověk chce, tak zhubne, a skončilo to její anorexií. Bylo jí 14 let. O rok později utekla před domácí nepohodou do kláštera, kde zároveň studovala na zdravotní sestru. Právě v té době napsala svou první knihu Proměněné sny, za kterou v roce 2007 získala cenu Magnesia Litera. Tyto „rozhovory o iluzích a deziluzích, které přináší víra“ vzbudily živý čtenářský zájem, ale i rozporuplnou reakci v církevním prostředí.

Návrat domů po čtyřech letech byl hrozný, nesnesitelnou situaci řešila rychlou svatbou. Vzala si kamaráda jen proto, aby byla pryč. Tehdy už si problém s anorexií dokázala pojmenovat, prosila dokonce manžela, aby jí pomohl, ale on neměl zájem. Narodili se jim dva synové. Bohužel mladší onemocněl ve třech letech leukémií. Dva roky po nemocnicích a strach o syna Petře paradoxně pomohly maskovat pokračující hladovění. Syn se po těžkých chemoterapiích uzdravil, ale Petra si svého přítele zvaného Hlad ponechala. Ve 24 letech vážila 37 kilogramů! Oslabený organismus se nedokázal bránit a Petra dostala zápal plic. Manžel ji ale i ve vysokých horečkách, téměř v bezvědomí nechal bez pomoci a odjel. V té době se Petra rozhodla udělat radikální řez ve svém životě. Rozvedla se, přestala se úplně stýkat s vlastní matkou, našla si nového přítele se dvěma dětmi ve vlastní péči. Navzájem si pomáhali, její synové ho přijali téměř jako otce. Své zkušeností popsala Petra v roce 2009 v další knize, kterou nazvala Já jsem hlad a opatřila podtitulem „Příběh o zápasu s mentální anorexií, hledání, cestě a návratu k ženské duši“. Sama nakonec boj s anorexií vyhrála. Když už se cítila dostatečně silná, přišla další rána - tragicky zahynul její partner. V roce 2013 vyšla s podporou Ministerstva kultury ČR její dětská knížka Julie mezi slovy, za niž autorka obdržela cenu Zlatá stuha a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství.