ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
AKCE VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ

Na termín 4. 12. 2013 - 14. 2. 2014 jsme ve školní Galerii Na chodbě připravili ve spolupráci s firmou LAUFEN CZ s.r.o., Moravským zemským muzeem Znojmo a Muzeem Gmünden mimořádně zajímavou výstavu pod názvem Není trůn jako trůn aneb Korunovační klenoty hygieny. K výstavě přinášíme oficiální tiskovou zprávu firmy Laufen.

NEPŘEHLÉDNĚTE

"V bechyňské Střední uměleckoprůmyslové škole bude od 4. prosince 2013 do 14. února 2014 k vidění unikátní výstava historických toalet „Není trůn jako trůn aneb korunovační klenoty hygieny“, která vznikla ve spolupráci se společností Laufen CZ. Expozice se do školních prostor Galerie Na chodbě stěhuje ze Znojma, kde zaznamenala nebývalý ohlas a viděly ji více než čtyři tisíce návštěvníků. Výstava byla uspořádána ke 135. výročí vzniku znojemské keramičky, v níž se dnes stejně jako v Bechyni vyrábí sortiment JIKA, a v současnosti je nejstarším závodem se strojovou výrobou tohoto sortimentu v Evropě.

„Největší zájem návštěvníků očekáváme o historické kusy z produkce původní značky Ditmar,“ uvádí ředitel SUPŠ Bechyně PaedDr. Jiří Novotný. „Velkým lákadlem je jedna z nejstarších toalet – WC Nautilus - vyráběná od roku 1895. Toaletní mísa je nesena bájným okřídleným tvorem s tělem a hlavou lva. Zajímavý je i původ jména toalety - její tvůrce se inspiroval ponorkou Nautilus z románu 20 000 mil pod mořem od Julese Verna.“ Vystavené exponáty pocházejí nejen z ČR, ale část z nich byla zapůjčena muzeem v Gmundenu. Výstava se nebude zabývat jen historií, ale nabídne i vhled do možné budoucnosti toalet. Představí se tu práce studentů UMPRUM, které vznikly pod vedením designéra Maxima Velčovského, a práce studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity Plzeň, které vznikly pod vedením Petry Šťastné. Zájemci se také budou moci zúčastnit přednášek odborníků z oblasti keramiky a designu.

Výstava „Není trůn jako trůn aneb korunovační klenoty hygieny“ bude v SUPŠ Bechyně k vidění od 4. 12. 2013 do 14. 2. 2014, otevřeno je v po - čt 8.00 - 16.30, pá 8.00 - 14.00, po dohodě na tel. 723 165 306 lze domluvit i další časy a termíny o víkendu. Více informací naleznete na www.jika.cz a www.supsbechyne.cz."

Lidmila Kábrtová, agentura Botticelli

VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
Nainstalovaná výstava den před vernisáží. (Foto: Archív školy)
VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
Vernisáž výstavy v Galerii Na chodbě 4. 12. 2013. (Foto: Archív školy)

VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚVÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN VE ŠKOLNÍ GALERII NA CHODBĚ
...a ještě jednou vernisáž a vystavené artefakty, tentokrát objektivem Libora Hoška.

Samotná vernisáž proběhla opět za velkého zájmu bechyňské veřejnosti. Jsme tomu velmi rádi a děkujeme všem, kteří si přišli výstavu prohlédnout. Úvod k výstavě udělal ředitel školy Jiří Novotný, poté za vysokoškolské ateliéry promluvila ak. soch. Petra Šťastná a za firmu Laufen pan Mgr. Miloslav Hambálek. Z výstavy natočila šot Televize Prima a českobudějovická a táborská redakce Českého rozhlasu. Paní Ingrid Hejkalová ze společnosti LAUFEN CZ s.r.o. představila knihu, která vývoj sanitární keramiky podrobně přibližuje.

Srdečně zveme zájemce o unikátní výstavu - návštěva je možná až do 14. 2. 2014. O výstavě informoval Týdeník Táborsko v pátek 6. 12. 2013, MF Dnes v pondělí 9. 12. 2013 aTelevize Prima odvysílala reportáž z instalace výstavy v pátek 6. 12. 2013.

 

VÝSTAVA NENÍ TRŮN JAKO TRŮN V MORAVSKÉM MUZEU VE ZNOJMĚ

WC, O blau 1890, Rudolf Ditmar Znaim WC, O blau 1890, Rudolf Ditmar, Znaim

UmyvadloVýstava představuje unikátní historické sanitární výrobky i nové trendy – ukázky spolupráce společnosti Laufen CZ, která je majitelem závodu, se studenty VŠUP Praha (vznikly jako klauzurní práce pod vedením designéra Maxima Velčovského) a Ateliéru keramického designu Západočeské univerzity v Plzni (vznikly pod vedením ak. soch. Petry Šťastné) .

V rámci expozice se lze seznámit nejen s umyvadly, toaletami a jejich vývojem v průběhu celého minulého století, ale také s lampami a dalším sortimentem, který se ve znojemském závodě během let vyráběl. Objevit zde můžete například to, že už na konci 19. století naši předci znali urinály a bidety. Tyto výrobky přitom překvapí nejen svojí účelností, ale i zdobností a odvážnou hrou s designem i dekory. Unikátní ukázkou je například jedna z nejstarších toalet – WC Nautilus – vyráběná od roku 1895. Toaletní mísa je nesena okřídleným tvorem s tělem a hlavou lva. Zajímavý je i původ jména toalety – její tvůrce se inspiroval ponorkou Nautilus z románu 20 000 mil pod mořem od Julese Verna.


Z HISTORIE ZNOJEMSKÉHO ZÁVODU

Za dob Rudolfa Ditmara aneb začalo to lampami

Ditmar katalogZávod ve Znojmě založil v roce 1878 bývalý setník c. k. rakousko-uherské armády dr. Rudolf Ditmar. Přitom stačilo jen málo celý a příběh se mohl odvíjet zcela jinak. Onen osudový okamžik se odehrál v Paříži a tím „na druhé straně“ byla olejová lampa. Tehdy to bylo svítidlo, které nešlo příliš regulovat, což omezovalo jeho funkčnost. Ditmar spolu s bratrem nejprve začali s lampami obchodovat a v roce 1841 již měli první továrnu na lampy ve Vídni. V roce 1850 se jim podařilo vyvinout zdokonalený typ svítidla – tzv. vídeňskou lampu s regulačním kolečkem. Firma díky tomu prorazila do zahraničí a expandovala. V šedesátých letech devatenáctého století ovládly Ditmarovy petrolejové lampy světový trh. Po pádu absolutismu vstupuje Ditmar do politiky, stává se poslancem, získávavá mnohé řády a uznání a významně spolurozhoduje o hospodářském a průmyslovém vývoji rakouského soustátí. Spolu tím jeho závody expandují.

Továrna Znojmo, glazováníV roce 1878 zakládá závod ve Znojmě, kromě továrny ve Vídni vlastní i závody ve Varšavě i Miláně. Základ jeho úspěchu přitom spočívá nejen v tom, že se nebojí obchodovat s výrobky jiných firem, ale že si u vlastní produkce sám dokáže zajistit všechny výrobní procesy a má tak kontrolu nad kvalitou i termíny. V jeho době se závod ve Znojmě specializuje na výrobu uměleckých keramických stojanů právě k lampám, ale vyrábí se tu i předměty z majoliky a užitková kamenina – především mycí soupravy. Produkce se zanedlouho rozšiřuje i na sanitární produkty, bohatě zdobené obkladačky nebo keramické díly bambusového nábytku. Strojová výroba přitom umožňuje nabídnout nižší ceny než konkurence a tak se prosadit na trhu. Vysoká kvalita výrobků, promyšlená funkčnost a unikátní design přitom ještě před koncem 19. století vytvářejí ze znojemské továrny významného průkopníka v produkci sanitární techniky. Malé manufaktury nemohou této konkurenci čelit a postupně trh opouštějí.

WC NautilusBratři Lichtensternovi se soustředí na zdravotní keramiku

Po Ditmarově smrti v roce 1895 zakládají jeho dědicové obchodní společnost Kunstthonwarenfabrik Rudolf Ditmar Erben. Přestože podnik i nadále prosperuje, v roce 1909 mění majitele. Za 1,5 milionu rakouských korun ho zakupují bratři Lichtensternovi, kteří již vlastní keramickou továrnu ve Willhelmsburgu. Noví majitelé si uvědomují kvalitu jména značky a proto zachovávají jméno i logo firmy. Mění se však výrobní program. Produkce uměleckých předmětů a obkladaček ustupuje, místo toho se firma soustředí na strojovou výrobu užitkové a zdravotní keramiky, klozetů a umyvadel.


Požár pomůže k modernizaci 

VázaS rozpadem Rakouska-Uherska se stávající akciová společnost rozděluje a znojemský závod se stává základem nově založené společnosti Ditmar-Urbach. V roce 1920 zasáhne továrnu požár. Zničující oheň však neznamená zkázu, ale možnost továrnu modernizovat a použít nové technologie. Závod díky tomu začíná jako první v Evropě vyrábět v roce 1925 umyvadla, vany, dřezy a další sortiment ze žárohlíny. Díky těmto inovacím se výrobky znojemské továrny stávají ve světě velmi uznávané. V této době se také poprvé objevuje známé logo s labutí – keramička si ho nechává zaregistrovat v roce 1924. Dalším pokrokem je nový materiál Diturvit – porcelánová hmota, která je nenasákavá, má obrovskou pevnost a trvanlivou glazuru. Tento materiál postupně ovládne celý sortiment sanitárních výrobků.
 

Druhá světová válka pod německou správou

Druhá světová válka se podepisuje i na znojemském závodě. Ještě před jejím vypuknutím je továrna kvůli židovskému původu bratří Lichtensternových vyvlastněna a přechází pod německou správu, v jejímž rámci od 1. ledna 1939 závod spadá pod koncern Ostmark-Keramik A. G. se sídlem ve Vídni. Rozvoj a zahraniční obchod je zastaven, část závodu se využívá pro zbrojařský průmysl. Keramičce se stává osudný až konec války. V dubnu 1945 se hukot bombardérů nevyhne ani Znojmu. Závod je těžce poničen, pobořena je většina budov a zařízení.
 

TugendhatJeden z nejmodernějších závodů v regionu

Další významný předěl v osudu znojemské keramičky přichází v závěru roku 1945, závod je znárodněn. V roce 1950 se firma přejmenovává na „Znojemská keramika, národní podnik“. Nové vedení usiluje o co nejrychlejší uvedení závodu do provozu a opětovné obchodní spojení s továrnou v Teplicích. V roce 1958 je závod znovu přejmenován, a to na „Keramické závody, národní podnik, Znojmo“. Co do technologického vybavení se Znojmo pro příštích padesát let se stává jedním z nejmodernějších závodů v regionu. Sdružuje přitom pod sebou závody ve Znojmě, Teplicích, Kravsku a v Bechyni. Při továrně funguje i vlastní učňovské středisko. I v této nové éře se produkce zaměřuje na produkci užitkové keramiky a výrobky jsou dodávány do celého světa. Velký boom pro keramičku znamenají 70. léta a rozmach bytové výstavby. V roce 1977 se například představuje hit budoucích let – kombinační klozet.

O významu a umu keramičky svědčí i unikátní zakázky. V roce 1983 se podílí na tvorbě replik sanitárního vybavení Národního divadla v Praze, které tou dobou prochází rekonstrukcí, při rekonstrukci vily Tugenhadt v Brně byla podle dochovaných originálů vyrobena unikátní sanitární keramika (viz foto).

(Zdroj: http://mujdum.dumabyt.cz/rubriky/interier/vystava-neni-trun-jako-trun_1918.html ; ;      ;    )